Porady

Modrzew – gatunki, sadzenie, pielęgnacja

0 (0 opinii)

Modrzew to wyjątkowe drzewo iglaste, którego igły wiosną są intensywnie zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto. Jest ceniony z uwagi na niewielkie wymagania uprawowe, całkowitą mrozoodporność i szybki wzrost. Ma ładny pokrój i jest dekoracyjny, a dostępność wielu odmian, w tym karłowatych, sprawia, że jest coraz częściej sadzony w ogrodach. To długowieczne drzewo może przeżyć kilkaset lat. Jakie są gatunki modrzewia, jak do sadzić i pielęgnować? Odpowiedzi na te pytania przygotowaliśmy w artykule.

Modrzew – dekoracyjne drzewo iglaste

Modrzew to rodzaj drzewa iglastego z rodziny sosnowatych, który obejmuje kilkanaście gatunków rosnących w chłodnych i umiarkowanych rejonach półkuli północnej. W Polsce występuje modrzew europejski typowy, który rośnie w Tatrach i sięga do górnej granicy lasu oraz modrzew europejski polski spotykany w środkowej i południowo-wschodniej części kraju. Jest drzewem długowiecznym i może żyć nawet kilkaset lat. Osiąga wysokość do 50 metrów.

Modrzew ma typowy dla drzew iglastych regularny, stożkowaty pokrój. Pień jest zwykle pojedynczy, prosty i widoczny aż do wierzchołka. Kora jest zazwyczaj czerwono-brunatna, gruba i spękana. Igły są miękkie i delikatne, na krótkopędach zebrane w gęste pęczki liczące kilkadziesiąt sztuk, a na żółtawoszarych długopędach ułożone są pojedynczo. Na szczycie są zaostrzone lub zaokrąglone, mają długość od 1,5 do 3,5 centymetra. Są intensywnie zielone, a jesienią przebarwiają się na jaskrawożółty kolor, dzięki czemu modrzew ma duże walory dekoracyjne. Cechą charakterystyczną jest to, że szpilki opadają na zimę.

Szyszki modrzewia są zawsze skierowane ku górze i mają jajowaty kształt. Pozostają na drzewie nawet przez kilka lat. Młode są zielone, w przypadku niektórych gatunków przez dłuższy czas mogą mieć zabarwienie od czerwonego do ciemnofioletowego. Są niewielkie, dojrzałe i zdrewniałe szyszki osiągają zwykle od 2 do 3 centymetrów długości.

Gatunki i odmiany modrzewia

Modrzew
Modrzew

W Polsce popularnych i chętnie uprawianych jest kilka gatunków modrzewia i ich odmiany. Należą do nich:

Modrzew europejski

Modrzew europejski jest drzewem, które może osiągać wysokość nawet 40-50 metrów. Początkowo ma wąską, stożkowatą koronę z gęstymi gałęziami, która z czasem staje się cylindryczna i szersza, często ze spłaszczonym wierzchołkiem. Pień jest prosty i regularny, sporadycznie wygięty u podstawy i osiąga średnicę od 1 do 1,5 metra. U młodszych egzemplarzy pokryty jest zielono-brązową gładką korą, a u starszych kora jest czerwonobrunatna, gruba i spękana. Z wiekiem jest coraz bardziej zdrewniała i popękana, łuszczy się i może odpadać. W wyższych partiach gałęzie są wzniesione i ułożone piętrowo, końce dolnych gałęzi są zwisające. Gałązki boczne są długie, delikatne i zwisają do dołu. Igły są miękkie i delikatne, na długopędach ułożone pojedynczo, a na krótkopędach zebrane w gęste pęczki. Mają do 3 centymetrów długości, wiosną i latem są zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto i opadają. Modrzew europejski kwitnie na przełomie kwietnia i maja, występują kwiaty żeńskie i męskie. Kwiaty żeńskie to mała, czerwonawa, skierowana do góry szyszeczka o długości do 2 centymetrów. Kwiaty męskie są mniejsze, żółtawe i skierowane w dół. Młode szyszki są zielone, w trakcie dojrzewania robią się jasnobrązowe lub brązowe. Mają jajowaty albo owalny kształt. Zanim opadną, utrzymują się na drzewie przez kilka lat. Odmiany modrzewia europejskiego to:

  • ʹRepensʹ to odmiana karłowa, która ma cienkie i delikatne pędy płożące po ziemi. Igły są miękkie i zielone. Odmiana szczepiona pniu,

  • ʹKórnikʹ bardzo popularna w uprawie odmiana, która tworzy kuliste korony o średnicy 1 metra. Rośnie wolno i osiąga 1 metr wysokości,

  • ʹJanʹ odmiana charakteryzująca się umiarkowaną siłą wzrostu. Dorasta do 5 metrów wysokości, igły mają niebieski nalot,

Modrzew japoński

Modrzew japoński jest jednym z najchętniej uprawianych gatunków. W środowisku naturalnym porasta niewielki obszar w Japonii, jednak z uwagi na swoje walory dekoracyjne jest sadzony w wielu rejonach świata. W naszych warunkach klimatycznych osiąga wysokość 20 metrów. Korona jest luźna, szeroka i lekka. Konary poziome, wygięte ku wierzchołkowi. Gałęzie oraz pień pokryte są czerwonobrązową korą. Młode przyrosty mają czerwonawą barwę i pokryte są sino-różowym, woskowym nalotem. Igły na długopędach ułożone są pojedynczo, a na krótkopędach zebrane w pęczki. Mają długość około 4 centymetrów, są miękkie i płaskie, szaro- lub niebieskawozielone. Jesienią przebarwiają się na żółto i opadają. Szyszki są kuliste albo lekko jajowate, w porze dojrzewania brunatne. Często uprawiane odmiany modrzewia japońskiego to:

