Porady

Hortensja dębolistna ʹSnow Queenʹ – uprawa, wymagania

0 (0 opinii)

Hortensja dębolistna jest jednym z mniej popularnych gatunków hortensji, które uprawiane są w ogrodach. Warto jednak zwrócić na nią uwagę, ponieważ wyróżnia się wyjątkowymi, przebarwiającymi się liśćmi, które przybierają niezwykłe kolory i pięknymi kwiatami, zebranymi w dekoracyjne, duże kwiatostany, które również się przebarwiają. Kwitnie bardzo obficie, stanowiąc wyjątkową ozdobę ogrodu. Od wiosny do późnej jesieni zachwyca różnorodnością kolorów, może być sadzona w gruncie i pojemnikach, które będą dekorowały tarasy i balkony. Na szczególną uwagę zasługuje hortensja dębolistna ʹSnow Queenʹ. Jak ją uprawiać i jakie ma wymagania? Odpowiedź w artykule.

Hortensja dębolistna – czym wyróżnia się ten gatunek?

Hortensja dębolistna należy do rodziny hortensjowatych i pochodzi południowo-wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych. Jest rozłożystym krzewem o rozgałęzionych pędach, które na początku są miękkie i owłosione, a z upływem czasu drewnieją i pokrywają się brązowo-pomarańczową korą. Na najstarszych pędach kora łuszczy się paskami. W warunkach naturalnych osiąga wysokość do 8 metrów, w uprawie nie przekracza wysokości 2,5 metra. Ma luźny pokrój i mocno rozrasta się na boki dzięki odrostom korzeniowym, dlatego tworzy duże kępy. Może być posadzona jako soliter w wyeksponowanym miejscu i w szpalerach oraz w pojemnikach ustawionych na balkonie lub tarasie.

Hortensja dębolistna ma kwiaty zebrane w duże i atrakcyjne kwiatostany, na które składają się drobne kwiaty płodne i duże, czteropłatkowe płonne. Umiejscowione są na szczytach pędów. Kwiaty są białe lub kremowe, jednak przebarwiają się z upływem czasu. Po przekwitnięciu są suche i rdzawobrązowe, można je pozostawić na zimę, by dekorowały ogród.

Liście hortensji dębolistnej są bardzo duże, mają długość około 20 centymetrów. Są skórzaste, szerokie i mocno klapowane na brzegach, wyglądem przypominają liście dębu czerwonego. Od zewnętrznej strony mają zielony kolor, wyraźne unerwienie i karbowaną powierzchnię. Od spodu są natomiast jaśniejsze i mają delikatne, srebrzyste owłosienie, które jest również na ogonkach liściowych.

Przeczytaj także: Hortensja ogrodowa – najpopularniejsze odmiany

Hortensja dębolistna ʹSnow Queenʹ

Hortensja dębolistna ʹSnow Queenʹ to odmiana, która charakteryzuje się bardzo obfitym kwitnieniem. Kwiaty pojawiają się od lipca do sierpnia i są zebrane w duże, luźne, stożkowate wiechy, które pojawiają się ponad ulistnieniem. Mogą osiągać nawet 30 centymetrów długości. Składają się z drobnych, żółtozielonych kwiatów płodnych i dużych, białych kwiatów płonnych, które z czasem przybierają różowy kolor. Pięknie prezentują się na tle zielonych, okazałych liści.

Liście są duże, powcinane i zielone, jednak jesienią przebarwiają się w wyjątkowy sposób i przybierają odcienie fioletu, pomarańczu, purpury, brązu i czerwieni.

Ta odmiana hortensji dębolistnej ma luźny pokrój i osiąga 1,5 metra wysokości. Rozrasta się na szerokość nawet 2 metrów. 'Snow Queen' jest okazałą odmianą, która może rosnąć jako soliter lub tworzyć piękne i ciekawe kompozycje z innymi roślinami.

Przeczytaj również: Hortensja dębolistna ʹSnowflakeʹ – pielęgnacja i zasady uprawy

Wymagania i uprawa hortensji dębolistnej ʹSnow Queenʹ

Hortensja 'Snow Queen' najlepiej będzie rosła na stanowiskach cienistych lub półcienistych. Miejsce powinno być zaciszne i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, lekko kwaśne i wilgotne. Roślina nie toleruje wapnia. Każdego roku warto sprawdzać odczyn pH podłoża i jeżeli będzie zbyt zasadowe, to powinniśmy zastosować specjalne nawozy zakwaszające. Podłoże wokół korzeni dobrze jest ściółkować korą sosnową, dzięki czemu utrzyma się nie tylko kwaśny odczyn gleby, ale również wilgoć.

To roślina dość łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu. Na początku sezonu wegetacyjnego pod hortensję możemy podsypać granulowany nawóz mineralny. Nawożenie możemy również przeprowadzić za pomocą nawozu płynnego lub rozpuszczalnego. Nawozimy wtedy co 2 tygodnie od kwietnia do końca lipca. Najlepsze będą nawozy przeznaczone specjalnie do hortensji.

Hortensja dębolistna 'Snow Queen' nie wymaga corocznego cięcia. Kwitnie na pędach ubiegłorocznych, dlatego ni skracamy pędów, które wyrosły u podstawy krzewu i na których są już pąki kwiatowe, ponieważ nie zakwitnie lub będzie kwitła słabo. Usuwamy jedynie słabe, martwe i zbytnio zagęszczające pędy. Suche kwiatostany usuwamy pod koniec zimy lub wczesną wiosną.

0 (0 opinii)