Porady

Bukszpan – sadzenie, uprawa w ogrodzie, cięcie! 4 zasady pielęgnacji!

5 (3 opinie)

Bukszpan jest rośliną bardzo lubianą przez wielu miłośników ogrodów, ponieważ w swojej różnorodności gatunków daje się wykorzystać do różnych celów. Widać go często w ogrodach w roli rośliny formowanej w najróżniejsze figury, z których najbardziej popularną jest chyba kula. O jego sadzeniu, uprawie i cięciu przeczytasz w naszym artykule!

Bukszpan - skąd pochodzi jego nazwa?

Nazwa gatunkowa rośliny Buxus pochodzi prawdopodobnie od greckiego słowa „pyxis”, co oznacza „pudełko, puszkę”. Chodzi o to, że z jasnego, twardego i drobnosłoistego drewna bukszpanu wyrabiano w starożytności szkatułki i inne drobne pojemniki. Istnieje kilkadziesiąt gatunków tych wiecznie zielonych drzew i krzewów, a wspólną ich cechą, oprócz zieleni przez cały rok, są na przykład skórzaste i jajowate liście. Na dolnej stronie są wyraźnie jaśniejsze, niż na górnej. W zależności od gatunku ich długość wynosi od połowy centymetra do czterech.

Bukszpan często służy często jako żywopłot osłonowy albo miniżywopłocik w formie prostopadłościanów. Wielką zaletą bukszpanu jest jego trwałość i różnorodność form oraz możliwość zdobienia nim cienistych zakątków ogrodu. Bukszpan można również uprawiać w doniczce na balkonie.

Przycinania bukszpanu nie należy wykonywać w pełnym słońcu; najlepszy jest do tego zabiegu dzień pochmurny albo wieczorna pora.

Uprawa bukszpanu w ogrodzie – krok po kroku

1. Stanowisko i gleba dla bukszpanu

Najlepiej rośnie bukszpan na wapiennych, gliniastych glebach. Jeżeli sadzi się go na podłożu piaszczystym, trzeba wcześniej przerobić ziemię z dużą dawką kompostu. Ziemia musi być przepuszczalna i wilgotna, ale bez zastoju wody. Dobrze rośnie również na normalnej ziemi ogrodowej. Wartość pH powinna wynosić zwykle od 7 do 8. Jeśli chodzi o światło, jest bukszpan bardzo tolerancyjny. Znosi cień i zgadza się na obecność w pobliżu korzeni drzew. Gorzej czuje się na gorących stanowiskach z pełnym nasłonecznieniem, na przykład przy południowej ścianie. W takich miejscach szybko powstają uszkodzenia liści.

2. Kiedy i jak sadzić bukszpan?

Optymalną porą na sadzenie bukszpanu jest wczesna wiosna. Po zakupie sadzonek należy korzenie zanurzyć w naczyniu z wodą, a glebę spulchnić i zasilić kompostem. Następnie należy wyznaczyć miejsca sadzenia. Jeżeli jest planowany żywopłot, sadzić należy stosunkowo gęsto. Na wysoki żywopłot potrzeba 5-6 sadzonek na metr, na niski – odpowiednio więcej. Na koniec trzeba młode rośliny obficie podlać i przyciąć na dwie trzecie wysokości.

3. Bukszpan – nawożenie

Jeśli chodzi o nawożenie bukszpanu, to trzeba zachować w tym względzie ostrożność, ponieważ rośnie bardzo wolno i nie wymaga intensywnego zasilania. Przenawożenie bukszpanu może mu poważnie zaszkodzić. W żadnym wypadku nie należy też podawać nawozu później niż w sierpniu, jako że zaczną się rozwijać nowe pędy, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną. Idealną porą do nawożenia bukszpanu jest wiosna, jednak w razie potrzeby można podać dawkę nawozu także wczesnym latem. Najbezpieczniejszą formą zasilania, bez obawy o przenawożenie, jest kompost. Powoli i dyskretnie uwalnia składniki odżywcze do ziemi, i zapewnia zdrowy wzrost krzewów. Jeśli tylko na bukszpanie dadzą się zauważyć pojedyncze pożółkłe albo blade pędy, jest to znak prawdopodobnego niedoboru składników odżywczych. Trzeba wtedy działać szybko i ratować roślinę.

Bukszpan można formować w dowolny sposób
TwojOgrodek.pl
Bukszpan można formować w dowolny sposób

4. Cięcie i formowanie bukszpanu

Każdy, kto sadzi w ogrodzie bukszpan ma świadomość, że można ten krzew na różne sposoby formować. Dopiero poprzez regularne cięcie krzewy bukszpanu stają się pięknie gęste i mocne. Przycinanie pobudza pędy do wzrostu. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg między majem i wrześniem.

W zależności od celu, w jakim bukszpan został posadzony, cięcie formujące można wykonywać do sześciu razy w roku. Oczywiście, ktoś, kto chciałby uzyskać bogatą w detale formę krzewu musi znacznie częściej korygować wzrost pędów, niż w przypadku prostego żywopłotu.

Każdy gatunek bukszpanu znosi przycinanie bez problemu. Nawet kilkuletnie stare drewno można bez szkody przycinać. Polecić można bukszpan nawet początkującym ogrodnikom, ponieważ nawet tacy niewiele złego mogą mu wyrządzić. Trzeba tylko pamiętać, że im więcej się tnie, tym bardziej trzeba zwracać uwagę na podlewanie i nawożenie.

Przycinania bukszpanu nie należy wykonywać w pełnym słońcu; najlepszy jest do tego zabiegu dzień pochmurny albo wieczorna pora.

5 (3 opinie)