Porady

Oświetlenie w ogrodzie: projekt, wybór lamp, aranżacja

5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Nie tylko ekskluzywne rezydencje mogą być magiczne tuż po zapadnięciu zmierzchu. Wystarczy odrobina fantazji i każdy ogród może zostać wspaniale rozświetlony wieczorną porą. Mądrze zaprojektowane oświetlenie sprawi, że także nocą będziemy podziwiać czar i piękno naszego przydomowego otoczenia.

Projekt oświetlenia

Sytuacją idealną jest, kiedy jeszcze budując dom przemyślimy projekt oświetlenia przyszłego ogrodu. Mądrze i właściwie rozmieszczone światło tuż po zapadnięciu zmroku wyeksponuje najpiękniejsze i najciekawsze elementy naszego małego raju, stworzy miłe i pełne uroku zakątki, podkreśli najbardziej interesujące elementy architektoniczne i oczywiście rośliny, a także np. podświetli urokliwą ścieżkę czy wyeksponuje oczko wodne.

Oświetlenie ogrodowe zasilane jest przez system kabli umieszczonych tuż pod powierzchnią ziemi. W większości przypadków wystarczy niskie napięcie, ale niekiedy potrzebne jest wysokie napięcie – w takiej sytuacji o pomoc warto poprosić elektryka.

Najważniejsze jest przemyślenie końcowego efektu i stosowanie światła z umiarem. Oświetlenie powinno być rozmieszczone punktowo, z wyczuciem, aby wydobywać z nocnego ogrodu to, co najpiękniejsze.

Podstawową instalację zakładamy w strategicznych miejscach: przy wejściu do domu, bramce, podjeździe czy ścieżkach do budynku.

Rozświetlając ogród, pamiętajmy o tym, że włączniki oświetlenia ogrodowego najlepiej zamontować w jednym miejscu. Warto wyposażyć je w czujniki ruchu, zmierzchowe oraz czasowe.

Właściwie rozmieszczone światło pięknie wyeksponuje najciekawsze elementy ogrodu

Wybór lamp ogrodowych

Oświetlenie ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa, ale także ozdobić posesję. Decydując się na jego wprowadzenie do ogrodu, najpierw dokładnie przemyślmy, jaki efekt pragniemy uzyskać. Zaprojektujmy je tak, aby wyeksponować atuty swojego przydomowego królestwa.

Czym więc rozświetlić ogród? Na rynku jest tak wiele różnorodnych propozycji, że naprawdę jest w czym wybierać. Kinkietami oświetlimy np. tarasy. Słupki czy lampy ogrodowe będą znakomicie wyglądały przy ścieżkach i chodnikach. Dróżki można też ułożyć ze specjalnych świecących elementów na podłożu. Rośliny świetnie podświetlają regulowane reflektory lub słupki solarne, które dają niewiele światła, ale zapewniają niepowtarzalny klimat. Latarenki wkomponowane w strategiczne miejsca, przy altankach lub przy wyższych krzewach, nadają tym miejscom niesamowity urok. Lampy wzorowane na lampionach świetnie wyglądają zawieszone na drzewach lub wokół altanki – efekt jest niepowtarzalny! Korony wybranych drzew można dodatkowo rozświetlić specjalnymi reflektorami podświetlającymi. W oczkach wodnych furorę zrobią świetlne kule pływające. Podświetlić warto też fontanny czy kaskady.

Oświetlenie ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz ozdobić posesję. Zaprojektujmy je tak, aby wyeksponować atuty ogrodu.

Co za dużo to niezdrowo

Najważniejsze przy doborze oświetlenia jest przemyślenie końcowego efektu i stosowanie światła z umiarem. Oświetlenie powinno być rozmieszczone punktowo, z wyczuciem. Nie chodzi o to, aby noc odczarować w dzień, ale by stworzyć magię wiszącą w powietrzu, nadać tajemniczości poszczególnym zakątkom, wydobyć to, co najpiękniejsze z nocnego ogrodu. Po zapadnięciu zmroku ma on bowiem dostarczać nam zupełnie innych bodźców niż za dnia.

5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba