Hortensja ogrodowa – najpopularniejsze odmiany
Hortensje w ogrodzie są niczym orchidee w mieszkaniu. W ostatnich latach przeżyły wielki boom i zdobyły serca wielu właścicieli ogrodów. Nic w tym dziwnego, jako że niewiele jest krzewów, które rozwijają tak wspaniałe i ogromne kwiaty, i które nawet po przekwitnieniu wyglądają efektownie.
Bezpretensjonalna uroda hortensji ogrodowych pasuje do każdej architektury. Od wiejskiego domu do nowoczesnej budowli. Poza tym daje się wkomponować w każdy styl ogrodu. Może być wyrazistą solistką w nowoczesnym ogrodzie albo ucieleśniać sielankę wiejskiego obejścia.
Hortensje ogrodowe rozwinęły się jako rośliny podszytowe w lasach i stąd wynikają ich przyzwyczajenia i potrzeby:
- Gleba dobrze przepuszczalna z dużą ilością próchnicy, chętnie z domieszką gliny.
- Wartość wskaźnika pH może znajdować się między 5 i 8.
- Stanowisko w półcieniu, często bywa też tolerowane miejsce w cieniu.
- Hortensje ogrodowe mogą też stać w słońcu, ale tylko przy szczególnie starannym podlewaniu. Woda jest dla tych roślin zawsze ważna: nie bez powodu nazwa rodzajowa brzmi hydrangea, co po grecku oznacza „naczynie na wodę”. Rozwijanie i utrzymanie dużej liczby ogromnych kwiatostanów wymaga ciągłej dostawy wilgoci.
- Nawożenie hortensji prowadzi się w sezonie od kwietnia do sierpnia.
- Hortensje ogrodowe nie wymagają przycinania; z natury przybierają efektowne formy.
- Hortensja ogrodowa tworzy pąki kwiatowe na następny sezon od jesieni. Jeśli krzew wymaga trochę korekty albo zahamowania wzrostu, należy cięcie wykonać zaraz po kwitnieniu.
- Aby pąki nie przemarzły zimą, należy hortensje przy większych spadkach temperatury okrywać. Wyjątek stanowią nowe odmiany, które kwitną na tegorocznych pędach. Mogą być przycinane wiosną, co jest dużą zaletą, szczególnie w chłodniejszych regionach, gdzie stare pędy z pąkami często przemarzają. W cieplejszych okolicach można je przycinać po pierwszym kwitnieniu, wtedy wcześniej zakwitną w następnym sezonie.
- Przemarznięte, uszkodzone i obumarłe pędy należy w każdym przypadku usuwać.
- Młode hortensje ogrodowe zaleca się zawsze dobrze okryć przed zimą.
Istnieje wiele odmian hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), a jeszcze więcej odmian hodowlanych, tak że każdy bez trudu znajdzie odpowiednią dla siebie. Umownie można podzielić je na trzy duże grupy:
Odmiany hortensji o kulistych kwiatostanach
Najbardziej chyba znana hortensja o dużych kwiatostanach. Występuje w niezliczonych odmianach. Oto kilka z nich:
- Hortensja ‘Adria’. Nadaje się zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i w doniczce. Jej kuliste kwiaty w kolorze białym, różowym albo niebieskim do fioletowego rozświetlają ogród od czerwca do lipca.
- Hortensja ‘Leuchtfeuer’. Wspaniałe czerwone kule tworzą wyraźne akcenty w ogrodzie. Kwitnie między lipcem i wrześniem. W tym okresie roślina powinna być podlewana szczególnie obficie.
- Hortensja ‘Magical Revolution’. Stanowi prawdziwą rewolucję w dziedzinie hortensji. Wzrost ma mocny i kompaktowy. Odznacza się nadzwyczajną trwałością. Podczas kwitnienia ‘Revolution’ odbywa się, podobnie jak przy innych odmianach serii ‘Magical’, spektakularna zmiana kolorów. Roślina kupiona z różowymi albo niebieskimi kulami kwiatów, kilka miesięcy później zachwyca głęboką czerwienią.
- Hortensja ‘Magical Coral’. Nosi nazwę szlachetnego kamienia. Koral uważa się za kamień o magicznej nocy, który pomaga człowiekowi otworzyć serce na piękno. Kwiaty przebarwiają się na zielone z różową obwódką.
- Hortensja ‘Bavaria’. Niezwykle efektowne kuliste kwiatostany w kolorze od ciemnoróżowego do niebieskiego. Białe obwódki kwiatów zmieniają z czasem barwę na złotą lub zielonkawą.
- Horetnsja ‘Schneeball’. Duże białe kule kwiatostanów przypominają śnieżne kule – stąd nazwa odmiany. Ciemnozielone liście podkreślają dodatkowo efektowną biel kwiatów. Z czasem płatki kwiatów zaczynają różowieć.
