Porady

Hortensja ogrodowa – najpopularniejsze odmiany

4 (1 opinia)

Hortensje w ogrodzie są niczym orchidee w mieszkaniu. W ostatnich latach przeżyły wielki boom i zdobyły serca wielu właścicieli ogrodów. Nic w tym dziwnego, jako że niewiele jest krzewów, które rozwijają tak wspaniałe i ogromne kwiaty, i które nawet po przekwitnieniu wyglądają efektownie.

Bezpretensjonalna uroda hortensji ogrodowych pasuje do każdej architektury. Od wiejskiego domu do nowoczesnej budowli. Poza tym daje się wkomponować w każdy styl ogrodu. Może być wyrazistą solistką w nowoczesnym ogrodzie albo ucieleśniać sielankę wiejskiego obejścia.

Hortensje ogrodowe rozwinęły się jako rośliny podszytowe w lasach i stąd wynikają ich przyzwyczajenia i potrzeby:

 • Gleba dobrze przepuszczalna z dużą ilością próchnicy, chętnie z domieszką gliny.
 • Wartość wskaźnika pH może znajdować się między 5 i 8. 
 • Stanowisko w półcieniu, często bywa też tolerowane miejsce w cieniu.
 • Hortensje ogrodowe mogą też stać w słońcu, ale tylko przy szczególnie starannym podlewaniu. Woda jest dla tych roślin zawsze ważna: nie bez powodu nazwa rodzajowa brzmi hydrangea, co po grecku oznacza „naczynie na wodę”. Rozwijanie i utrzymanie dużej liczby ogromnych kwiatostanów wymaga ciągłej dostawy wilgoci.
 • Nawożenie hortensji prowadzi się w sezonie od kwietnia do sierpnia.
 • Hortensje ogrodowe nie wymagają przycinania; z natury przybierają efektowne formy.
 • Hortensja ogrodowa tworzy pąki kwiatowe na następny sezon od jesieni. Jeśli krzew wymaga trochę korekty albo zahamowania wzrostu, należy cięcie wykonać zaraz po kwitnieniu. 
 • Aby pąki nie przemarzły zimą, należy hortensje przy większych spadkach temperatury okrywać. Wyjątek stanowią nowe odmiany, które kwitną na tegorocznych pędach. Mogą być przycinane wiosną, co jest dużą zaletą, szczególnie w chłodniejszych regionach, gdzie stare pędy z pąkami często przemarzają. W cieplejszych okolicach można je przycinać po pierwszym kwitnieniu, wtedy wcześniej zakwitną w następnym sezonie. 
 • Przemarznięte, uszkodzone i obumarłe pędy należy w każdym przypadku usuwać. 
 • Młode hortensje ogrodowe zaleca się zawsze dobrze okryć przed zimą. 

Istnieje wiele odmian hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), a jeszcze więcej odmian hodowlanych, tak że każdy bez trudu znajdzie odpowiednią dla siebie. Umownie można podzielić je na trzy duże grupy:

Odmiany hortensji o kulistych kwiatostanach

Najbardziej chyba znana hortensja o dużych kwiatostanach. Występuje w niezliczonych odmianach. Oto kilka z nich:

 • Hortensja ‘Adria’. Nadaje się zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i w doniczce. Jej kuliste kwiaty w kolorze białym, różowym albo niebieskim do fioletowego rozświetlają ogród od czerwca do lipca.
 • Hortensja ‘Leuchtfeuer’. Wspaniałe czerwone kule tworzą wyraźne akcenty w ogrodzie. Kwitnie między lipcem i wrześniem. W tym okresie roślina powinna być podlewana szczególnie obficie.
 • Hortensja ‘Magical Revolution’. Stanowi prawdziwą rewolucję w dziedzinie hortensji. Wzrost ma mocny i kompaktowy. Odznacza się nadzwyczajną trwałością. Podczas kwitnienia ‘Revolution’ odbywa się, podobnie jak przy innych odmianach serii ‘Magical’, spektakularna zmiana kolorów. Roślina kupiona z różowymi albo niebieskimi kulami kwiatów, kilka miesięcy później zachwyca głęboką czerwienią.
 • Hortensja ‘Magical Coral’. Nosi nazwę szlachetnego kamienia. Koral uważa się za kamień o magicznej nocy, który pomaga człowiekowi otworzyć serce na piękno. Kwiaty przebarwiają się na zielone z różową obwódką.
 • Hortensja ‘Bavaria’. Niezwykle efektowne kuliste kwiatostany w kolorze od ciemnoróżowego do niebieskiego. Białe obwódki kwiatów zmieniają z czasem barwę na złotą lub zielonkawą.
 • Horetnsja ‘Schneeball’. Duże białe kule kwiatostanów przypominają śnieżne kule – stąd nazwa odmiany. Ciemnozielone liście podkreślają dodatkowo efektowną biel kwiatów. Z czasem płatki kwiatów zaczynają różowieć.
Magical Revolution: Podczas kwitnienia odbywa się spektakularna zmiana kolorów tej hortensji.
Magical Revolution: Podczas kwitnienia odbywa się spektakularna zmiana kolorów tej hortensji.

