Modrzew szczepiony na pniu – odmiany i pielęgnacja
Modrzew to atrakcyjne drzewo iglaste, którego charakterystyczną cechą są przebarwiające się jesienią igły. Jest bardzo okazałe i osiąga znaczne rozmiary, dlatego wymaga dużo miejsca i nie nadaje się do uprawy w małych ogrodach. Nie oznacza to jednak, że ich właściciele muszą rezygnować z uprawy modrzewia. Dostępne są gatunki i odmiany szczepione na pniu, które potrzebują znacznie mniej miejsca i doskonale nadają się do sadzenia w niewielkich ogródkach. Jakie modrzewie są szczepione na pniu i jak je pielęgnować?
Fot.: Ogród pod lasem
Modrzew – dekoracyjne drzewo iglaste
Modrzew to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych i występuje na obszarach umiarkowanych i chłodnych półkuli północnej. W strefie umiarkowanej porasta obszary górskie, a w chłodnej lasy. W Polsce spotykany jest modrzew europejski typowy, który rośnie w Tatrach i modrzew europejski polski porastający środkową i południowo-wschodnią część kraju. Jest okazałym i dużym drzewem, które może osiągać wysokość 50 metrów. Uprawianych w ogrodach jest kilka gatunków i ich odmiany, a popularność tego drzewa wynika z jego walorów dekoracyjnych.
Modrzew ma pojedynczy, prosty pień, który pokryty jest czerwono-brunatną i spękaną korą. Ma regularny, stożkowaty pokrój. Igły tego drzewa są delikatne i miękkie, zebrane w pęczki na krótkopędach, a na długopędach ułożone pojedynczo. Cechą charakterystyczną jest to, że najpierw są zielone, a jesienią przebarwiają się na piękny, jaskrawożółty kolor i potem opadają na ziemię. Igły mają długość od 1,5 do 3,5 centymetrów, na szczycie są zaokrąglone lub zaostrzone.
Dekoracyjne są szyszki, które utrzymują się na drzewie przez kilka lat. Młode są zielone, a dojrzałe jasnobrązowe lub brązowe. Zawsze skierowane są ku górze i mają jajowaty kształt.
Modrzew na pniu – idealny do ogrodu
Modrzew jest drzewem osiągającym znaczne rozmiary, dlatego potrzebuje dużo miejsca. W mniejszych ogrodach może nie być wystarczająco dużo przestrzeni do jego uprawy, jednak nie znaczy to, że musimy zrezygnować z jego uprawy. Rozwiązaniem jest wybór modrzewia szczepionego na pniu, który jest zdecydowanie mniejszy. Dzięki szczepieniu możliwe jest uzyskanie drzewa o innym pokroju i wzroście niż w podstawowej formie. Modrzew szczepiony jest na kilkuletniej podkładce na wysokości od 1 do 2,5 metra. Podkładka nie rośnie wzwyż, powiększać się będzie jedynie korona. Takie drzewko doskonale sprawdzi się w nawet niewielkim ogrodzie, ponieważ nie trzeba zapewniać mu dużo miejsca. Dobrze będzie prezentował się posadzony pojedynczo jako soliter lub w towarzystwie innych roślin o podobnych wymaganiach. Odmiany szczepione na pniu pięknie się prezentują i są bardzo atrakcyjną ozdobą.
Najpopularniejsze odmiany modrzewia szczepionego na pniu to:
-
ʹPendulaʹ to odmiana o zwisającym pokroju i asymetrycznej koronie. Pędy boczne są długie i często sięgają aż do ziemi,
-
ʹRapensʹ odmiana o płaczącym pokroju, której pędy zwieszają się pionowo do ziemi,
-
ʹDianaʹ jest odmianą o charakterystycznych, poskręcanych pędach, które są atrakcyjną ozdobą również zimą,
-
ʹBlue Dwarfʹ to odmiana o kulistej, spłaszczonej koronie i powolnym wzroście,
-
ʹStiff Weeperʹ ma formę płożącego krzewu o zwisających gałęziach,
Uprawa modrzewia na pniu
Modrzew szczepiony na pniu nie jest wymagający, najlepiej jednak będzie rósł na glebach żyznych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych i umiarkowanie wilgotnych. Poradzi sobie również nawet na nieurodzajnym podłożu. Preferuje stanowiska słoneczne, posadzony w cieniu będzie słabo rósł. Jest mrozoodporny i doskonale sprawdzi się w miejskich ogrodach, ponieważ jest odporny na zanieczyszczenia powietrza.
Modrzew na pniu może być uprawiany w donicach ustawionych na balkonie lub tarasie. Jeżeli jednak ma być posadzony w gruncie w ogrodzie, to sadzimy go wiosną lub od września do października. Dzięki temu ma lepsze warunki, by się ukorzenić, ponieważ intensywne słońce nie wysusza gleby i nie powoduje nadmiernego parowania wody. Wiosną ziemia jest wilgotna po roztopach śniegu, a jesienią dzięki padającym deszczom. Po posadzeniu możemy ściółkować miejsce wokół trocinami lub korą, co zapobiegnie nie tylko rozwojowi chwastów, ale również utracie wilgoci.
Pielęgnacja modrzewia na pniu
Modrzew szczepiony na pniu jest łatwy w uprawie i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Musimy pamiętać o palikowaniu, ponieważ rozrastająca się korona może przeważyć drzewko lub spowodować wygięcie albo złamanie pnia przez silne wiatry.
Drzewko uprawiane w pojemniku powinniśmy systematycznie podlewać, żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Poza okresem wegetacji najlepiej jest je okryć w celu ochrony przed niskimi temperaturami. Dotyczy to również młodych egzemplarzy posadzonych w gruncie.
Modrzew szczepiony na pniu wymaga odpowiedniego przycinania. Aby ładnie się rozkrzewił, to wczesną wiosną trzeba mocno przyciąć koronę. Miejsce cięcia powinno znajdować się nad drugim lub trzecim pąkiem. Zabieg powtarzamy co 2-3 lata. Gdy korona jest już odpowiednio uformowana, to wystarczy regularnie usuwać chore i połamane pędy oraz te, które zaburzają oczekiwany pokrój.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.