Porady

Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja bez chemii. 10 domowych sposobów

4,4 (8 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Fusy z kawy, skorupki jajek, aspiryna, piwo – to tylko niektóre ze sposobów na pielęgnację kwiatów doniczkowych bez stosowania sztucznych nawozów. Zapraszamy do lektury poradnika, w którym przedstawiamy 10 domowych i zarazem ekologicznych sposobów na ochronę roślin doniczkowych oraz wspomaganie ich wzrostu.

Zanim sięgniesz po chemiczne środki pielęgnacji czy ochrony roślin, spróbuj metod, które są nie tylko bardzo tanie i dostępne dla każdego, ale także o wiele zdrowsze dla roślin i nas samych! To szczególnie ważne w przypadku kwiatów doniczkowych, ponieważ znajdują się w naszych domach przez cały rok.

Domowe sposoby na nawożenie kwiatów doniczkowych

 • Fusy z kawy i herbaty – zawierają w swoim składzie potas. Po wymieszaniu fusów z ziemią, spulchnisz ją, dzięki czemu będzie lepiej magazynować wodę, a kwiaty zaczną rosnąć bujniej.
 • Torebki z herbat ekspresowych – ułóż je na dnie doniczki (torebki muszą być zużyte!), aby pełniły rolę filtru oraz wchłaniały nadmiar wody.
 • Mleko – posiada w swoim składzie wapń, który doskonale poprawia kondycję roślin. Mleko warto dodać do wody, którą będziemy podlewać kwiaty doniczkowe.
 • Woda mineralna – posiada dwutlenek węgla, który rozpuszcza wapno. Dzięki temu unikniesz powstawania białego osadu na powierzchni ziemi oraz w samej doniczce. Woda mineralna jest ponadto bogata w składniki mineralne.
 • Aspiryna – uodparnia rośliny na choroby, a także przyspiesza ich wzrost. Dodawaj jedną tabletkę aspiryny do wody, którą zamierzasz podlewać kwiaty. Nie wykonuj jednak tego zabiegu częściej niż co dwa miesiące.
 • Skorupki jajek – posiadają azot i węglan wapnia. Dzięki temu mogą służyć również do podlewania kwiatów. Należy je pokruszyć, a następnie zalać wodą. Roztwór będzie gotowy po kilku dniach. Podlewanie nim kwiatów wzmocni ich kondycję.
 • Piwo – wykazuje właściwości konserwujące liście kwiatów. Warto od czasu do czasu podlewać je mieszanką piwa z wodą.
 • Drożdże – przyspieszają wzrost roślin. Możemy używać ich w formie rozcieńczonej z wodą do podlewania.
 • Popiół z papierosów – zmienia odczyn gleby na zasadowy. Popiół jest również doskonałym środkiem na mszyce – posyp nim powierzchnię ziemi w doniczce, dzięki czemu łatwo pozbędziesz się tych szkodników.
 • Woda po ziemniakach – ją również możesz wykorzystać do podlewania kwiatów. Świetnie wzbogaca glebę w skrobię i mikroelementy. Tym samym pobudza mikroorganizmy glebowe do działania.

Rośliny doniczkowe - wskazówki pielęgnacji
Rośliny doniczkowe - wskazówki pielęgnacji

Podstawa naturalnej pielęgnacji kwiatów doniczkowych: kontrola wilgotności i temperatury

Zanim wykorzystasz któryś z preparatów z powyższej listy, sprawdź, czy zapewniasz kwiatom odpowiednią temperaturę i wilgotność. Mają one kluczowe znaczenie w ochronie przed szkodnikami i chorobami roślin oraz w ich prawidłowym rozwoju.

 • Wilgotność podłoża w doniczce: regularnie sprawdzaj ją palcem. Większość kwiatów doniczkowych potrzebuje nawadniania dwa razy w tygodniu w czasie okresu letniego. W zimie wystarczy je podlewać raz na tydzień (o ile kwiaty nie stoją na parapetach tuż nad grzejnikami). Jeśli chodzi o ilość wody do podlewania, warto posłużyć się zasadą, że im więcej zielonej masy posiada kwiat, tym wymaga większej ilości wody.
 • Wilgotność powietrza: to równie istotny aspekt pielęgnacji roślin doniczkowych. Większość kwiatów wymaga wilgotności od 40 do 60 proc. Gatunki egzotyczne często jednak potrzebują zwiększonej wilgotności, dlatego powinno się je zraszać – nawet raz dziennie.
 • Temperatura: większość gatunków preferuje temperaturę od 20 do 25 stopni Celsjusza. W okresie zimowym poziom minimalnej temperatury obniża się do 18 stopni.

Jeśli szukasz informacji na temat pielęgnacji konkretnych gatunków kwiatów doniczkowych, sprawdź nasze porady TUTAJ

4,4 (8 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba