Guzmania przekwita – jak postępować? Wskazówki pielęgnacji
Guzmania to egzotyczna roślina, która w naszych warunkach klimatycznych jest chętnie uprawiana w doniczkach. Dekoracyjną częścią jest oryginalny kwiatostan w jaskrawych barwach, który utrzymuje się przez wiele tygodni i jest atrakcyjną ozdobą każdego wnętrza. Niestety kwitnie tylko jeden raz i zamiera. Możliwe jest jednak uzyskanie młodych egzemplarzy, które zakwitną. Co zrobić, gdy guzmania przekwita? Podpowiadamy w artykule.
Guzmania – krótka charakterystyka rośliny
Guzmania w środowisku naturalnym występuje w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej, ponieważ jest epifitem, to rośnie we wgłębieniach konarów, szparach w pniach i skalnych szczelinach. Tworzy gęste, kolorowe kępy. Należy do rodziny bromeliowatych, która jest określana również jako rodzina ananasowatych. Oryginalna uroda tej rośliny sprawiła, że jest często i chętnie uprawiana w Polsce w doniczkach, a w rejonach, w których panuje cieplejszy klimat, jest wybierana i sadzona w ogrodach.
Guzmania jest rośliną, która przyciąga uwagę i świetnie prezentuje się we wnętrzach mieszkań. Osiąga wysokość od 20 do 60 centymetrów, u podstawy wyrasta lejkowata rozeta sztywnych, równowąskich, błyszczących liści, które najczęściej są jasnozielone, ale dostępne są również odmiany o liściach ciemnozielonych lub wzorzystych. Ze środka tej rozety wyrasta okazały kwiatostan, który ma jaskrawy, pomarańczowy, czerwony, różowy albo żółty kolor. Ma kształt gwiazdy i w rzeczywistości są to przekształcone liście nazywane podkwiatkami. Zdobią roślinę przez wiele tygodni. Otaczają drobne, niepozorne kwiaty właściwe, które są białe lub kremowe i nie są ozdobną częścią tej rośliny.
Znanych jest wiele gatunków guzmanii, jednak nie wszystkie mogą rosnąć jako rośliny doniczkowe. W uprawie pojemnikowej najczęściej spotykane są:
-
guzmania jednokłosa,
-
guzmania mozaikowa,
Co zrobić z przekwitającą guzmanią?
Guzmania jest rośliną, która przez dłuższy czas zachwyca jaskrawym, barwnym kwiatostanem. Niestety kwitnie tylko jeden raz na każdej rozecie liściowej, a potem zamiera i jest to niezależne od warunków uprawy oraz innych czynników. Nie oznacza to jednak, że roślina nadaje się w tej sytuacji do wyrzucenia, ponieważ wytwarza zwykle 2-3 odrosty, które można dalej uprawiać. Dzięki temu pozyskujemy nowe egzemplarze, które przy odpowiedniej pielęgnacji zakwitną po dwóch, trzech latach.
Gdy zauważymy, że guzmania przekwita, a jej kwiatostan traci kolory, to należy sprawdzić, jakiej wielkości są odrosty. Jeżeli nie osiągnęły połowy wysokości rośliny matecznej i nie wykształciły korzeni, konieczne będzie odcięcie kwiatu u podstawy ostrym nożem i dalsza pielęgnacja rośliny aż do momentu, gdy sadzonki osiągną właściwy rozmiar. Dopiero wtedy oddzielamy je od rośliny matecznej i umieszczamy w doniczce w lekkim, przepuszczalnym podłożu, dzięki czemu korzenie będą miały wystarczająco dużo powietrza. Najlepsza będzie mieszanka podłoża do kaktusów lub storczyków z domieszką mchu torfowca i piasku. Na dnie doniczki konieczna jest warstwa drenażowa z drobnych kamyków albo keramzytu. Sadzonki od razu dość obficie podlewamy i przykrywamy folią, dzięki czemu będą miały warunki podobne do tych panujących w szklarni i odpowiednio wysoką wilgotność powietrza. To spowoduje, że znacznie szybciej się ukorzenią.
Doniczki z młodymi roślinami ustawiamy na słonecznym stanowisku, pamiętając jednak, że narażenie ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może prowadzić do poparzenia liści. Miejsce powinno być ciepłe, latem odpowiednia temperatura to od 18 do 24°C, a zimą od 15 do 18°C. Guzmania jest rośliną, która wymaga wysokiej wilgotności powietrza, w przeciwnym razie najpierw zasychają końcówki, a potem całe liście. Podczas lata posadzone młode rozety dobrze jest zraszać miękką wodą. Doniczki można ustawić na podstawkach wypełnionych kamykami i wodą, tak by dno nie stykało się z wodą. Od czasu do czasu liście możemy przetrzeć wilgotną ściereczką.
Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre, ponieważ mogłoby to być przyczyną gnicia korzeni. Latem podlewamy rośliny 2-3 razy w tygodniu, zimą wystarczy 1 raz. W okresie wzrostu wodą wypełniamy wnętrze rozety liści i wymieniamy ją co 3 dni.
Przeczytaj także: Jak podlewać kwiaty doniczkowe? [WIDEO]
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.