Od czego zacząć aranżację ogrodu? Podpowiadamy!
Zaaranżowanie przestrzeni w ogrodzie to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliśmy zbyt wiele do czynienia z pracami ogrodowymi. Bez względu na to, jaką powierzchnią działki dysponujemy, bardzo istotne jest jej odpowiednie zagospodarowanie. Dzięki temu unikniemy nieładu oraz przesytu. Jak zaaranżować ogród? Od czego zacząć?
Jak rozplanować ogród?
Aranżację ogrodu rozpoczynamy od właściwego rozplanowania powierzchni. Choć wydaje się to trudne, planowanie możemy porównać do tego, które ma miejsce w przypadku nieruchomości. W domach wyznaczamy pomieszczenia - pokoje, łazienkę czy kuchnię, natomiast w ogrodzie wydzielamy strefy. W podstawowej aranżacji są to trzy kolejne przestrzenie – zabawy, odpoczynku oraz hodowlana. Zacznijmy od końca.
- Przestrzeń hodowlana to oczywiście ta, w której umieścimy różnego rodzaju grządki czy krzewy. Ważne, aby ta przestrzeń była odpowiednio zabezpieczona, zwłaszcza jeśli w ogrodzie będą bawić się dzieci.
- W przestrzeni przeznaczonej na odpoczynek mogą stanąć leżaki, stół ogrodowy, altana czy grill. Jest tam również miejsce na efektowne ozdoby, które zakupimy w sklepie internetowym https://modivo.pl/c/home-decor/balkon-i-ogrod.
- Przestrzeń przeznaczona na zabawę dotyczy nie tylko rodzin z dziećmi. Może w niej stanąć basen albo mini siłownia pod chmurką, a w przypadku najmłodszych oczywiście ogródkowy plac zabaw.
Podział ogrodu na ten trzy podstawowe strefy pozwoli uniknąć zbędnego wrażenia przesytu oraz nieładu. Ogród możemy również wzbogacić o dodatkową przestrzeń, na miarę naszych potrzeb. Może być to miejsce, w którym wykonujemy pracę w drewnie czy z gatunku majsterkowania.
Meble, dekoracje i światło, czyli czym wypełnić przestrzeń w ogrodzie?
Gdy już dokonaliśmy podziału przestrzeni ogrodowej, pora rozpocząć jej wypełnianie. Zadanie to wydaje się już o wiele prostsze i przyjemniejsze, jednak powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby całość prezentowała się estetycznie i spójnie. Na początek wybieramy meble do ogrodu. Warto postawić na modele trwałe, wykonane z dobrej jakości materiałów. Pamiętajmy, że zmienne warunki atmosferyczne nie są sprzyjające, a nie zawsze mamy czas na to, aby odpowiednio zabezpieczyć stoły, krzesła czy leżaki. Następnie możemy przejść do oporządzania grządek. Tutaj kierujemy się oczywiście terminarzem prac ogrodowych – niektóre wykonuje się nawet późną jesienią oraz wczesną wiosną. Na samym końcu wybieramy ozdoby ogrodowe oraz oświetlenie. Warto przestrzegać jednej, prostej zasady – przepych i przesyt nie są wskazane, a dekoracje powinny stanowić jedynie przyjemne dopełnienie całości.
Możemy postawić na ozdoby tematyczne, związane z konkretną porą roku albo wybrać dekoracje całoroczne. Pamiętajmy, że ciekawym zdobieniem będą też rośliny w postaci kwiatów czy krzewów. Zastanówmy się też nad tym, w jaki sposób odgrodzić się od sąsiadów. Możemy posadzić wyższe krzewy albo w odpowiednich miejscach ustawić drzewa. Wypełnieniem przestrzeni ogrodowej będą też latarnie oraz girlandy świetlne. Choć nie widać ich tak dobrze za dnia, wieczorem i nocą stanowią bardzo interesującą dekorację ogrodu, a jednocześnie sprawiają, że poruszanie się po nim jest znacznie bezpieczniejsze. Warto wybrać ciepłe, lekkie w odbiorze światło, które sprawi, że nasz ogród będzie prezentował się niezwykle przytulnie i miło.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.