Porady

Topola biała – tempo wzrostu, uprawa, zastosowanie

0 (0 opinii)

Topola biała to drzewo liściaste, które charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i małymi wymaganiami siedliskowymi. Jest łatwa w uprawie i dobrze przystosowana do naszych warunków klimatycznych, dlatego często jest sadzona w zieleni miejskiej, parkach i przy drogach. Cechą, która wyróżnia ją spośród innych gatunków topoli, jest srebrno-biała kora. Z uwagi na to, że osiąga znaczne rozmiary, rzadko jest sadzona w ogrodach. Jak szybko rośnie topola biała i jak ją uprawiać?

Topola – co to za drzewo?

Topola to rodzaj drzewa liściastego należącego do rodziny wierzbowatych. W obrębie tego rodzaju wyróżnia się kilkadziesiąt gatunków, które występują na wszystkich kontynentach półkuli północnej i w innych rejonach świata. Topola biała, nazywana również białodrzewem, rośnie w środkowej i południowej Europie, dużej części Azji i Afryce Północnej. W Polsce porasta cały niż i niższe położenia górskie.

To długowieczne drzewo, które żyje 200-300 lat. Osiąga wysokość nawet 30-35 metrów, a grubość pnia to około 2-3 metry. Ma zmienny pokrój, który może być wyprostowany, rozłożysty, rozgałęziony lub luźny. Docelowe rozmiary osiąga po 30 latach, a roczne przyrosty wynoszą 80-110 centymetrów. Topola jest bardzo odporna na mróz i dobrze znosi temperatury nawet poniżej -27°C.

Jak wygląda topola biała?

Topola biała tworzy liczne odrosty korzeniowe, dlatego czasami jest spotykana w formie krzewiastej. Kora na gałęziach i pniu jest szarobiała z zielonkawym odcieniem, rzadziej kredowobiała z wyraźnymi przetchlinkami, w przypadku starszych drzew u nasady pni spękana i czarna. Na młodych gałęziach długo pozostaje gładka i kremowobiała, u starszych ma wyraźne blizny. Młode pędy, pąki i liście pokryte są nietrwałym, białym kutnerem. Pąki są niewielkie, jajowate, najpierw omszone, a później nagie i błyszczące, kwiatowe są większe od liściowych.

Topola kwitnie przed rozwojem liści pod koniec marca albo na początku kwietnia. Kwiaty zebrane są w kwiatostany nazywane kotkami, które luźno zwisają. Męskie są grube i czerwone o długości 5-8 centymetrów, a żeńskie cienkie, żółtozielone i krótsze niż męskie. Owocem jest pękająca na dwie części torebka, w której znajdują się drobne nasiona z aparatem lotnym. Owoce dojrzewają w maju lub na początku czerwca.

Liście topoli ułożone są skrętolegle. Na długopędach są większe, mają długość od 6 do 12 centymetrów, długi ogonek jest bocznie spłaszczony, są głęboko klapowane. Od góry ciemnozielone i błyszczące, a od spodu są srebrzyste i pokryte kutnerem. Na krótkopędach liście są mniejsze, skórzaste, jajowate lub eliptyczne, z falistymi brzegami i nie są klapowane, mogą być pozbawione kutneru. Jesienią liście przebarwiają się na cytrynowo-żółto, a później czernieją.

Uprawa topoli białej

Topola biała nie jest wymagająca i może rosnąć na różnych glebach, jednak preferuje podłoże żyzne, umiarkowanie wilgotne, próchnicze i przepuszczalne. Uprawiać ją można również w przeciętnej ziemi ogrodowej i na podłożu piaszczysto-gliniastym oraz piaszczysto-próchniczym. Najlepiej, jeśli odczyn pH będzie zasadowy. Jest tolerancyjna w stosunku do gleby, ponieważ w środowisku naturalnym rośnie na glebach o różnej żyzności i wilgotności, a także na terenach okresowo zalewanych. Źle będzie rosła na podłożu bardzo kwaśnym.

Stanowisko dla topoli białej powinno być słoneczne, jest to drzewo o dość dużych wymaganiach świetlnych. Do optymalnego wzrostu potrzebuje słońca, dlatego nie powinniśmy sadzić jej w cieniu. Białodrzew można posadzić w pobliżu oczka wodnego lub stawu, dzięki temu nie ma konieczności podlewania. W innym przypadku musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu młodych okazów w okresie od kwietnia do września, a starszych w czasie dłużej utrzymującej się suszy.

Topola biała nie wymaga żadnych, specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze znosi przycinanie, które powinno być wykonywane w sierpniu lub we wrześniu. Pozwala ono na regulowanie wielkości korony i konarów.

Topola biała – zastosowanie

Topola biała to bardzo szybko rosnące drzewo, które osiąga znaczne rozmiary. Z tego powodu często wybierana jest do obsadzania pustych przestrzeni, parków, terenów podmokłych. Może być również uprawiana w większych ogrodach, gdzie będzie miała zapewnione wystarczająco dużo miejsca. Pozwala uzyskać zacienione miejsca w ogrodzie, co jest szczególnie przydatne w czasie gorących, letnich dni. Z uwagi na szybki wzrost w krótkim czasie po posadzeniu możemy mieć w ogrodzie okazałe drzewo.

Przeczytaj również: Topola energetyczna – sposób na własny opał

0 (0 opinii)