Topola w ogrodzie – uprawa, najlepsze gatunki i odmiany, sadzenie
Smukłe, pełne gracji sylwetki topoli tworzą eleganckie aleje. Możne je też z powodzeniem sadzić w formie ogrodowych zasłon. Szczególną ozdobę stanowią czerwonawe kwiatostany zwane kotkami oraz filigranowe liście przebarwiające się jesienią.
Dorastające do 40 m wysokości topole (Populus L.) należą do rodziny wierzbowatych. Jak wszyscy krewni topoli, tak i one są dwupienne. To znaczy jedne rośliny są męskie, a inne żeńskie (chociaż zdarzają się wyjątki występowania obu rodzajów kwiatów na jednym drzewie).
Stanowisko dla topoli
Pochodzą przeważnie z Ameryki Północnej, Azji i Europy. Dzięki temu są zimoodporne i wspaniale przygotowane na chłód i mróz. Jednak słonecznego stanowiska żadna topola nie odmówi. Drzewo jest w stanie dożyć 100-200 lat, a zdarzają się nawet ponad 300-letnie osobniki. A to oznacza, że wybierając miejsce dla topoli, trzeba zapewnić jej długi i niezakłócony wzrost.
Jako drzewa pionierskie, topole chętnie zasiedlają różne nieużytki. Znoszą dobrze gleby od ubogich po żyzne, pod warunkiem, że są dostatecznie wilgotne. Wartość pH podłoża powinna być albo kwaśna, albo neutralna (między 4,9 i 8).
Korzenie topoli są bardzo agresywne i szybko zwalczają sąsiednie rośliny. Także ścieżki ogrodowe, rury i mury budynków powinny znajdować się w bezpiecznej odległości.
Kiedy i jak sadzić topolę?
Dla wyrośniętych topoli idealną porą do sadzenia jest jesień. Lepiej jest jednak sadzić wiosną sadzonki albo młode drzewka, ponieważ mimo mniejszych początkowo rozmiarów, rosną szybciej, niż te starsze i większe. Przepuszczalność gleby należy poprawić dodatkiem żwiru i piasku. Można domieszać porcję kompostu. Obsadzając aleje, należy zachować odległości między drzewkami co najmniej 2-3 metry. Po sadzeniu dobrze jest drzewka ustabilizować, przywiązując je do palików.
Topola w ogrodzie: podlewanie, nawożenie i przycinanie
Jeżeli topole nie rosną w pobliżu zbiornika wodnego, podlewanie ich jest niezbędne. Szczególnie młode drzewka potrzebują w pierwszych tygodniach po posadzeniu regularnego zasilania wodą. Kiedy topole już podrosną, wystarczy podlewać je podczas dłuższych okresów suszy.
Mimo szybkiego wzrostu, topole nie wymagają w zasadzie nawożenia. Warstwa liści nad bryłą korzeniową jesienią wystarcza, aby zaopatrzyć drzewo w składniki odżywcze. Kto chce, może przed zimą podać roślnie trochę kompostu.
O tym, czy topola musu być przycinana decydują plany ogrodnika. Tworzenie alei albo artystycznego w formie solitera wymaga przycinania, które topola bez problemu znosi. Jeśli jednak drzewo ma rosnąć w naturalny sposób, wystarczy od czasu do czasu usunąć suche gałęzie. Odpowiednią porą na przycinanie topoli jest jesień.
Ciekawe gatunki i odmiany topoli
1. Topola balsamiczna (Populus balsamifera)
Drzewo o smukłej sylwetce, dorastające do 25 m wysokości. Czerwonawożółte kotki kwiatów pojawiają w kwietniu przed rozwojem liści, mają do 9 cm długości. Jajowate liście ciemnozielone z wierzchu i białawe pod spodem przebarwiają się jesienią na kolor żółty. Kora jest ciemnozielona albo srebrzysta z głębokimi bruzdami. System korzeniowy płaski, szeroko rozbudowany. Lubi słońce i wilgotne, przepuszczalne podłoże. Dobrze rośnie na glebach świeżych do wilgotnych, żyznych, piaszczysto-gliniastych. Pąki zimowe są duże, do 2,5 cm długości, i pokryte żółtą, aromatyczną żywicą.
2. Topola czarna (Populus nigra L.)
Drzewo z szeroką koroną i mocnym pniem, dorastające do 30 m. Rozwijające się liście są czerwonawe, potem stają się ciemnozielone. Jesienią przebarwiają się na żółto. Zakwita w kwietniu. Męskie kotki są szarobiałe z czerwonymi pylnikami, żeńskie – zielonawe.
Lubi stanowiska słoneczne, nie ma specjalnych wymagań, co do gleby. Na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych jest zagrożona wywracaniem przez wiatr. Dostępnych jest kilka odmian topoli czarnej, m.in.:
- Populus nigra ‘Italica’. Forma kolumnowa z mocno wzniesionymi gałęziami i stosunkowo rzadkim ulistnieniem. Dorasta do 25 m wysokości i 3-5 m szerokości.
- Populus nigra ‘Italica Foemica’. Nieco szersza forma kolumnowa. Młode pędy z pomarańczową korą.
- Populus nigra ‘Charkowiensis’. Forma piramidalna. Wysokość do 30 m.
3. Topola chińska (Populus symonii)
Drzewo ze zwisającymi gałęziami, dorasta do 15-20 m. Kwitnie od marca do maja. Kotki mają kolor łososiowoczerwony.
4. Populus simonii 'Fastigiata'
Średniej wielkości drzewo o wąskiej kolumnowej koronie. Z wiekiem korona się rozszerza. Nadaje się doskonale do tworzenia szpalerów. Wiosną ma piękne, połyskujące świeżą zielenią liście. Preferuje gleby świeże do wilgotnych.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.