Porady

Hortensja dębolistna – uprawa, odmiany, wymagania, cięcie

4 (1 opinia)

Pośród licznych gatunków tego rodzaju hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia) zaliczana jest do szczególnie atrakcyjnych i magicznych krzewów ogrodowych. Czarujący aromat roztaczany przez baldachogrona jej kwiatów, napełnia ogród zachęcając do wejścia. Ogrodnik może cieszyć się tą hortensją przez całe lato, ponieważ bardzo długo kwitnie i w głównym okresie kwitnienia od czerwca do sierpnia obsypana jest licznymi gronami.

Hortensja dębolistna – charakterystyka rośliny

Epitet gatunkowy zawdzięcza ta hortensja podobieństwu liści do amerykańskiego dębu czerwonego (Quercus rubra). Klapowata forma liści (trzy klapy do pięciu) jest cechą rozpoznawczą hortensji dębolistnej. Jej ojczyzną są obszary południowo-wschodniej części Ameryki Północnej, w Georgii, Missisipi i na Florydzie. Gatunek botaniczny, dziko rosnący ma kwiaty białego koloru. Ogrodowe kultywary występują natomiast w różnych odcieniach od śnieżnej bieli przez kolory kremowe do różu i mocnej czerwieni. Jesienią przebarwiają się też liście hortensji dębolistnej, tak że zachowuje atrakcyjny wygląd nawet po przekwitnieniu.

Hortensja dębowa należy do nielicznych gatunków, które nie spieszą się ze zrzucaniem liści. Niektóre egzemplarze mogą być obwieszone liśćmi przez całą zimę, zwłaszcza jeśli pogoda nie jest zbyt mroźna. Przebarwione jesienią na kolor pomarańczowoczerwony albo mocny czerwony liście opadają z reguły dopiero w nowym roku. Między starymi liśćmi tworzą się nowe pędy, rozwijają liście i kwiaty. Ubiegłoroczne liście chronią je przed wpływami złej pogody. Grona kwiatów hortensji dębolistnej przypominają z daleka kwiatostany bzu i mogą u niektórych odmian przybierać imponujące rozmiary. Błękitne zabarwienie kwiatów, występujące często u innych hortensji, w tym wypadku nie występuje. Białe odmiany zabarwiają się pod koniec lata na różowo, zanim przekwitną.

W naszym osobnym artykule piszemy, jak uprawiać hortensję ogrodową

Jak uprawiać hortensję dębolistną?

W przypadku hortensji dębolistnej mamy do czynienia z łatwym w uprawie, odpornym na warunki pogodowe i zimoodpornym gatunkiem. Bez problemu wytrzymuje spadki temperatury do -23°C i nawet młode pędy nie ulegają uszkodzeniu. Bardzo ceni sobie przepuszczalną i ubogą w wapń glebę, na której rośnie szczególnie okazale, nie wymagając stałej troski ze strony ogrodnika. Hortensja dębolistna nie jest rośliną pnącą, można ją jednak poprowadzić po przygotowanych podporach.

Podobnie jak przypadku innych gatunków hortensji, podstawą mocnego wzrostu i bujnego kwitnienia jest duża ilość wody. Należy jednak unikać jej zastoju i podlewać roślinę w zależności od pogody. Przed kwitnieniem wiosną należy zasilić hortensję nawozem o długotrwałym działaniu.

Preferowane jest miejsce półzacienione do słonecznego, ale zarówno palące słońce, jak i całkowity cień nie są lubiane. W pełnym słońcu rosnący krzew bardzo szybko przekwita i nie jest w stanie w pełni rozwinąć swojej urody. Długotrwale w ciągu dnia zacienienie powoduje, że rozwijają się tylko nieliczne kwiaty, a ich wielkość daleka jest od możliwych rozmiarów. Zbyt mało, ale też zbyt dużo wilgoci w glebie wpływa na hortensję dębolistną negatywnie i wyraźnie hamuje jej rozwój. Również wapń w glebie nie jest dobrym towarzystwem dla hortensji, która woli neutralny odczyn.

Najlepsze odmiany hortensji dębolistnej 

Pośród wielu odmian hortensji dębolistnej można spotkać:

1. Hortensja dębolistna (hydrangea quercifolia) 'Applause'

Jej mocno unerwione liście robią duże wrażenie, wyglądają nieco egzotycznie. Grona kwiatów stoją wysoko nad liśćmi, poruszane niewidzialną siłą powiewów wiatru. Jesienią krzew zabarwia się na czerwono, tworząc niepowtarzalny widok.

2. Hortensja dębolistna (hydrangea quercifolia) 'Snow Queen'

Ze swoimi dużymi liśćmi i białymi gronami kwiatów wygląda „królowa śniegu” naprawdę bajecznie. Osiąga wysokość do 150-200 cm i należy do najpiękniejszych odmian hortensji dębolistnej.

Hortensja dębolistna 'Snow Queen' - efektowna odmiana
Hortensja dębolistna 'Snow Queen' - efektowna odmiana

3. Hortensja dębolistna (hydrangea quercifolia) 'Snowflake'

W okresie kwitnienia jest obsypana niezliczoną liczbą kwiatostanów, które osiągają wielkość 30 cm. Osobliwością tej odmiany są podwójne, pełne kwiatki. Niezwykłe baldachogrona przebarwiają się z czasem na czerwono.

4. Hortensja dębolistna (hydrangea quercifolia) 'Burgundy'

Niezwykle dekoracyjne zabarwienie liści ma swoje odbicie w nazwie odmiany. Krzew zachowuje swoje liście aż do zimy. W zestawieniu z żółtymi i pomarańczowymi bylinami tworzy wspaniałą atmosferę. Białe grona kwiatów przebarwiają się z czasem na kolor różowy.

5. Hortensja dębolistna (hydrangea quercifolia) 'Harmony'

Piękna odmiana o bajecznych kwiatostanach. Są tak ogromne, że pędy młodych roślin pod ich ciężarem wyginają się do ziemi. W późniejszych latach, kiedy gałęzie zgrubieją, krzew prostuje się i z czasem osiąga prawdziwą harmonię urody i wdzięku.

Hortensja dębolistna – kiedy i jak przycinać?

Hortensję dębolistną, jak wszystkie inne gatunki kwitnące na starych pędach, można przycinać zimą albo wiosną. Pąki na nadchodzący sezon tworzą się już wczesną wiosną i należy uważać, aby ich nie uszkodzić. Tuż nad parą najwyżej położonych pąków można skrócić pędy i odciąć stare kwiatostany.

4 (1 opinia)