Porady

Jaką wybrać wierzbę do małego ogródka? Czy nadaje się płacząca?

0 (0 opinii)

Ogromną różnorodność gatunków wierzby, których naliczono ponad 500, łączy jedna wspaniała cecha: niepohamowana siła życiowa. Wiele z nich rośnie w ekstremalnych warunkach – na terenach podmokłych albo na zboczach gór i w regionach polarnych.

Niektóre drzewa wierzbowe dorastają do 30 m wysokości, a inne krzewy-karzełki są ledwie widoczne pośród trzycentymetrowego mchu. Wszystkie te drzewa i krzewy znoszą mocne cięcie. A odcięte gałęzie wierzbowe wetknięte w wilgotną ziemię łatwo się ukorzeniają i rosną na nowo.

Czy wierzba płacząca nadaje się do małego ogródka?

Wspomniany duch walki nie przeszkadza wierzbom rozwijać ich walory dekoracyjne. Jedną z najbardziej znanych przedstawicielek rodzaju Salix jest niewątpliwie wierzba płacząca. Uważana często za odmianę wierzby białej, jest w rzeczywistości mieszańcem wierzby babilońskiej (Salix babylonica) z innymi gatunkami. Jej filigranowe, zwisające do ziemi gałęzie wzbudzają zachwyt o każdej porze roku. Szczególnie efektownie wygląda jednak w wiosennym ogrodzie, kiedy pękające pąki zwiastują koniec zimy. Ponieważ długie pędy tej wierzby poruszają się w lekkich podmuchach wiatru niczym welon, powstaje wrażenie, że drzewo unosi się nad ziemią. Niestety, do małego ogródka wierzba płacząca jest stanowczo za duża – dorasta do ponad 20 m wysokości i ma rozłożystą koronę.

Gatunki wierzb do małego ogrodu

Różnorodność wierzb nie ogranicza się w żaden sposób jedynie do różnego wzrostu. Sama paleta liści rozciąga się od bardzo wąskich (wierzba rokita), przez ciemnozielone i pomarszczone (wierzba uszata) do jedwabiście owłosionych i jajowato okrągłych (wierzba oszczepowata). Kolor kory waha się od czerwonego (wierzba purpurowa), przez żółty (wierzba płacząca) do szarobrązowego (wierzba uszata). Także miłośnicy ekstrawaganckiej urody znajdą coś dla siebie: na przykład wierzbę mandżurską, której spiralnie poskręcane gałęzie zwracają uwagę zwłaszcza zimą.

Oto kilka przykładów wierzb, które wyglądają równie pięknie, jak ich płacząca krewniaczka, a przy tym mieszczą się także w małym ogródku:

1. Wierzba ostrolistna - Salix acutifolia

Dorasta do 4 m wysokości. Liście lancetowate do 12 cm, ciemnozielone i połyskujące na górnej stronie i sinawe na dolnej. Kwiatostany (kotki) o długości 4-5 cm. Kora ciemnofioletowa.

Wierzba ostrolistna (Salix acutifolia) do małego ogrodu
Van Den Berk
Wierzba ostrolistna (Salix acutifolia) do małego ogrodu

2. Wierzba szara ‘Tricolor’- Salix cinerea 'Tricolor'

Krzew o wysokości 2-3 m. Odmiana wierzby szarej o dekoracyjnych liściach zielono-czerwono-białych. Bywa szczepiona na pniu. Wymaga przycinania formującego.

3. Wierzba mandżurska – Salix matsudana

Dorasta do 4-8 m wysokości. Gałęzie luźnej korony są spiralnie poskręcane. Liście lancetowate, zielone, też poskręcane. Stanowi oryginalną ozdobę po opadnięciu liści. Cięte pędy nadają się na bukiety.

Wierzba mandżurska (Salix matsudana) wygląda oryginalnie po opadnięciu liści
Wierzba mandżurska (Salix matsudana) wygląda oryginalnie po opadnięciu liści

4. Wierzba uszata - Salix aurita

Krzew o zwieszających się gałęziach, dorasta do 0,5-3 m wysokości. Liście ciemnozielone z wierzchu i szarozielone pod spodem. Są odwrotnie jajowate z przylistkami w kształcie uszek – stąd nazwa.


5. Wierzba żyłkowana - Salix reticulata

Gatunek odpowiedni do ogródka skalnego. Dorasta do 30 cm. Liście ciemnozielone, pomarszczone mają wyraźnie zaznaczoną nerwację (żyłki). Są okrągłe lub szerokoeliptyczne, pokryte woskiem dla ochrony przed zbytnią utratą wody.

Wierzba żyłkowata (Salix reticulata) idealnie nadaje się do ogrodu skalnego
Wierzba żyłkowata (Salix reticulata) idealnie nadaje się do ogrodu skalnego

 

 

0 (0 opinii)