Porady

Jakie warunki lubi hortensja pnąca?

0 (0 opinii)

Hortensja pnąca, w przeciwieństwie do innych hortensji, nie jest krzewem. To okazałe pnącze, które dość rzadko spotykane jest w ogrodach. To efektowna roślina ozdobna o szybkim tempie wzrostu, której dekoracyjną częścią są nie tylko kwiaty, ale również liście. Doskonale wygląda posadzona przy murach, altanach, ogrodzeniach, pergolach i drzewach. Nie jest trudna w uprawie, jednak należy zapewnić jej odpowiednie warunki, które sprzyjają wzrostowi i kwitnięciu. W jakich warunkach najlepiej będzie rosła hortensja pnąca? Odpowiadamy w artykule.

Hortensja pnąca – krótki opis

Hortensja pnąca jest pnączem z rodziny hortensjowatych. Pochodzi z Japonii, Tajwanu, Korei Południowej i Wysp Kurylskich. W wielu krajach uprawiana jest jako roślina ozdobna. W Polsce jest mniej znanym i rzadziej uprawianym gatunkiem niż hortensja bukietowa, ogrodowa, dębolistna czy krzewiasta. Pięknie wygląda posadzona przy murach, ogrodzeniach, pergolach, altanach i drzewach. Prowadzona bez podpory będzie pełnić rolę rośliny okrywowej.

Pędy hortensji pnącej mogą osiągać od 15 do 25 metrów. Są elastyczne i wiotkie, po podporach wspinają się za pomocą korzeni przybyszowych. Pokryte są czerwonobrunatną, łuszczącą korą, dlatego stanowią ciekawy akcent w ogrodzie nawet w okresie bezlistnym. Roślina ma ciemnozielone, błyszczące, jajowate liście o ząbkowanych brzegach, które mają długość do 10 centymetrów. Od kwietnia stanowią gęstą okrywę, a jesienią przebarwiają się na żółto. Utrzymują się do listopada.

Hortensja pnąca kwitnie od czerwca do lipca. Pojawiają się wtedy białe, płaskie, baldachowate kwiatostany o średnicy 25-30 centymetrów. Złożone są z licznych, drobnych i delikatnych kwiatów płodnych oraz umieszczonych dookoła nich większych kwiatów płonnych. Młode egzemplarze nie kwitną, zakwitają dopiero starsze rośliny, dlatego na kwiaty trzeba zwykle czekać 5-6 lat od posadzenia. Owocem są niepozorne torebki, które rozwijają się z obupłciowych kwiatów płodnych. Nie mają walorów ozdobnych, są jednak lubiane przez ptaki.

Młode okazy hortensji pnącej przez pierwsze 2-3 lata rosną wolniej niż starsze. W tym czasie rozwija się system korzeniowy, dopiero później przyspiesza tempo wzrostu. Średni roczny przyrost pędów wynosi około 1 metra, jednak w zależności od warunków, jakie zapewnimy może się wahać od 0,5 do nawet 1,5 metra. Po 10 latach uprawy roślina osiąga wysokość około 10 metrów. Tempo wzrostu różni się pomiędzy poszczególnymi odmianami.

Warunki, jakie lubi hortensja pnąca

Uprawa i pielęgnacja hortensji pnącej nie jest trudna, jednak warto wiedzieć, jakie warunki lubi najbardziej. Dzięki temu unikniemy problemów i będziemy mieli w ogrodzie piękne, dekoracyjne pnącze. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Miejsce powinno być półcieniste lub cieniste i osłonięte od wiatrów. Może być takie, które będzie oświetlone przez część dnia, a przez resztę zacienione.

Podłoże dla hortensji pnącej powinno być żyzne, próchnicze i bogate w składniki odżywcze. Najlepej, jeśli będzie miało lekko kwaśny odczyn pH. Glebę można zakwasić poprzez wymienienie jej na kwaśny torf lub używając specjalnych nawozów zakwaszających. Zbite podłoże wymaga rozluźnienia i w tym celu należy je lekko przekopać. Hortensja nie lubi gleb gliniastych i nieprzepuszczalnych, które sprzyjają zatrzymywaniu wilgoci na wysokości korzeni, co może być przyczyną ich gnicia i obumierania. Przed posadzeniem stanowisko odchwaszczamy. Roślinę sadzimy z zachowaniem odległości od 30 do 100 centymetrów od muru lub ogrodzenia, po którym będzie się wspinać. Warto ściółkować roślinę, szczególnie po posadzeniu, dzięki czemu ograniczymy parowanie wody z podłoża i rozwój chwastów.

Gatunek jest w pełni mrozoodporny, dlatego dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych i nie wymaga przykrywania na zimę. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, rzadko choruje i jest atakowany przez szkodniki.

Hortensja pnąca lubi wilgotne, ale nie mokre podłoże. Szczególnie wrażliwe na suszę są młodsze egzemplarze, dlatego musimy je regularnie podlewać. Pamiętajmy o podlewaniu także wtedy, gdy roślina posadzona jest przy murze, zwłaszcza od strony północnej lub wschodniej. Wymaga nawadniania podczas upałów i okresów bez deszczu, ponieważ może zacząć więdnąć, tworzyć mniej pąków kwiatowych i przestać kwitnąć.

Hortensja pnąca będzie lepiej rosła i intensywniej kwitła wtedy, gdy będzie nawożona. Dotyczy to zwłaszcza roślin posadzonych przy drzewie, które może stanowić konkurencję i w glebie szybko zabraknie składników pokarmowych. Nawozić możemy kompostem lub obornikiem. Wybrać możemy również nawóz mineralny specjalnie dedykowany hortensjom. Unikajmy stosowania preparatów uniwersalnych, które mają zbyt wysoką zawartość wapnia, ponieważ ten gatunek go nie lubi. Nadmiar wapnia może być przyczyną chlorozy, która powoduje jasne odbarwienia liści.

Zobacz: Jak dbać o hortensje na wiosnę?

0 (0 opinii)