Odmiany hortensji o płaskich kwiatostanach

Tego rodzaju kwiaty mają odmiany hortensji ogrodowej spokrewnione z hortensją piłkowaną (Hydrangea serrata). Na przykład:

Hortensja ‘Blaumeise’®. Przez całe lato prezentuje wspaniałe błękitne kwiaty.
Hortensja ‘Blaumeise’®. Przez całe lato prezentuje wspaniałe błękitne kwiaty.
 • Hortensja ‘Ayesha’. Nietypowe kwiatostany w pastelowych kolorach, składające się z licznych, drobnych kwiatów. W zależności od podłoża kwiaty są jasnoniebieskie, białawe lub jasnoróżowe, delikatnie pachnące (rzadka cecha u odmian hortensji ogrodowej). Kwitnie na pędach zeszłorocznych.
 • Hortensja ‘Bergfink’. Niewielki krzew o ładnych liściach, które stanowią doskonałe tło dla efektownych kwiatostanów. Na szczytach pędów tworzą się płaskie, talerzowate kwiatostany złożone z małych kwiatów płodnych i wianuszka różowych, dużych kwiatów płonnych. Pąki kwiatowe zawiązują się latem, dlatego nie wolno ich przycinać ani jesienią, ani wiosną. 
 • Hortensja ‘Maculata’. Niski krzew o talerzowatych kwiatostanach z wianuszkiem białych, luźno ułożonych kwiatów płonnych. Liczne, drobne kwiaty są seledynowe, lawendowe, do jasnoniebieskich. Ciemnozielone liście mają nieregularną, białą obwódkę.
 • Hortensja ‘Mariesii Grandiflora’. Niski krzew o dużych, ciemnozielonych liściach. Spłaszczone, talerzowate kwiatostany są wypełnione różowymi lub niebieskawymi kwiatami płodnymi, które na zewnątrz są otoczone wyjątkowo dużymi kwiatami płonnymi. Mają kolor perłoworóżowy i są większe niż u innych odmian.  

Nowa grupa odmian hortensji

Te nowe odmiany hortensji ogrodowej wytwarzają kwiaty na tegorocznych pędach. Pąki kwiatowe nie mogą więc przemarzać.

 • Hortensja Endless Summer. Tylko nieliczne odmiany potrafią kwitnąć każdego roku i przez całe lato rozwijać coraz to nowe kwiaty. Należą do nich hortensje z grupy ‘Endless Summer’. Są to pierwsze w świecie odmiany hortensji ogrodowej, które zakwitają na pędach nowych i starych. Dzięki tej rewolucyjnej uprawie miłośnicy hortensji otrzymali gwarancję kwitnienia, jak wskazuje nazwa, przez całe lato. W przeciwieństwie do „zwykłych” hortensji, te kwitną również po mroźnej zimie, ponieważ pąki kwiatowe rozwijają też na nowych pędach. Dzięki niezwykłej odporności na mróz, odmiany ‘Endless Summer’ rosną nawet w Skandynawii. Za ojca tej odmiany hortensji uważa się profesora Michaela Dirr’a, któremu udało się wyhodować na początku XXI wieku pierwszą i jedyną dotąd odmianę hortensji, która kwitnie przez kilka miesięcy.
Hortensja Endless Summer to jedyna dotąd odmiana hortensji, która kwitnie przez kilka miesięcy.
Hortensja Endless Summer to jedyna dotąd odmiana hortensji, która kwitnie przez kilka miesięcy.
 • Hortensja Endless Summer 'The Bride'. Jedną z odmian z tej grupy jest właśnie hortensja Endless Summer'The Bride'. Pełne, białe kwiaty odbijają światło i rozświetlają półcieniste obszary ogrodu. Zwarty pokrój tej hortensji czyni ją idealną rośliną do dekoracji ogrodów i tarasów. Może wystąpić jako elegancka solistka, albo jako członek grupy w zespole z innymi roślinami. Bujny przepych kwiatów wprowadza romantyczny i sielankowy nastrój nawet na miejskim tarasie. Wrażenie potęguje umieszczenie hortensji w drewnianym albo wiklinowym pojemniku.
 • Hortensja Forever&Ever®. Ta odmiana została wyhodowana w 2005 r. w USA, a od 2009 r. jest znana także w Europie. Jest pod tą nazwą opatentowana i wykazuje pewne szczególne, zastrzeżone cechy. Hortensja Forever&Ever występuje w niezwykłej różnorodności barw. Jest mało wymagająca i przez to łatwa w uprawie. Jak sama nazwa wskazuje, ta hortensja ma sprawiać ogrodnikom zawsze radość. Różowe, niebieskie (przy wystarczającej kwasowości gleby), w oszałamiającej barwie mięty, ale także dwukolorowe albo żółtopomarańczowe kwiaty dają w ogrodzie olśniewający efekt.
 • Hortensja Everbloom®. Odmiana długo kwitnąca wyhodowana z hortensji ogrodowej o kulistych kwiatostanach. Występuje w wielu atrakcyjnych kolorach od czystej bieli, poprzez kremowy do różowego. Przy odpowiednim nawożeniu można różowo kwitnące krzewy skłonić do wyboru błękitu. Dorasta do jednego metra, a zakwita już w pierwszym roku.
Hortensja Everbloom zachwyca kolorami od czystej bieli, poprzez kremowy do różowego.
Baumschule Horstmann
Hortensja Everbloom zachwyca kolorami od czystej bieli, poprzez kremowy do różowego.
4 (1 opinia)