Porady

Hortensja ogrodowa – najpopularniejsze odmiany

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Hortensje w ogrodzie są niczym orchidee w mieszkaniu. W ostatnich latach przeżyły wielki boom i zdobyły serca wielu właścicieli ogrodów. Nic w tym dziwnego, jako że niewiele jest krzewów, które rozwijają tak wspaniałe i ogromne kwiaty, i które nawet po przekwitnieniu wyglądają efektownie.

Baumschule Horstmann

Bezpretensjonalna uroda hortensji ogrodowych pasuje do każdej architektury. Od wiejskiego domu do nowoczesnej budowli. Poza tym daje się wkomponować w każdy styl ogrodu. Może być wyrazistą solistką w nowoczesnym ogrodzie albo ucieleśniać sielankę wiejskiego obejścia.

Istnieje wiele odmian hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), a jeszcze więcej odmian hodowlanych, tak że każdy bez trudu znajdzie odpowiednią dla siebie. Umownie można podzielić je na trzy duże grupy:

Odmiany hortensji o kulistych kwiatostanach

Najbardziej chyba znana hortensja o dużych kwiatostanach. Występuje w niezliczonych odmianach. Oto kilka z nich:

  • Hortensja ‘Adria’. Nadaje się zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i w doniczce. Jej kuliste kwiaty w kolorze białym, różowym albo niebieskim do fioletowego rozświetlają ogród od czerwca do lipca.
  • Hortensja ‘Leuchtfeuer’. Wspaniałe czerwone kule tworzą wyraźne akcenty w ogrodzie. Kwitnie między lipcem i wrześniem. W tym okresie roślina powinna być podlewana szczególnie obficie.
  • Hortensja ‘Magical Revolution’. Stanowi prawdziwą rewolucję w dziedzinie hortensji. Wzrost ma mocny i kompaktowy. Odznacza się nadzwyczajną trwałością. Podczas kwitnienia ‘Revolution’ odbywa się, podobnie jak przy innych odmianach serii ‘Magical’, spektakularna zmiana kolorów. Roślina kupiona z różowymi albo niebieskimi kulami kwiatów, kilka miesięcy później zachwyca głęboką czerwienią.
  • Hortensja ‘Magical Coral’. Nosi nazwę szlachetnego kamienia. Koral uważa się za kamień o magicznej nocy, który pomaga człowiekowi otworzyć serce na piękno. Kwiaty przebarwiają się na zielone z różową obwódką.
  • Hortensja ‘Bavaria’. Niezwykle efektowne kuliste kwiatostany w kolorze od ciemnoróżowego do niebieskiego. Białe obwódki kwiatów zmieniają z czasem barwę na złotą lub zielonkawą.
  • Horetnsja ‘Schneeball’. Duże białe kule kwiatostanów przypominają śnieżne kule – stąd nazwa odmiany. Ciemnozielone liście podkreślają dodatkowo efektowną biel kwiatów. Z czasem płatki kwiatów zaczynają różowieć.

Magical Revolution: Podczas kwitnienia odbywa się spektakularna zmiana kolorów tej hortensji.

Odmiany hortensji o płaskich kwiatostanach

Tego rodzaju kwiaty mają odmiany hortensji ogrodowej spokrewnione z hortensją piłkowaną (Hydrangea serrata). Na przykład:

Hortensja ‘Blaumeise’®. Przez całe lato prezentuje wspaniałe błękitne kwiaty.

Nowa grupa odmian hortensji

Te nowe odmiany hortensji ogrodowej wytwarzają kwiaty na tegorocznych pędach. Pąki kwiatowe nie mogą więc przemarzać.

  • Hortensja Endless Summer. Tylko nieliczne odmiany potrafią kwitnąć każdego roku i przez całe lato rozwijać coraz to nowe kwiaty. Należą do nich hortensje z grupy ‘Endless Summer’. Są to pierwsze w świecie odmiany hortensji ogrodowej, które zakwitają na pędach nowych i starych. Dzięki tej rewolucyjnej uprawie miłośnicy hortensji otrzymali gwarancję kwitnienia, jak wskazuje nazwa, przez całe lato. W przeciwieństwie do „zwykłych” hortensji, te kwitną również po mroźnej zimie, ponieważ pąki kwiatowe rozwijają też na nowych pędach. Dzięki niezwykłej odporności na mróz, odmiany ‘Endless Summer’ rosną nawet w Skandynawii. Za ojca tej odmiany hortensji uważa się profesora Michaela Dirr’a, któremu udało się wyhodować na początku XXI wieku pierwszą i jedyną dotąd odmianę hortensji, która kwitnie przez kilka miesięcy.

Hortensja Endless Summer to jedyna dotąd odmiana hortensji, która kwitnie przez kilka miesięcy.

  • Hortensja Endless Summer 'The Bride'. Jedną z odmian z tej grupy jest właśnie hortensja Endless Summer'The Bride'. Pełne, białe kwiaty odbijają światło i rozświetlają półcieniste obszary ogrodu. Zwarty pokrój tej hortensji czyni ją idealną rośliną do dekoracji ogrodów i tarasów. Może wystąpić jako elegancka solistka, albo jako członek grupy w zespole z innymi roślinami. Bujny przepych kwiatów wprowadza romantyczny i sielankowy nastrój nawet na miejskim tarasie. Wrażenie potęguje umieszczenie hortensji w drewnianym albo wiklinowym pojemniku.
  • Hortensja Forever&Ever®. Ta odmiana została wyhodowana w 2005 r. w USA, a od 2009 r. jest znana także w Europie. Jest pod tą nazwą opatentowana i wykazuje pewne szczególne, zastrzeżone cechy. Hortensja Forever&Ever występuje w niezwykłej różnorodności barw. Jest mało wymagająca i przez to łatwa w uprawie. Jak sama nazwa wskazuje, ta hortensja ma sprawiać ogrodnikom zawsze radość. Różowe, niebieskie (przy wystarczającej kwasowości gleby), w oszałamiającej barwie mięty, ale także dwukolorowe albo żółtopomarańczowe kwiaty dają w ogrodzie olśniewający efekt.
  • Hortensja Everbloom®. Odmiana długo kwitnąca wyhodowana z hortensji ogrodowej o kulistych kwiatostanach. Występuje w wielu atrakcyjnych kolorach od czystej bieli, poprzez kremowy do różowego. Przy odpowiednim nawożeniu można różowo kwitnące krzewy skłonić do wyboru błękitu. Dorasta do jednego metra, a zakwita już w pierwszym roku.

Baumschule Horstmann
Hortensja Everbloom zachwyca kolorami od czystej bieli, poprzez kremowy do różowego.

0,0 (0 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba