Porady

Chloroza roślin (liści) – objawy, przyczyny, zwalczanie

4,6 (19 opinii)

Chloroza nie jest preparatem na bazie chloru, ale chorobą fizjologiczną wielu gatunków roślin. Objawia się żółknięciem liści, które z czasem więdną i usychają.

W chlorozie chlorofil, który odpowiada za soczystą zieleń, nie jest wytwarzany w odpowiedniej ilości albo całkiem zanika. Dla rośliny jest to sprawa życia i śmierci, jako że chlorofil właśnie umożliwia przekształcanie światła słonecznego w niezbędną energię. Chore na chlorozę rośliny cierpią więc na zakłócenie procesu fotosyntezy i przemiany materii. Roślina zaczyna marnieć, zrzuca liście i owoce i wstrzymuje wzrost. Rośliny użytkowe tracą swoje zbiory, a ozdobne piękny wygląd. Jeżeli przyczyna chlorozy nie zostanie usunięta, choroba doprowadzi powoli do obumarcia rośliny. Chloroza może dotknąć każdą roślinę, nawet iglastą albo wodną, i ma różne przyczyny.

Objawy chlorozy roślin

Chloroza pojawia się z reguły na młodych liściach i obejmuje później również starsze. Na skutek zaniku barwnika zielonego (chlorofil) i pozostania żółtego (karotenoid) przebarwiają się liście na żółty kolor, przy czym nerwy pozostają często ciemnozielone. Później liście schną, czyli chloroza zamieni się w nekrozę. Roślina słabo wygląda i jest podatna na choroby grzybowe i infekcje. Objawy choroby mogą mieć zróżnicowaną postać.

1. Chloroza czubków liści

Liście żółkną od końcówek, a potem brązowieją. Dotknięte są przede wszystkim starsze liście rośliny. Przyczyną tej chlorozy jest niedobór azotu.

2. Chloroza powierzchniowa roślin

Tutaj bledną najpierw blaszki liści. Choroba rozchodzi się od środka liścia do krawędzi. Mogą być porażone wszystkie liście rośliny. Jeśli najpierw opadają starsze liście, brakuje magnezu, azotu, potasu lub fosforu. Z kolei więdniecie najpierw młodych liści oznacza niedobór żelaza, miedzi albo cynku.

3. Chloroza mozaikowa roślin

W tym wypadku liście wyglądają jak mozaika. Plamy w postaci jasnych punktów albo różnych wzorów prowadzą do zwykłego celu: usychania i opadania liści roślin.

4. Chloroza liściowa

Dotyka przede wszystkim młode pędy i młode liście. Młode pędy z zielonych stają się żółte, młode liście przebarwiają się też na żółto, jedynie żyłki pozostają zielone. Przyczyną jest niedobór żelaza.

5. Chloroza złej pogody

Objawy są takie, jak w przypadku chlorozy liściowej. Brakuje przy tym żelaza i manganu.

Jakie są przyczyny chlorozy roślin?

Objawy chlorozy są typowe, ale przyczyny mogą być różne.

1. Chloroza roślin z braku składników pokarmowych

Do chlorozy prowadzi najczęściej niedobór pewnych składników. Kluczowym elementem jest tutaj żelazo, rzadziej magnez, mangan albo molibden. Jeżeli przez dłuższy czas brakuje w glebie odpowiednich składników, głodna roślina demonstruje to chlorozą. Szczególnie często mamy do czynienia z chlorozą wapienną wywołaną niedoborem żelaza. Nie oznacza to, że w glebie ten pierwiastek nie występuje; po prostu na skutek zbyt wysokiej wartości pH jest dla roślin niedostępny.

Chloroza pojawia się z reguły na młodych liściach i obejmuje później również starsze
Chloroza pojawia się z reguły na młodych liściach i obejmuje później również starsze

Szczególnie narażone na ten rodzaj chlorozy są rośliny doniczkowe oraz wrażliwe na wapń w glebie i wodzie krzewy, jak hortensja albo różanecznik. Ratunkiem są zabiegi obniżające poziom pH oraz podlewanie roślin deszczówką zamiast twardej wody z wodociągów.

2. Chloroza roślin wywołana stresem wodnym

Do chlorozy może doprowadzić również długotrwały niedobór wody albo jej zastój. Susza nie pozwala transportować do liści składników mineralnych, a nadmiar wody w glebie prowadzi do zgnilizny korzeni i obumierania ich delikatnych zakończeń. Należy zapoznać się z zapotrzebowaniem na wodę poszczególnych roślin i dbać o ich regularne podlewanie. Z kolei zastoje wody można wyeliminować stworzeniem odpowiedniego drenażu podłoża. W skrajnych przypadkach celowe może być przesadzenie pacjenta na nowe stanowisko.

3. Chloroza roślin przez nadmiar nawozu

Czasem ogrodnik w dobrej wierze oferuje roślinie więcej pożywienia, niż ona może znieść. Jeśli koncentracja soli mineralnych w glebie będzie zbyt wysoka, roślina nie będzie w stanie pobierać wody i uschnie. Ratunkiem może być obfite podlewanie rośliny, aby wypłukać część nawozu. Roślinie doniczkowej można z kolei wymienić część substratu na nowy.

4. Chloroza roślin na skutek choroby

Wywołać chlorozę rośliny mogą też różne grzyby, bakterie i wirusy. Kiedy patogeny wchodzą do gry, następuje często żółknięcie albo czerwienienie liści. Jest to naturalna reakcja obronna rośliny na infekcję i stres. Widząc na liściach plamy albo nalot, należy możliwie szybko zidentyfikować sprawcę i rozpocząć zwalczanie.

5. Chloroza roślin spowodowana mocno zbitym podłożem

Na ciężkich gliniastych glebach zdarza się często, że zbyt stwardniałe podłoże uniemożliwia korzeniom roślin pobieranie wody i składników odżywczych. Rośliny cierpią głód, chociaż w glebie pełno jest pożywienia. Rozwiązaniem jest głębokie spulchnienie gleby i domieszanie piasku oraz kompostu.

Zwalczanie chlorozy roślin – potrzebna jest cierpliwość

Wszelkie zabiegi, którymi zwalcza się chlorozę, jak spulchnianie gleby, przesadzanie, zmiana wody, zakwaszenie gleby itp., działają długoterminowo i nie wykazują natychmiastowej poprawy. Trzeba obserwować nowo wyrastające pędy i liście: na nich najprędzej można zauważyć, czy działanie było skuteczne.

4,6 (19 opinii)