Porady

Hortensja dębolistna ʹSnowflakeʹ – pielęgnacja i zasady uprawy

0 (0 opinii)

Hortensja dębolistna to mało rozpowszechniony, ale bardzo ciekawy i ozdobny gatunek hortensji, który wyróżnia się dużymi, dekoracyjnymi kwiatostanami i niezwykłymi liśćmi. Kwitnie bardzo intensywnie, a z czasem kwiaty i liście ulegają przebarwieniu. To atrakcyjna ozdoba ogrodu przez cały sezon wegetacyjny. Może być uprawiana na rabatach i w pojemnikach. Doskonale prezentuje się posadzona jako soliter oraz w towarzystwie innych roślin. Odmianą, która wyróżnia się spośród innych, jest hortensja dębolistna ʹSnowflakeʹ. Jak ją pielęgnować i jakich zasad w uprawie przestrzegać?

Hortensja dębolistna – krótki opis gatunku

Hortensja dębolistna to gatunek, który pochodzi z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i należy do rodziny hortensjowatych. W środowisku naturalnym może dorastać do 8 metrów wysokości. W uprawie ogrodowej osiąga wysokość od 1 do 2,5 metra. Rośnie powoli, dlatego potrzebuje 2-3 lat do uzyskania ostatecznego wzrostu. Mocno rozrasta się na boki za pomocą pędów rozłogowych, tworząc duże, luźne kępy.

Liście hortensji dębolistnej podobne są do liści dębu czerwonego, jednak są od nich znacznie większe i mogą mieć długość około 20 centymetrów. Są grube, skórzaste i szerokie, z wierzchu zielone z wyraźnym unerwieniem i karbowaniem. Od spodu są natomiast jaśniejsze i mają delikatne, srebrzyste owłosienie, które jest również na ogonkach liściowych. Blaszki liściowe mają kilka klap. Charakterystyczną cechą hortensji dębolistnej jest przebarwianie się liści jesienią. Dzięki temu roślina wygląda bardzo efektownie nie tylko w okresie kwitnienia. Pięknie prezentuje się na wyeksponowanym miejscu w ogrodzie, można ją sadzić jako samodzielny soliter lub w grupie po kilka egzemplarzy obok siebie.

Hortensja dębolistna ʹSnowflakeʹ- wyjątkowa odmiana

Hortensja dębolistna ʹSnowflakeʹ to jedna z odmian tego gatunku. Nie jest nowa, została wyhodowana w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku. Wyselekcjonowano ją z naturalnych stanowisk w Alabamie. Jest krzewem o sztywnych, słabo rozwiniętych pędach, które są porośnięte dużymi liśćmi, mającymi 5 nieregularnych klap. Liście są zielone, jednak jesienią przebarwiają się na czerwono i bordowo, często z fioletowym zabarwieniem. Mogą utrzymywać się na krzewie aż do grudnia i wyglądają bardzo efektownie.

Ta odmiana hortensji kwitnie w lipcu i sierpniu. Duże, luźne, wiechowate kwiatostany mogą mieć długość 30 centymetrów. Kwiaty płonne są białe i pełne, z wyglądu przypominają gwiazdki. Kwiaty płodne są nieliczne, drobne, początkowo zielone, a potem kremowe. Wraz z przekwitaniem kwiaty lekko różowieją. Kwiatostany są masywne i czasami nieco zwieszają się do dołu.

Zasady uprawy

Hortensja dębnolistna Snowflake
Hortensja dębnolistna Snowflake

Wybierając hortensję dębolistną ʹSnowflakeʹ do ogrodu, musimy zadbać o zapewnienie jej odpowiedniego miejsca, w którym najlepiej będzie rosła. Powinno być cieniste lub półcieniste, zaciszne i osłonięte od wiatru. Hortensja lubi podłoże żyzne, próchnicze, lekko kwaśne i wilgotne. Nie toleruje wapnia. Jeżeli nie jest wystarczająco zakwaszone, to powinniśmy je wymieszać z kwaśnym torfem. Glebę wokół korzeni można ściółkować korą sosnową, co pozwala utrzymać kwaśny odczyn ziemi i ograniczyć wyparowywanie wody.

Ta odmiana hortensji jest łatwa w uprawie i nie powinna przysparzać problemów. Jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe i dobrze znosi ujemne temperatury do nawet -23°C. W pierwszych latach po posadzeniu podstawę krzewu można przed zimą zabezpieczyć kopczykiem z kory, suchych liści lub trocin.

Krzew sadzimy wiosną lub jesienią. Dołek, w którym ma być posadzony, należy wypełnić żyzną ziemią, torfem i korą sosnową. Zanim umieścimy w nim sadzonkę, dobrze jest zanurzyć ją w wodzie. Następnie delikatnie zdejmujemy osłonkę i rozluźniamy korzenie. Hortensję dębolistną ʹSnowflakeʹ sadzimy na takiej samej głębokości jak rosła w doniczce.

Pielęgnacja hortensji dębolistnej ʹSnowflakeʹ

Hortensja dębolistna ʹSnowflakeʹ nie jest rośliną wymagającą, dlatego nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas jej uprawy musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ źle znosi nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża. W okresie braku opadów deszczu podlewamy ją nie tylko regularnie, ale również obficie. Ściółkowanie korą, igliwiem lub trocinami skutecznie zatrzymuje dłużej wilgoć w glebie.

Podobnie jak inne rośliny, również hortensja w okresie wegetacji wymaga zasilenia nawozami. Możemy wybrać granulowany nawóz mineralny i podsypać nim roślinę na początku sezonu wegetacyjnego. Zasilać można również nawozem płynnym lub rozpuszczalnym przeznaczonym do hortensji, co dwa tygodnie od kwietnia do końca lipca.

Hortensja dębolistna ʹSnowflakeʹ jest wolno rosnącym krzewem, dlatego nie wymaga corocznego cięcia formującego. Wiosną usuwamy tylko martwe, suche lub zbytnio zagęszczające roślinę pędy.

Zobacz także: Hortensja dębolistna ʹSnow Queenʹ – uprawa, wymagania

0 (0 opinii)