Porady

Hortensja ogrodowa – najpopularniejsze odmiany

4 (1 opinia)

Hortensje w ogrodzie są niczym orchidee w mieszkaniu. W ostatnich latach przeżyły wielki boom i zdobyły serca wielu właścicieli ogrodów. Nic w tym dziwnego, jako że niewiele jest krzewów, które rozwijają tak wspaniałe i ogromne kwiaty, i które nawet po przekwitnieniu wyglądają efektownie.

Bezpretensjonalna uroda hortensji ogrodowych pasuje do każdej architektury. Od wiejskiego domu do nowoczesnej budowli. Poza tym daje się wkomponować w każdy styl ogrodu. Może być wyrazistą solistką w nowoczesnym ogrodzie albo ucieleśniać sielankę wiejskiego obejścia.

Istnieje wiele odmian hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), a jeszcze więcej odmian hodowlanych, tak że każdy bez trudu znajdzie odpowiednią dla siebie. Umownie można podzielić je na trzy duże grupy:

Odmiany hortensji o kulistych kwiatostanach

Najbardziej chyba znana hortensja o dużych kwiatostanach. Występuje w niezliczonych odmianach. Oto kilka z nich:

  • Hortensja ‘Adria’. Nadaje się zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i w doniczce. Jej kuliste kwiaty w kolorze białym, różowym albo niebieskim do fioletowego rozświetlają ogród od czerwca do lipca.
  • Hortensja ‘Leuchtfeuer’. Wspaniałe czerwone kule tworzą wyraźne akcenty w ogrodzie. Kwitnie między lipcem i wrześniem. W tym okresie roślina powinna być podlewana szczególnie obficie.
  • Hortensja ‘Magical Revolution’. Stanowi prawdziwą rewolucję w dziedzinie hortensji. Wzrost ma mocny i kompaktowy. Odznacza się nadzwyczajną trwałością. Podczas kwitnienia ‘Revolution’ odbywa się, podobnie jak przy innych odmianach serii ‘Magical’, spektakularna zmiana kolorów. Roślina kupiona z różowymi albo niebieskimi kulami kwiatów, kilka miesięcy później zachwyca głęboką czerwienią.
  • Hortensja ‘Magical Coral’. Nosi nazwę szlachetnego kamienia. Koral uważa się za kamień o magicznej nocy, który pomaga człowiekowi otworzyć serce na piękno. Kwiaty przebarwiają się na zielone z różową obwódką.
  • Hortensja ‘Bavaria’. Niezwykle efektowne kuliste kwiatostany w kolorze od ciemnoróżowego do niebieskiego. Białe obwódki kwiatów zmieniają z czasem barwę na złotą lub zielonkawą.
  • Horetnsja ‘Schneeball’. Duże białe kule kwiatostanów przypominają śnieżne kule – stąd nazwa odmiany. Ciemnozielone liście podkreślają dodatkowo efektowną biel kwiatów. Z czasem płatki kwiatów zaczynają różowieć.

Magical Revolution: Podczas kwitnienia odbywa się spektakularna zmiana kolorów tej hortensji.
Magical Revolution: Podczas kwitnienia odbywa się spektakularna zmiana kolorów tej hortensji.

Odmiany hortensji o płaskich kwiatostanach

Tego rodzaju kwiaty mają odmiany hortensji ogrodowej spokrewnione z hortensją piłkowaną (Hydrangea serrata). Na przykład:

Hortensja ‘Blaumeise’®. Przez całe lato prezentuje wspaniałe błękitne kwiaty.
Hortensja ‘Blaumeise’®. Przez całe lato prezentuje wspaniałe błękitne kwiaty.

Nowa grupa odmian hortensji

Te nowe odmiany hortensji ogrodowej wytwarzają kwiaty na tegorocznych pędach. Pąki kwiatowe nie mogą więc przemarzać.

  • Hortensja Endless Summer. Tylko nieliczne odmiany potrafią kwitnąć każdego roku i przez całe lato rozwijać coraz to nowe kwiaty. Należą do nich hortensje z grupy ‘Endless Summer’. Są to pierwsze w świecie odmiany hortensji ogrodowej, które zakwitają na pędach nowych i starych. Dzięki tej rewolucyjnej uprawie miłośnicy hortensji otrzymali gwarancję kwitnienia, jak wskazuje nazwa, przez całe lato. W przeciwieństwie do „zwykłych” hortensji, te kwitną również po mroźnej zimie, ponieważ pąki kwiatowe rozwijają też na nowych pędach. Dzięki niezwykłej odporności na mróz, odmiany ‘Endless Summer’ rosną nawet w Skandynawii. Za ojca tej odmiany hortensji uważa się profesora Michaela Dirr’a, któremu udało się wyhodować na początku XXI wieku pierwszą i jedyną dotąd odmianę hortensji, która kwitnie przez kilka miesięcy.

Hortensja Endless Summer to jedyna dotąd odmiana hortensji, która kwitnie przez kilka miesięcy.
Hortensja Endless Summer to jedyna dotąd odmiana hortensji, która kwitnie przez kilka miesięcy.

  • Hortensja Endless Summer 'The Bride'. Jedną z odmian z tej grupy jest właśnie hortensja Endless Summer'The Bride'. Pełne, białe kwiaty odbijają światło i rozświetlają półcieniste obszary ogrodu. Zwarty pokrój tej hortensji czyni ją idealną rośliną do dekoracji ogrodów i tarasów. Może wystąpić jako elegancka solistka, albo jako członek grupy w zespole z innymi roślinami. Bujny przepych kwiatów wprowadza romantyczny i sielankowy nastrój nawet na miejskim tarasie. Wrażenie potęguje umieszczenie hortensji w drewnianym albo wiklinowym pojemniku.
  • Hortensja Forever&Ever®. Ta odmiana została wyhodowana w 2005 r. w USA, a od 2009 r. jest znana także w Europie. Jest pod tą nazwą opatentowana i wykazuje pewne szczególne, zastrzeżone cechy. Hortensja Forever&Ever występuje w niezwykłej różnorodności barw. Jest mało wymagająca i przez to łatwa w uprawie. Jak sama nazwa wskazuje, ta hortensja ma sprawiać ogrodnikom zawsze radość. Różowe, niebieskie (przy wystarczającej kwasowości gleby), w oszałamiającej barwie mięty, ale także dwukolorowe albo żółtopomarańczowe kwiaty dają w ogrodzie olśniewający efekt.
  • Hortensja Everbloom®. Odmiana długo kwitnąca wyhodowana z hortensji ogrodowej o kulistych kwiatostanach. Występuje w wielu atrakcyjnych kolorach od czystej bieli, poprzez kremowy do różowego. Przy odpowiednim nawożeniu można różowo kwitnące krzewy skłonić do wyboru błękitu. Dorasta do jednego metra, a zakwita już w pierwszym roku.

Hortensja Everbloom zachwyca kolorami od czystej bieli, poprzez kremowy do różowego.
Baumschule Horstmann
Hortensja Everbloom zachwyca kolorami od czystej bieli, poprzez kremowy do różowego.

4 (1 opinia)