Porady

Margaretka na pniu – uprawa w doniczce krok po kroku

0 (0 opinii)

Margaretka to piękna roślina ozdobna, której dekoracyjną częścią są delikatne kwiaty z żółtym środkiem. Kwitnie latem i urzeka swoją prostotą. Można ją uprawiać nie tylko w gruncie, ale również w donicy, szczególnie wtedy, gdy jest szczepiona na pniu i będzie stanowić atrakcyjną ozdobę balkonów i tarasów. To dobry wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, ponieważ nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i jest łatwa w uprawie. Jak uprawiać margaretkę na pniu? Najważniejsze informacje zebraliśmy w artykule.

Od lewej: Gardens4You, Allegro

Margaretka – co to za roślina?

Margaretka, nazywana często również margarytką, znana jest także jako jastrun lub złocień. To roślina, która należy do rodziny astrowatych. Wiele gatunków i odmian tego rodzaju uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Na pniu szczepi się złocień krzewiasty, który w środowisku naturalnym występuje na wyspach Kanaryjskich. Osiąga wysokość od 10 do 100 centymetrów, łodyga jest zwykle pojedyncza, ale silnie rozgałęziona. Najstarsze części pędów z czasem drewnieją. Liście są ciemnozielone, wąskie, mocno powcinane, mają intensywny zapach. Kwiaty mogą być półpełne lub pełne, w kształcie koszyczków. Środek kwiatów jest żółty, a płatki najczęściej są białe, choć mogą być również żółte lub w odcieniach różu albo czerwieni. Zebrane są na szczytach pędów w luźne kwiatostany, zwykle kwitnie jeden kwiat o średnicy nieprzekraczającej 5 centymetrów. Margaretka kwitnie długo i intensywnie, od maja aż do października. Najczęściej uprawiane odmiany to:

  • ʹButterflayʹ to odmiana, która mocno się krzewi i ma duże, żółte kwiaty z trochę ciemniejszym środkiem,

  • ʹMaja Bofingerʹ doskonale sprawdza się jako odmiana uprawiana na pniu, ma białe kwiaty z charakterystycznym, żółtym środkiem,

  • ʹMars Whiteʹ to odmiana, której kwiaty są pojedyncze, mają białe płatki i żółty środek,

  • ʹStarlight Redʹ jest odmianą, która bardzo dobrze się krzewi. Kwiaty są czerwone,

  • ʹPollyʹ wcześnie zakwitająca odmiana o białych kwiatach, mocno się krzewi,

  • ʹBlancheʹ to odmiana o zwartym pokroju i białych kwiatach,

  • ʹMadeira Violet Saoʹ jest odmianą o półpełnych, wrzosowych kwiatach. Ma zwarty pokrój,

  • ʹSugar Babyʹ ma pojedyncze, białe kwiaty z żółtym środkiem,

  • ʹSummer Pinkʹ odmiana, której kwiaty są jasnoróżowe. Ma krótkie pędy,

Margaretka szczepiona na pniu jest rośliną, która urzeka formą i wygląda jak małe drzewko o delikatnych kwiatach, które wyglądem przypominają stokrotki. Może być uprawiana w ogrodzie lub w donicach i stanowić dekoracyjny akcent na balkonie albo tarasie. Wygląda bardzo efektownie, szczególnie w okresie kwitnięcia, kiedy obsypana jest kwiatami.

Jakie wymagania ma margaretka na pniu?

Margaretka szczepiona na pniu jest rośliną łatwą w uprawie, dlatego można ją polecić nawet tym osobom, które nie mają dużego doświadczenia w ogrodnictwie. Najlepiej będzie rosła na nasłonecznionym, jasnym i ciepłym stanowisku. W miejscu zacienionym pędy będą zbyt mocno wyciągnięte, a kwitnienie mniej intensywne. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne i lekko wilgotne o odczynie zasadowym lub obojętnym. Roślina lubi ziemię z większą ilością wapnia, dlatego 2 razy w sezonie można zastosować wapno magnezowe, jednak uważając na jego nadmiar, który mógłby prowadzić do chlorozy.

Doniczka, w której będziemy uprawiać margaretkę na pniu musi być odpowiednio duża, tak by korzenie miały wystarczająco dużo miejsca do rozwoju.

Pielęgnacja margaretki szczepionej na pniu

Margaretka na pniu wymaga regularnego podlewania, co jest szczególnie istotne podczas upalnych dni, ponieważ jest dość wrażliwa na przesuszenie. Brak nawadniania może prowadzić do żółknięcia liści i zamierania pąków kwiatowych. Musimy jednak podlewać tak, by nie zalać systemu korzeniowego.

W okresie wegetacji roślinę nawozimy raz w tygodniu nawozami do roślin kwitnących. Brak substancji odżywczych może powodować żółknięcie liści, marnienie i opadanie kwiatów.

Pielęgnacja margaretki na pniu powinna obejmować również usuwanie przekwitniętych kwiatów, dzięki czemu będzie lepiej kwitła. Można także przyciąć nadmiernie wybujałe pędy, co pozwoli zachować atrakcyjny pokrój korony.

Roślina nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego zwykle uprawiana jest jako jednoroczna. Można ją przezimować, pod warunkiem że umieścimy ją w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, w którym będzie panowała temperatura około 8 stopni Celsjusza. Podlewanie w tym czasie ograniczamy do minimum. Ponownie wynosimy ją na zewnątrz po ostatnich wiosennych przymrozkach.

0 (0 opinii)