Porady

Nawożenie hortensji bukietowych: jak, kiedy i czym?

4,8 (4 opinie)

Hortensja bukietowa jest mocną siostrą popularnej hortensji ogrodowej. W porównaniu do niej, tworzy latem duże stożkowe kwiatostany, jest odporniejsza na mróz i łatwiej znosi okresy suszy. Jak, kiedy i czym ją nawozić? Odpowiadamy!

Co jest podstawą pielęgnacji hortensji bukietowej?

Podstawą pielęgnacji hortensji bukietowej jest podlewanie i nawożenie. Nie bez powodu botaniczna nazwa rodzajowa hortensji brzmi „Hydrangea”, co z greckiego oznacza tyle, co „zbiornik na wodę”. Przede wszystkim krótko po posadzeniu hortensja bukietowa nie powinna nigdy cierpieć z pragnienia. Warstwa kompostu albo innego materiału organicznego wokół korzeni łagodzi zapotrzebowanie na wodę i chroni przed wysuszeniem.

Hortensja bukietowa chętnie pobiera miękką wodę deszczową, jednak woda ze studni albo wodociągu musiałaby być wyjątkowo twarda, aby w krótkim czasie zaszkodzić wrażliwej na wapń roślinie. Częściej zdarza się to w przypadku uprawy doniczkowej hortensji bukietowej, ale przy kolejnym przesadzaniu można odczyn gleby skorygować.

Regularne nawożenie hortensji bukietowej sprawi, że z czasem zacznie rosnąć większa i mocniejsza. Poza tym, mając pod dostatkiem substancji odżywczych rozwinie pełniejsze i jeszcze bardziej efektowne kwiaty.

Ze względu na wyjątkową urodę kwiatów i długi okres kwitnienia, Hydrangea paniculata jest ulubioną rośliną wielu ogrodników-amatorów. Korzystając z licznych odmian hortensji bukietowej można wysadzić w ogrodzie kompozycję, która zapewni kwiaty i kolory przez całe lato. Odpowiednie nawożenie wzmocni korzenie i łodygi. Roślina rozwinie zdrowe i mocne liście, a kwiatostany będą duże i pełne uroku.

Jak, kiedy i czym nawozić hortensję bukietową?
Jak, kiedy i czym nawozić hortensję bukietową?

Jak powinno się nawozić hortensję bukietową?

W próchnicznej i żyznej glebie Hydrangea paniculata znajduje idealne warunki do wzrostu. Wartość pH gleby powinna przy tym mieścić się w zakresie od kwaśnego do neutralnego. Kwasowość podłoża powinno się określić, zanim rozpocznie się nawożenie hortensji. W przeciwnym razie przenawożenie może łatwo doprowadzić do „przypaleń” liści na krawędziach. Wykonanie próbki gleby pod kątem jej kwasowości nie jest specjalnie skomplikowane, a umożliwia prawidłowe zasilanie nawozem hortensji bukietowej.

Aby uniknąć szkodliwego przenawożenia rośliny, należy przestrzegać paru zasad.

Stosując do nawożenia materiał organiczny, można użyć naturalnego kompostu. Podaje się go po prostu w pobliżu korzeni. W przypadku ubogiej gleby oraz w uprawie doniczkowej zaleca się jednak stosowanie nawozu mineralnego. Ten wzmacnia roślinę i zasila w dodatkowe składniki odżywcze. Kiedy tylko na hortensji bukietowej pojawią się żółte liście, może to być oznaką niedoboru składników pokarmowych albo zastoju wody w glebie. W ostatnim przypadku zgnilizna korzeni powoduje niedostateczne zaopatrzenie rośliny w pokarm.

Hortensje, które rosną w pojemnikach i doniczkach, powinny być co 8-14 dni zasilane nawozem płynnym. Stosować należy nawóz płynny przeznaczony dla hortensji.

Podstawą pielęgnacji hortensji bukietowej jest podlewanie i nawożenie.
Podstawą pielęgnacji hortensji bukietowej jest podlewanie i nawożenie.

Kiedy nawozić hortensje?

Hydrangea paniculata należy do roślin wymagających intensywnej pielęgnacji. Ważne jest więc, aby podawać jej regularnie nawóz od wiosny do jesieni. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe zmienia się jednak wraz z porami roku. Wskazane jest w każdym razie zaopatrzenie się w odpowiednią ilość nawozu mineralnego albo organicznego na cały sezon. Oto kilka rad.

  • Wiosną zasilać hortensję bukietową nawozem mineralnym co 14 dni.
  • Aby móc rzadziej podlewać roślinę, można przed rozwojem pąków wzbogacić glebę w obrębie bryły korzeniowej porcją mieszanego kompostu albo ściółki z kory. Ta mieszanina wzmocni roślinę i lepiej zmagazynuje w glebie wilgoć. Ma to znaczenie zwłaszcza w okresie upalnego lata.
  • Latem wskazany jest nawóz o przedłużonym działaniu i regularne podlewanie rano i wieczorem. Nie należy podlewać hortensji w ciągu dnia, ponieważ południowe słońce odparowuje zbyt dużo wody. Nawóz o przydłużonym działaniu utrzymuje się do 120 dni.
  • Od sierpnia dawkę nawozu należy zmniejszać, aby roślina przygotowała się do zimy.
  • Należy pamiętać o tym, że rośliny uprawiane w doniczkach mogą zimą całkowicie przemrozić bryłę korzeniową. Nawet jeśli jakaś odmiana hortensji bukietowej uchodzi za szczególnie mrozoodporną, powinno się doniczkę zabezpieczyć już przed pierwszym mrozem. Garaż albo ogród zimowy będą odpowiednim miejscem do zimowania.
  • Wiosną zimujące w pomieszczeniu hortensje mogą znowu wrócić do ogrodu i na otwartą przestrzeń. W przypadku spodziewanych znacznych spadków temperatury, dobrze jest rośliny z powrotem umieścić w pomieszczeniu.
  • Dla hortensji nadają się nawozy dla różaneczników i azalii.
4,8 (4 opinie)