  • ʹBlue Dwarfʹ jest odmianą karłowatą, której pędy są skierowane we wszystkich kierunkach. Najczęściej szczepiona na pniu, tworzy wtedy kuliste, dobrze zagęszczone formy. Wolno rośnie, igły są zielononiebieskie,

  • ʹDianaʹ to odmiana zwracająca uwagę powykręcanymi i powyginanymi pędami. Ma pokrój krzewu lub małego drzewa. Igły są niebieskawozielone. Tworzy nieregularne. Luźne korony,

  • ʹGrey Pearlʹ to odmiana karłowata, charakteryzująca się powolnym wzrostem. Osiąga wysokość 1-2 metrów. Ma kulistą formę i szaroniebieskie igły,

Modrzew syberyjski

Modrzew syberyjski jest znacznie rzadziej uprawianym gatunkiem z uwagi na specyficzne wymagania. W środowisku naturalnym rośnie na górzystych terenach Syberii, dlatego jego uprawa w naszym klimacie może się nie udać poza chłodniejszymi rejonami Polski. To wysokie drzewo, które w warunkach naturalnych osiąga wysokość 30-40 metrów, posadzone u nas jest znacznie niższe i ma 10-20 metrów wysokości. Ma stożkowaty pokrój, gałęzie są sztywne, grube i wzniesione. Igły są dłuższe niż u innych gatunków i mają długość około 4 centymetrów. Podobnie jak w przypadku pozostałych modrzewi przebarwiają się jesienią i opadają na ziemię.

Jakie wymagania ma modrzew?

Modrzew to drzewo iglaste, które nie ma wysokich wymagań pod względem podłoża. Dobrze będzie rósł na glebach żyznych, przepuszczalnych i dość wilgotnych. Poradzi sobie również w innym podłożu, jednak pod warunkiem, że nie będzie ono podmokłe i zbyt lekkie.

Decydując się na posadzenie modrzewia, trzeba zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Powinno być słoneczne, dzięki temu będzie mieć zapewnione optymalne warunki wzrostu. W zależności od gatunku i odmiany musimy mu zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń, ponieważ rosnąc w zbyt dużym zagęszczeniu, będzie zrzucał dolne gałęzie, by łatwiej piąć się do światła.

Sprawdź: Jak pielęgnować dąb bezszypułkowy?

Sadzenie

Modrzew kupiony w pojemnikach może być sadzony przez cały rok, poza okresami suszy i mrozów. Kupowany z bryłą korzeniową sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Musimy jednak pamiętać, że drzewo sadzone wiosną lub latem jest bardziej narażone na przesychanie i trzeba je obficie podlewać. Jeśli chcemy tego uniknąć, to lepszym terminem będzie wczesna jesień. Modrzew sadzony w tym okresie zdąży się przed zimą dobrze ukorzenić.

Musimy wykopać dołek, który będzie na tyle duży, że bez problemu zmieści się w nim sadzonka. Wzruszenie gleby na dnie i ścianach ułatwi zakorzenienie modrzewia. Przed posadzeniem moczymy w wiadrze bryłę korzeniową do momentu, aż dobrze nasiąknie. Na dno dołka wsypujemy warstwę świeżej ziemi i umieszczamy w nim sadzonkę. Ważne, żeby nie była posadzona zbyt głęboko ani zbyt płytko, szyjka korzeniowa powinna znajdować się na poziomie ziemi, w przypadku rośliny z pojemnika, sadzimy ją na takiej samej głębokości, na jakiej w nim rosła. Zasypujemy dołek i obficie podlewamy, szczególnie wtedy, gdy modrzew jest sadzony w środku sezonu. Po posadzeniu ściółkujemy trocinami lub korą, co zapobiega utracie wilgoci i ogranicza rozwój chwastów.

Młode egzemplarze nie są odporne na mróz, dlatego w pierwszym roku po posadzeniu trzeba je okrywać. W kolejnych latach modrzew jest mrozoodporny.

Pielęgnacja modrzewia

Modrzew jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W marcu i kwietniu potrzebuje najwięcej składników mineralnych, z tego powodu dobrze jest go zasilać nawozami do iglaków. Drzewo jest wrażliwe na suszę, dlatego w tym okresie trzeba je regularnie podlewać.

Modrzew dobrze znosi cięcie, dlatego bez obaw możemy go formować, nadając mu pożądany kształt. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy wykorzystujemy go na żywopłot. Przycinanie wykonujemy wiosną, co pobudzi roślinę do zagęszczenia. Przeprowadzamy również cięcie sanitarne, podczas którego usuwamy uszkodzone i przemarznięte gałęzie oraz chore, połamane, uschnięte i nadmiernie zagęszczające roślinę pędy.

Przeczytaj również: Jesion – wymagania, gatunki, uprawa. Czy nadaje się do ogrodu?

0 (0 opinii)