Porady

Katalpa na pniu – odmiany, pielęgnacja w ogrodzie

0 (0 opinii)

Katalpa jest drzewem liściastym, które zyskuje coraz większą popularność i chętnie jest sadzone w ogrodach. Tworzy gęstą koronę z liści w kształcie serca i ma dekoracyjny pokrój. Zwykle osiąga dość duże rozmiary, dlatego potrzebuje stanowiska zapewniającego odpowiednią przestrzeń. W przypadku, kiedy nie dysponujemy taką ilością wolnego miejsca, najlepszym wyborem będzie katalpa szczepiona na pniu, która nie osiąga tak znacznych rozmiarów, dlatego bez przeszkód można ją posadzić nawet w małym ogrodzie. Jakie odmiany szczepi się najczęściej i jak pielęgnować to efektowne drzewo? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Katalpa – drzewo do każdego ogrodu

Katalpa jest drzewem liściastym, które ze względu na swoje walory dekoracyjne cieszy się rosnącym zainteresowaniem ogrodników. Znane jest również jako surmia lub drzewo cygarowe. Należy do rodziny bignoniowatych i pochodzi z Azji i Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach jest duże i może osiągać wysokość nawet 20 metrów. W naszych warunkach klimatycznych dorasta do 10 metrów i ma rozłożystą, szeroką koronę, której średnica może mieć nawet 8 metrów. Surmia dobrze sobie radzi z zanieczyszczonym powietrzem, dlatego to idealne drzewo do miejskich ogrodów i sadzenia nawet przy ruchliwych ulicach.

Charakterystyczną cechą katalpy są duże i dekoracyjne liście, które pojawiają się na drzewie wiosną, w kwietniu i maju. Jest ich bardzo dużo i mają kształt serca, od spodu są omszone. Mogą mieć długość 25-30 centymetrów, zwykle są całobrzegie, choć zdarzają się również ostro zakończone. Tworzą gęstą, rozłożystą koronę, która jest pięknym dopełnieniem wielu ogrodowych aranżacji. Katalpa zrzuca liście na zimę zaledwie w kilka dni, jednak w trakcie sezonu rosną bardzo licznie, nadając atrakcyjny pokrój.

Wiele odmian surmii kwitnie w lipcu i sierpniu, wyjątkiem są odmiany karłowe. Kwiaty mają średnicę nieprzekraczającą 6 centymetrów, są podobne do storczyków. Mogą być białe lub kremowe z żółtym środkiem, płatki mają bordowe albo fioletowe plamki. Zebrane są w duże i okazałe kwiatostany, które są bardzo dekoracyjne. Po przekwitnięciu pojawiają się na drzewie długie i zwisające strąki nasienne, które utrzymują się przez całą zimę. Na odmianach, które nie kwitną, nie zawiązują się owoce.

Sprawdź: Kiedy i jak sadzić katalpę w ogrodzie?

Katalpa na pniu – idealna do małego ogrodu

Nie każdy właściciel ogrodu ma wystarczająco dużo miejsca, by posadzić w nim surmię. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wybór katalpy szczepionej na pniu, która nie osiąga tak imponujących rozmiarów i łatwiej znaleźć dla niej odpowiednią przestrzeń, nie tylko w ogrodzie, ale również na tarasie. Na pniu szczepi się katalpy na wysokości 1,5 lub 2 metrów. Pień po zaszczepieniu nie przyrasta na wysokość, a jedynie na grubość. W ten sposób uzyskuje się drzewko, które ma atrakcyjną, kopulastą koronę. Katalpa szczepiona na pniu rozrasta się wyłącznie w obrębie korony i można ją kształtować poprzez odpowiednie cięcie. Najczęściej szczepione odmiany to:

  • Nana, która jest odmianą karłową, osiągającą maksymalnie 3 metry wysokości. Charakteryzuje się kulistą koroną, dlatego często jest nazywana katalpą kulistą. Rośnie dość wolno i nie kwitnie, nie zawiązuje również owoców. Jest mało wymagająca, może rosnąć na stanowisku słonecznym i półcienistym. To najczęściej sczepiona odmiana,

  • wielkokwiatowa, której korona ma stożkowaty kształt. Kwiaty są mniejsze niż u innych odmian i charakteryzują się bardzo przyjemnym zapachem, który odstrasza komary,

  • żółtokwiatowa ma duże i okazałe kwiatostany w żółtych odcieniach, wewnątrz których są fioletowe kropki lub cętki. Jej liście mają po 2 boczne klapy,

Szczepienie katalpy na pniu pozwala uzyskać atrakcyjne i dekoracyjne drzewka o ograniczonym wzroście i mniejszej koronie, które można posadzić wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na duże egzemplarze.

Pielęgnacja katalpy na pniu

Katalpa na pniu do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje odpowiedniego miejsca. Powinniśmy wybrać dla niej stanowisko słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru, który mógłby połamać dość delikatne gałęzie. Najwłaściwsza będzie ekspozycja południowa.

Surmia dobrze rośnie na podłożu żyznym i przepuszczalnym, które będzie miało kwaśny lub lekko zasadowy odczyn pH.

Sadząc katalpę szczepioną na pniu, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz systematycznym nawożeniu. Powinniśmy również korygować kształt korony, wykonując zabieg przycinania w okresie bezlistnym. Skracamy wtedy pędy, które nadmiernie wyrastają poza obrys korony. Dzięki temu nie tylko zachowujemy pożądany kształt, ale również pobudzamy surmię do zagęszczania się i uzyskujemy ładny pokrój.

W przypadku drzew szczepionych na pniu często zdarza się, że z podkładki poniżej miejsca szczepienia i u podstaw wyrastają odrosty. Usuwamy je jak najszybciej, ponieważ mogą zdominować katalpę i straci ona swoje walory ozdobne.

Niedawno posadzona katalpa na pniu jest wrażliwa na przemarznięcie, dlatego należy miejsce szczepienia zabezpieczyć za pomocą agrowłókniny, juty lub innego materiału przepuszczającego powietrze.

Zapoznaj się: Margaretka na pniu – uprawa w doniczce krok po kroku

0 (0 opinii)