Porady

Hortensja pnąca w donicy na balkon – odmiany, uprawa

0 (0 opinii)

Hortensja pnąca jest wyjątkowym gatunkiem, ponieważ jest pnączem, a nie krzewem, jak pozostałe hortensje. Białe, duże kwiatostany są bardzo dekoracyjne i pięknie wyglądają na tle ciemnozielonych liści. Uprawiana jest zwykle przy ogrodzeniach, murach, altanach i pergolach, po których się wspina, ale może być sadzona również w donicach ustawionych na tarasach i balkonach. Pielęgnacja tej rośliny nie jest zbyt trudna, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Jak uprawiać hortensję pnącą w donicy? Najważniejsze wskazówki zebraliśmy w artykule.

Hortensja pnąca – wyjątkowy gatunek

Hortensje to bardzo popularne i chętnie sadzone rośliny. Najczęściej uprawiana jest hortensja ogrodowa, bukietowa, dębolistna i krzewiasta, które są krzewami (wszystkie rodzaje i odmiany hortensji poznasz TUTAJ). Mniej znanym i rozpowszechnionym gatunkiem jest hortensja pnąca. To pnącze, którego naturalne siedliska występują w Korei Południowej, Japonii, Tajwanie i na Wyspach Kurylskich. W wielu krajach na świecie jest uprawiana jako roślina ozdobna. Najczęściej jest sadzona w gruncie i prowadzona po podporach, może również pełnić rolę rośliny okrywowej. Można ją również posadzić w donicy, która będzie ustawiona na tarasie lub balkonie.

Hortensja pnąca ma wiotkie i elastyczne pędy, które pokryte są czerwonobrunatną, łuszczącą się korą, dzięki czemu jest ciekawą ozdobą nawet w okresie bezlistnym. W warunkach naturalnych pędy mogą osiągać wysokość 25 metrów. Liście są jajowate, błyszczące, mają ząbkowane brzegi i do 10 centymetrów długości. Jesienią przebarwiają się na ciepły, żółty kolor i utrzymują na roślinie do listopada, a przed zimą opadają. Najbardziej dekoracyjną częścią hortensji pnącej są białe, płaskie, baldachowate kwiatostany, które złożone są z niepozornych, drobnych kwiatów płodnych i większych kwiatów płonnych. Kwitnienie przypada na miesiące letnie, od czerwca do lipca. Uprawiając tę roślinę, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ młode egzemplarze nie kwitną. Zakwitają dopiero po 5-6 latach od posadzenia. Najpopularniejsze odmiany uprawiane w donicach to:

  • ʹCordifoliaʹ to odmiana karłowa, która osiąga 1,5 metra wysokości, a roczne przyrosty wynoszą 10-15 centymetrów. Liście z wierzchu są błyszczące, od spodu matowe i biało-zielone, mają długość od 4 do 6 centymetrów. Pędy są liczne i cienkie. Kwiaty płodne wydzielają przyjemny, miodowy zapach,

  • ʹBrookside Littleleafʹ jest wolno rosnącą, miniaturową odmianą. Liście są drobne, ząbkowane i mają sercowaty kształt. Dzięki licznym pędom jest gęsta i zwarta. Kwiatostany są mniejsze niż u innych odmian,

Jakie warunki trzeba zapewnić hortensji pnącej?

Hortensja pnąca nie jest rośliną trudną w uprawie, jednak trzeba wiedzieć, jakie warunki jej zapewnić, by zdrowo rosła i intensywnie kwitła. To pozwoli w pełni cieszyć się jej urodą. Ten gatunek najlepiej rośnie w miejscach cienistych i półcienistych, osłoniętych od wiatru. Stanowisko dla hortensji pnącej może być zacienione przez część dnia, a przez resztę oświetlone.

Donica powinna być odpowiednio duża, w przypadku młodej sadzonki musi mieć nie mniej niż 10 litrów. W miarę, jak hortensja będzie się rozrastać, należy przesadzić ją do większej. Na dnie powinna mieć otwory, dzięki czemu po podlaniu będzie mógł odpłynąć nadmiar wody. Pojemnik może być drewniany, kamienny czy ceramiczny. Hortensja pnąca będzie pięknie się prezentowała w każdym z nich.

Roślina uprawiana w pojemniku ma takie same wymagania w stosunku do podłoża, jak ta uprawiana w gruncie. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, bogata w składniki odżywcze o odczynie lekko kwaśnym. Bardzo dobra będzie mieszanka ziemi kompostowej i torfu, możemy również donicę wypełnić gotową ziemią dla azalii i rododendronów lub przeznaczoną do roślin kwasolubnych.

Pielęgnacja hortensji pnącej w donicy

Hortensja pnąca w okresie wzrostu i kwitnienia wymaga regularnego podlewania, ponieważ źle znosi przesuszenie. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza podczas słonecznych, gorących dni. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalewane. Niepodlewana roślina szybko zacznie więdnąć. Raz w tygodniu podlewamy roztworem nawozu płynnego lub raz w miesiącu stosujemy nawóz granulowany do hortensji. Roślina uprawiana w donicy jest wrażliwa na przenawożenie, dlatego lepiej jest zastosować 1/3 dawki podanej na opakowaniu. Nie należy stosować preparatów uniwersalnych, które mają zbyt wysoką zawartość wapnia, ponieważ ten gatunek go nie lubi. Nadmiar wapnia może być przyczyną chlorozy, która powoduje jasne odbarwienia liści.

0 (0 opinii)