Porady

Kumkwat gubi liście – jak uratować to egzotyczne drzewko?

0 (0 opinii)

Kumkwat to egzotyczne drzewko, które w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiane jako roślina doniczkowa. To wyjątkowa i niespotykana ozdoba mieszkań, a latem balkonów i tarasów. Jest dość wymagający w uprawie, jednak warto się na nią zdecydować z uwagi na walory dekoracyjne i bardzo smaczne owoce. Niestety może się zdarzyć, że kumkwat zaczyna gubić liście. Co jest tego przyczyną i jak go uratować? Najczęstsze tego powody przedstawiamy w artykule i podpowiadamy, co zrobić, żeby sobie z tym poradzić.

Kumkwat – wyjątkowe drzewko

Kumkwat to niewielkie, cytrusowe, egzotyczne drzewko, które jest uprawiane w wielu rejonach świata, takich jak południe Europy, Bliski Wschód, Japonia oraz Stany Zjednoczone. Pochodzi z Chin, skąd w XIX wieku trafił do Europy. Należy do rodziny rutowatych, do której zaliczają się również mandarynki i cytryny. Uprawianych jest 6 gatunków, jednak najpopularniejsze są 3 z nich: kumkwat japoński, perłowy i hongkongijski. Różnią się smakiem, kształtem i wielkością owoców. W Polsce uprawiany jest wyłącznie jako roślina doniczkowa z uwagi na panujące warunki klimatyczne. W środowisku naturalnym rośnie w miejscach, gdzie latem panują wysokie temperatury, a zima jest ciepła.

Kumkwat może być bardzo atrakcyjną ozdobą w mieszkaniu. To niewielkie drzewko w uprawie doniczkowej osiąga wysokość nieprzekraczającą 2 metrów. Ma gęstą koronę, na pędach zwykle nie ma cierni, a jeśli są, to bardzo małe, szczególnie u starszych okazów. Dekoracyjne są wiecznie zielone, błyszczące, jajowate, niewielkie, ciemnozielone liście. Ponieważ zawierają olejki eteryczne, to po ich potarciu można wyczuć charakterystyczny, cytrusowy zapach. Kumkwat kwitnie latem, a jego kwiaty są małe, białe i pachnące. Wydaje pomarańczowe, niewielkie, soczyste, słodko-kwaśne owoce, które są źródłem wielu cennych dla zdrowia substancji. Można je jeść na surowo razem ze skórką, kandyzować, robić z nich konfitury, dżemy i marmolady.

Kumkwat – uprawa

Uprawa kumkwatu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ roślinie trzeba zapewnić odpowiednie warunki, które zaspokoją jej dość wysokie wymagania. Bardzo ważna jest temperatura, która latem powinna wynosić od 25 do 28° C, a zimą od 5 do 12°C. Latem doniczkę możemy wystawić na zewnątrz, jednak miejsce musi być osłonięte i zaciszne. Musimy wziąć pod uwagę, że nagłe zmiany temperatury i przeciągi nie służą roślinie. W mieszkaniu drzewko powinno być ustawione na słonecznym i jasnym stanowisku.

Podłoże do uprawy kumkwatu musi być przepuszczalne, bogate w próchnicę, o lekko kwaśnym odczynie pH i dobrze zdrenowane, na przykład warstwą keramzytu.

Dlaczego kumkwat gubi liście?

Kumkwat bardzo często gubi liście zimą. Jest to pora roku, kiedy trzeba zapewnić mu okres spoczynku. Może to wynikać z braku odpowiednich warunków, jakie roślina powinna mieć zapewnione w tym okresie. Dotyczy to zwłaszcza temperatury, która nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Optymalna temperatura zimowania waha się pomiędzy 5 a 12°C. Utrzymanie jej w okresie grzewczym może być trudne, jeśli nie dysponujemy pomieszczeniem, w którym jest chłodniej niż w mieszkaniu. W zimie problemem jest również brak słońca, a tym samym niewystarczająca ilość światła. Warto wtedy doniczkę przesunąć jak najbliżej okna, najlepiej o wystawie południowej. Im cieplejsze miejsce, w którym zimujemy drzewko, tym więcej światła potrzebuje. W odpowiednim doświetleniu pomóc mogą specjalne lampy LED.

Liście mogą opadać również w wyniku błędów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest niewystarczające podlewanie lub zaleganie wody w doniczce. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podlewanie kumkwatu tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa o grubości około 5 centymetrów jest przesuszona. Pozwoli to uniknąć zalania rośliny lub nadmiernego przesuszenia.

Problem opadających liści może pojawić się także wtedy, gdy kumkwat jest przenawożony. Jeżeli do tego doszło, to musimy przepłukać podłoże i na jakiś czas zaprzestać nawożenia.

0 (0 opinii)