Porady

Jak pobudzić kwiaty doniczkowe do wzrostu i kwitnienia?

0 (0 opinii)

Zadbane i piękne rośliny doniczkowe są niewątpliwą ozdobą każdego domu. Do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia potrzebują odpowiednich warunków i zabiegów pielęgnacyjnych. Przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jak dbać o kwiaty doniczkowe i co zrobić, żeby jak najlepiej się prezentowały.

Czego potrzebują kwiaty doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe uprawiamy bardzo często z uwagi na to, że są atrakcyjną ozdobą mieszkania. Wybieramy najczęściej taki, które wyróżniają się pokrojem, ciekawym zabarwieniem lub wyjątkowymi kwiatami. Każdy z nas chciałby, żeby szybko rosły i intensywnie kwitły, co wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków. Każda roślina, niezależnie od gatunku, potrzebuje:

  • wody,
  • światła,
  • składników odżywczych,
  • dobrze dobranego podłoża,

Jeśli chcemy pobudzić kwiaty do wzrostu i kwitnienia, konieczne jest przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym będą mogły intensywnie i prawidłowo rosnąć.

Podlewanie

Często popełnianym błędem, który może wpłynąć na wygląd i wzrost roślin, jest podlewanie ich wodą prosto z kranu. Jest ona zbyt twarda i zawiera za dużo chloru. Do podlewania kwiatów doniczkowych najlepiej nadaje się odstana woda w temperaturze pokojowej, którą można również przefiltrować. Częstotliwość uzależniona jest od gatunku rośliny i jej wymagań, zbyt rzadkie podlewanie może prowadzić do przesuszenia, natomiast nadmierne prowadzić do gnicia korzeni. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku wzrost będzie zahamowany lub dojdzie do obumarcia kwiatka.

Doświetlanie roślin

Do wzrostu roślin potrzebna jest odpowiednia ilość światła. Niektóre gatunki są szczególnie narażone na jego brak, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na doświetlanie specjalnymi lampami, które emitują czerwone i niebieskie światło. Takie barwy pobudzają rozwój liści i korzystnie wpływają na ich wygląd, przedłużają i zwiększają proces kwitnienia oraz mają bardzo dobry wpływ na kondycję roślin. Do doświetlania najczęściej używa się specjalnych lamp LED, które są energooszczędne i się nie nagrzewają.

Nawożenie

Każda roślina doniczkowa w wyniku procesu fotosyntezy produkuje potrzebne składniki odżywcze,  a pozostałą konieczną część pobiera z podłoża. Do prawidłowego wzrostu i kwitnienia niezbędne są makro i mikroelementy, które można dostarczyć wraz z nawozem. Do podstawowych należą:

  • azot – zapewniający intensywny rozwój zielonych części roślin,
  • fosfor – konieczny do prawidłowego zawiązywania się pąków i kwitnienia, wspomaga zrost systemu korzeniowego,
  • potas – korzystnie wpływający na kwitnienie i podnoszący odporność na choroby.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zależne jest od gatunku rośliny. W sprzedaży dostępne są nawozy jedno lub wieloskładnikowe, a także specjalistyczne, które są przeznaczone do poszczególnych kwiatów
Preparaty w płynie należy zmieszać z odpowiednią ilością wody, dzięki nim szybko zauważymy lepsze wybarwienie liści i większą ilość zawiązywanych kwiatów. Jeśli będziemy je systematycznie stosować, to rośliny będą miały dostęp do niezbędnych składników mineralnych, co korzystnie wpłynie na ich wzrost i kondycję.  

Nawozy w formie stałej mogą mieć postać granulek lub pałeczek. Są preparatami o długim działaniu, których składniki uwalniają się pod wpływem wody i temperatury. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu kwiaty będą miały dostęp do niezbędnych substancji nawet przez okres do 4 miesięcy.

Domowe sposoby nawożenia

Zamiast gotowych nawozów możemy wykorzystać wiele produktów, które mamy w kuchni. Takie domowe sposoby są alternatywą dla chemicznych preparatów. Jako nawóz możemy zastosować:

  • fusy z kawy i herbaty – są  źródłem potasu,
  • woda mineralna – zawiera makro i mikroelementy,
  • drożdże – przyspieszają wzrost roślin,
  • skorupki jajek – źródło azotu i węglanu wapnia,
  • skórki od bananów – bogactwo mikroelementów,
  • woda po ziemniakach – wzbogaca podłoże w mikroelementy,

Podłoże

Odpowiednie podłoże jest niezwykle ważne, żeby kwiaty mogły intensywnie rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Większość zielonych roślin doniczkowych wymaga nieco kwaśnej gleby, której pH powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Podłoże powinno być przepuszczalne, dlatego w przypadku ziemi uniwersalnej powinniśmy wymieszać ją z perlitem, keramzytem, włóknem kokosowym lub piaskiem i zadbać o warstwę drenażową na dnie doniczki, która ułatwi odpływ nadmiaru wody.

Sprawdź: Jak zadbać o kwiaty doniczkowe przed urlopem?

0 (0 opinii)