Porady

Z czym posadzić prymulki (pierwiosnki)? Polecane kompozycje

0 (0 opinii)

Prymulki, nazywane również pierwiosnkami, to rośliny ozdobne, które wiosną zakwitają jako jedne z pierwszych. Dostępnych jest wiele odmian, które różnią się barwą kwiatów i ich kształtem. Można je uprawiać w doniczkach w domu, a także w wielu miejscach w ogrodzie. Wniosą radosne, wiosenne kolory i ożywią rabaty oraz wnętrza. Są mało wymagające i łatwe w uprawie, można z nich tworzyć wielobarwne kompozycje albo sadzić w towarzystwie innych roślin. Jakich najlepiej? W artykule przedstawiamy kilka propozycji.

​Prymulki – jak wyglądają?

Prymulki, znane również jako pierwiosnki, to rośliny, które należą do rodziny pierwiosnkowatych. Do tego rodzaju należy około 500 gatunków. W środowisku naturalnym rosną w Europie i Azji na obszarach o klimacie umiarkowanym, nieliczne gatunki spotkać można w Afryce oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Porastają murawy, łąki, skaliste urwiska i lasy. Ich nazwa nawiązuje do kwitnienia wczesną wiosną. Prymulki dziko rosnące w Polsce są objęte ochroną i dlatego nie wolno ich wykopywać z naturalnych siedlisk. Liczne gatunki i wiele dostępnych odmian sprawia, że prymulki chętnie uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Pierwiosnki to rośliny, które są zwiastunami wiosny i w sprzyjających warunkach kwitną już w marcu, choć nie wszystkie gatunki zakwitają w tym samym okresie. Najczęściej to niewysokie rośliny, które dorastają do 30 centymetrów, choć niektóre mogą mieć nawet 1 metr wysokości.

Kwiaty są niewielkie, zwykle zebrane w baldachy, jedynie u niektórych gatunków rosną pojedynczo lub po kilka. Różnią się budową, ale zawsze mają 5 odgiętych na zewnątrz płatków. Najczęściej są białe, fioletowe, różowe, czerwone, żółte, błękitne i mają jaskrawo żółty środek. Dużą popularnością cieszą się również egzemplarze, które mają kontrastową lamówkę lub obramowanie płatków. Niektóre kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Prymulki mają mięsiste, omszone, ciemnozielone liście. Każdy z licznych gatunków różni się pokrojem.  

​Gdzie posadzić prymulki?

Prymulki dostępne są w wielu gatunkach i odmianach. Różnią się one nie tylko wielkością i kolorem kwiatów, ale również wymaganiami w stosunku do gleby i stanowiska. Pierwiosnki lepiej rosną w miejscach lekko zacienionych, ponieważ w pełnym słońcu dość szybko obumierają. Wyjątkiem są pierwiosnki bezłodygowe, lekarskie i gruzińskie, które mogą być uprawiane na jasnych stanowiskach. Takie zróżnicowanie sprawia, że mogą być sadzone na przykład w towarzystwie wyższych roślin, dzięki którym będą miały zapewniony cień. Doskonałe będzie miejsce pod drzewami lub iglakami. Pierwiosnki omączone, japońskie i kwieciste najlepiej czują się w dobrze nawodnionym podłożu, dlatego najlepiej będą rosły przy oczku wodnym. Na skalniakach sprawdzą się pierwiosnki bezłodygowe, ząbkowane, zarzyczkowate i gruzińskie. 

Prymulki pięknie będą prezentowały się na rabatach, przy ścieżkach, można z nich również tworzyć obwódki. Pasują do ogrodów w różnych aranżacjach. To rośliny, które mogą być także uprawiane w doniczkach w pomieszczeniach, dzięki czemu już wczesną wiosną ozdobią wnętrza barwnymi, delikatnymi kwiatami. Doniczki wystawione na zewnątrz mogą być atrakcyjną ozdobą balkonów i tarasów. 

Pierwiosnki są roślinami, których urodzie trudno się oprzeć. Są powszechnie dostępne, niedrogie i łatwe w uprawie. Dzięki temu cieszą się bardzo dużą popularnością. Bez trudu znajdziemy gatunek, który będzie spełniał nasze wymagania i już wiosną zachwyci kolorami. Barwne kwiaty będą przez kilka tygodni atrakcyjną dekoracją każdego miejsca, w którym posadzimy te rośliny. 

​Prymulki – z jakimi roślinami komponować?

Prymulki to jedne z najwcześniej kwitnących roślin, często już od marca można podziwiać ich kwiaty. Dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można je wykorzystać w wielobarwnych kompozycjach. Możemy posadzić obok siebie różne gatunki pierwiosnków, łącząc w ten sposób nie tylko barwy, ale również rośliny o różnej wysokości, dzięki czemu będą się pięknie prezentować. W centralnym punkcie warto umieścić prymulki w intensywnym kolorze, a po bokach te, które mają białe lub jasnoróżowe kwiaty. Możliwości jest wiele i to, jaką aranżację stworzymy, zależy tylko od naszego pomysłu i upodobań. 

Pierwiosnki można łączyć z innymi roślinami, które również kwitną wczesną wiosną. W takich kompozycjach sprawdzą się: bratki, stokrotki, hiacynty, narcyzy, przebiśniegi, szafirki i niezapominajki. Rośliny te podkreślą urodę i charakter prymulek. Inne atrakcyjne kompozycje możemy stworzyć z trawami ozdobnymi, bluszczem pospolitym, winobluszczem oraz z innymi gatunkami roślin cebulowych. Pierwiosnki ładnie będą wyglądały również w towarzystwie ułudek wiosennych, paproci i rodgersji. Kompozycje można także posadzić w koszach i w pojemnikach, które będą kolorową ozdobą balkonów i tarasów. 

0 (0 opinii)