Odmiany hortensji o płaskich kwiatostanach
Tego rodzaju kwiaty mają odmiany hortensji ogrodowej spokrewnione z hortensją piłkowaną (Hydrangea serrata). Na przykład:
- Hortensja ‘Blaumeise’®. Przez całe lato prezentuje wspaniałe błękitne kwiaty. Hortensja niebieska wymaga zasilania nawozem z zawartością glinu. W przeciwnym razie może dojść do głosu lekki odcień różu, co też ma swój urok.
- Hortensja ‘Ayesha’. Nietypowe kwiatostany w pastelowych kolorach, składające się z licznych, drobnych kwiatów. W zależności od podłoża kwiaty są jasnoniebieskie, białawe lub jasnoróżowe, delikatnie pachnące (rzadka cecha u odmian hortensji ogrodowej). Kwitnie na pędach zeszłorocznych.
- Hortensja ‘Bergfink’. Niewielki krzew o ładnych liściach, które stanowią doskonałe tło dla efektownych kwiatostanów. Na szczytach pędów tworzą się płaskie, talerzowate kwiatostany złożone z małych kwiatów płodnych i wianuszka różowych, dużych kwiatów płonnych. Pąki kwiatowe zawiązują się latem, dlatego nie wolno ich przycinać ani jesienią, ani wiosną.
- Hortensja ‘Maculata’. Niski krzew o talerzowatych kwiatostanach z wianuszkiem białych, luźno ułożonych kwiatów płonnych. Liczne, drobne kwiaty są seledynowe, lawendowe, do jasnoniebieskich. Ciemnozielone liście mają nieregularną, białą obwódkę.
- Hortensja ‘Mariesii Grandiflora’. Niski krzew o dużych, ciemnozielonych liściach. Spłaszczone, talerzowate kwiatostany są wypełnione różowymi lub niebieskawymi kwiatami płodnymi, które na zewnątrz są otoczone wyjątkowo dużymi kwiatami płonnymi. Mają kolor perłoworóżowy i są większe niż u innych odmian.
Nowa grupa odmian hortensji
Te nowe odmiany hortensji ogrodowej wytwarzają kwiaty na tegorocznych pędach. Pąki kwiatowe nie mogą więc przemarzać.
- Hortensja Endless Summer. Tylko nieliczne odmiany potrafią kwitnąć każdego roku i przez całe lato rozwijać coraz to nowe kwiaty. Należą do nich hortensje z grupy ‘Endless Summer’. Są to pierwsze w świecie odmiany hortensji ogrodowej, które zakwitają na pędach nowych i starych. Dzięki tej rewolucyjnej uprawie miłośnicy hortensji otrzymali gwarancję kwitnienia, jak wskazuje nazwa, przez całe lato. W przeciwieństwie do „zwykłych” hortensji, te kwitną również po mroźnej zimie, ponieważ pąki kwiatowe rozwijają też na nowych pędach. Dzięki niezwykłej odporności na mróz, odmiany ‘Endless Summer’ rosną nawet w Skandynawii. Za ojca tej odmiany hortensji uważa się profesora Michaela Dirr’a, któremu udało się wyhodować na początku XXI wieku pierwszą i jedyną dotąd odmianę hortensji, która kwitnie przez kilka miesięcy.
- Hortensja Endless Summer 'The Bride'. Jedną z odmian z tej grupy jest właśnie hortensja Endless Summer'The Bride'. Pełne, białe kwiaty odbijają światło i rozświetlają półcieniste obszary ogrodu. Zwarty pokrój tej hortensji czyni ją idealną rośliną do dekoracji ogrodów i tarasów. Może wystąpić jako elegancka solistka, albo jako członek grupy w zespole z innymi roślinami. Bujny przepych kwiatów wprowadza romantyczny i sielankowy nastrój nawet na miejskim tarasie. Wrażenie potęguje umieszczenie hortensji w drewnianym albo wiklinowym pojemniku.
- Hortensja Forever&Ever®. Ta odmiana została wyhodowana w 2005 r. w USA, a od 2009 r. jest znana także w Europie. Jest pod tą nazwą opatentowana i wykazuje pewne szczególne, zastrzeżone cechy. Hortensja Forever&Ever występuje w niezwykłej różnorodności barw. Jest mało wymagająca i przez to łatwa w uprawie. Jak sama nazwa wskazuje, ta hortensja ma sprawiać ogrodnikom zawsze radość. Różowe, niebieskie (przy wystarczającej kwasowości gleby), w oszałamiającej barwie mięty, ale także dwukolorowe albo żółtopomarańczowe kwiaty dają w ogrodzie olśniewający efekt.
- Hortensja Everbloom®. Odmiana długo kwitnąca wyhodowana z hortensji ogrodowej o kulistych kwiatostanach. Występuje w wielu atrakcyjnych kolorach od czystej bieli, poprzez kremowy do różowego. Przy odpowiednim nawożeniu można różowo kwitnące krzewy skłonić do wyboru błękitu. Dorasta do jednego metra, a zakwita już w pierwszym roku.
Komentarze