Porady

Jak uratować przesuszone kwiaty doniczkowe?

0 (0 opinii)

Czasami może się zdarzyć, że z powodu wyjazdu lub braku czasu nie podlewamy naszych roślin doniczkowych i dochodzi do ich przesuszenia. Istnieje kilka sposobów na to, aby takie kwiaty uratować. Jak to zrobić? Podpowiadamy w artykule.

Jak uniknąć przesuszenia kwiatów doniczkowych?

Kwiaty doniczkowe to atrakcyjna ozdoba każdego domu. Czasami pojawiają się problemy związane z ich uprawą, a jednym z nich jest regularne podlewanie, dzięki któremu podłoże jest odpowiednio wilgotne. Częstotliwość, z jaką należy podlewać, zależna jest od gatunku rośliny i temperatury powietrza, jak panuje w pomieszczeniu.

Najlepiej sprawdzajmy 2-3 razy w tygodniu wilgotność podłoża, co jest niezwykle ważne w sezonie letnim i zimowym, gdy gorące powietrze i centralne ogrzewanie mogą powodować przesuszanie ziemi w doniczkach. Szczególnie zimą powietrze w mieszkaniach jest zbyt suche w stosunku do potrzeb roślin doniczkowych, które często stoją na parapetach, tuż nad grzejnikami. Regularna kontrola wilgotności jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku kwiatów, które źle znoszą brak wody lub rosną w lekkim podłożu na bazie torfu.

Jak rozpoznać przesuszone kwiaty doniczkowe?

Niektóre gatunki kwiatów doniczkowych dobrze sobie radzą z okresowym przesuszeniem podłoża i trudno zauważyć niepokojące objawy. Kaktusy, zamiokulkasy czy sukulenty są wytrzymałe i bez większych problemów znoszą chwilowy brak regularnego podlewania. Inne gatunki roślin są mniej odporne na przesuszenie i szybko zauważymy, że są w gorszej kondycji niż dotychczas. Co powinno nas zaniepokoić?

  • więdnięcie liści,
  • brązowienie liści na końcach,
  • kruszenie się liści,
  • zawijanie się liści na brzegach,
  • opadanie pąków kwiatowych,
  • utrata jędrności przez roślinę,
  • spękane podłoże.

W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić, czy ziemia jest wilgotna. Jeśli zauważymy, że jest sucha i odstaje od brzegów doniczki, to znaczy, że rośliny zostały przesuszone. Nie musimy jednak od razu ich wyrzucać, ponieważ istnieją sposoby na to, by je uratować.

Zobacz także: Jak zadbać o kwiaty doniczkowe przed urlopem?

Co zrobić z przesuszonymi kwiatami?

Jeśli zauważymy, że liście zaczęły wiotczeć, są matowe i brązowieją na końcach, to może to świadczyć o przesuszeniu. Zeschnięte liście trzeba usunąć, a pozostałe można zraszać. Gdy podłoże jest suche i zbite, należy je rozpulchnić. Rozluźniona ziemia lepiej chłonie wilgoć i rozprowadza ją do korzeni. Doniczkę wstawiamy do odstanej wody, zanurzając ją do połowy wysokości. W tym celu możemy wykorzystać miskę lub wiadro. Doniczka powinna być zanurzona do momentu, w którym ziemia stanie się mokra. Zwykle może to potrwać od 0,5 do 2 godzin. Następnie  ją wyjmujemy  i odstawiamy w miejsce, w którym nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpłynąć. W ciągu kilku godzin kondycja rośliny powinna się znacząco poprawić. Od tego momentu musimy regularnie sprawdzać wilgotność podłoża i regularnie podlewać, dbając o to, by podstawka była sucha. W innym przypadku może się zdarzyć, że korzenie zaczną gnić i kwiatka nie da się uratować.

Podczas dłuższej przerwy w podlewaniu roślina może uschnąć, jednak czasem da się ją jeszcze uratować. Musimy najpierw ocenić stan łodyg, jeśli wewnątrz są zielone i wilgotne, to istnieje szansa na to, że kwiatek odrośnie. Wyschnięte i pożółkłe łodygi przycinamy, pozostawiając tylko tę część, która nie jest martwa. Doniczkę umieszczamy w miejscu oddalonym od źródeł ciepła i w którym nie ma przeciągów. Musimy roślinę systematycznie podlewać, dbając o to, by nie zalać bryły korzeniowej. Po 3-4 tygodniach stan kwiatka powinien zacząć się poprawiać. Jest to proces długotrwały, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli nie zauważymy poprawy, to konieczne może być powtórne przycięcie łodygi aż do miejsca, w którym jest zielona.

Niektóre przesuszone kwiaty mogą potrzebować nowego podłoża. Gdy zauważymy, że ziemia jest bardzo wyschnięta, zbita i ma liczne grudki, to warto roślinę przesadzić. Zadbajmy również o to, by dostarczyć jej składników odżywczych, których dobrym źródłem są odpowiednio dobrane nawozy. Ich zastosowanie pomoże kwiatom szybciej się zregenerować i odzyskać piękny wygląd.

Kolejnym sposobem, dzięki któremu możemy uratować przesuszone kwiatki, jest stworzenie im warunków, jakie panują w szklarni. Wilgotne powietrze w takich miejscach doskonale wpływa na rośliny. W tym celu możemy w sklepie kupić gotową szklarnię lub wykorzystać folię. Najpierw zwilżamy roślinę, a następnie umieszczamy ją w szklanym pojemniku lub otulamy folią i szczelnie zaklejamy taśmą. W takich warunkach trzymamy przez okres 4-5 dni.

Zapoznaj się: Jak pobudzić kwiaty doniczkowe do wzrostu i kwitnienia?

0 (0 opinii)