Porady

Guzmania języczkowata – tajniki uprawy

0 (0 opinii)

Guzmania to doniczkowa roślina ozdobna, która przyciąga uwagę wyjątkowym i oryginalnym kwiatostanem. Pięknie będzie się prezentować w każdym wnętrzu, dlatego jest chętnie wybierana i cieszy się dużą popularnością. Ma specyficzne wymagania i potrzebuje stworzenia odpowiednich warunków, które będą sprzyjały jej prawidłowemu wzrostowi. Jak uprawiać i pielęgnować guzmanię języczkowatą, by móc cieszyć się urodą tej egzotycznej i dekoracyjnej rośliny? Wszystkie przydatne informacje znajdują się w naszym artykule.

Guzmania – co to za roślina?

Guzmania należy do rodziny bromeliowatych, określanych również jako ananasowate. Pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Najliczniej występuje w Panamie i Kolumbii. W środowisku naturalnym rośnie we wgłębieniach konarów, szparach w pniach oraz skalnych szczelinach i tworzy gęste kępy. Z uwagi na to, że jest rośliną dekoracyjną, to często uprawia się ją jako kwiat doniczkowy, a w rejonach, gdzie panuje ciepły klimat, jest uprawiana również w ogrodach.

Najczęściej uprawianym gatunkiem jest guzmania języczkowata, która pięknie prezentuje się w mieszkaniach. To popularna roślina, ceniona z uwagi na swój egzotyczny i wyjątkowy wygląd. Ozdobną częścią jest jaskrawy kwiatostan, który może być czerwony, żółty lub pomarańczowy. Są to przekształcone liście, nazywane podkwiatkami. Utrzymują się przez wiele tygodni. Układają się w kształt przypominający gwiazdę i otaczają niepozorne, małe kwiaty właściwe, które są białe lub kremowe i nie mają wartości dekoracyjnej. Kwiatostan wyrasta z lejkowatej rozety błyszczących, równowąskich i sztywnych liści. Mają gładki brzeg, najczęściej są jasnozielone, choć dostępne są również odmiany o liściach ciemnozielonych lub wzorzystych. Guzmania języczkowata uprawiana w domu osiąga wysokość od 20 do 60 centymetrów.

Warunki uprawy guzmanii języczkowatej

Guzmania języczkowata z powodu swojego egzotycznego pochodzenia wymaga zapewnienia odpowiednich warunków, dzięki którym będzie mogła rosnąć. Roślina lubi słoneczne stanowiska, jednak musimy ją chronić przed bezpośrednim słońcem, ponieważ mogłoby dojść do poparzenia liści i kwiatostanu. W miejscu słabo oświetlonym bardzo szybko przekwitnie. Jest rośliną ciepłolubną, dlatego latem powinniśmy zapewnić jej odpowiednią temperaturę, która wynosi od 18 do 24°C, maksymalnie to 27°C. W zimie optymalna temperatura to od 15 do 18°C, jeżeli będzie niższa to może zagniwać u podstawy.

Guzmania języczkowata wymaga lekkiego podłoża, dzięki czemu korzenie będą miały wystarczająco dużo powietrza. Bardzo dobrym wyborem jest zastosowanie podłoża do storczyków lub kaktusów z domieszką mchu torfowego i piasku. Na dnie doniczki konieczna jest warstwa drenażowa na przykład z keramzytu.

Roślina powinna być uprawiana w wysokiej wilgotności powietrza. Gdy jest ona niewystarczająca, to najpierw zasychają końcówki liści, a później całe liście. Guzmanię języczkowatą musimy spryskiwać miękką wodą, jednak starając się nie moczyć kwiatów. Zabieg jest szczególnie ważny latem. Wilgotność powietrza można zwiększyć również poprzez ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej kamykami i wodą. Woda nie powinna dotykać do dna doniczki. W cieplejszych pomieszczeniach wilgotność musi być wyższa, w chłodniejszych niższa. Raz na jakiś czas liście można przecierać wilgotną ściereczką, dzięki czemu nie tylko pozbywamy się kurzu, ale również nawilżamy.

Sprawdź także: Zdjęcia guzmanii - 10 inspiracji

Guzmania języczkowata – pielęgnacja

Guzmanię języczkowatą podlewamy miękką wodą lub deszczówką. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre, ponieważ mogłoby to prowadzić do gnicia korzeni. Nawadniamy 2-3 razy w tygodniu, a zimą podlewanie ograniczamy do 1 razu, gdy podłoże lekko przeschnie. W okresie wzrostu i w upalne dni musimy pamiętać o tym, żeby wnętrze rozety liści wypełnić wodą. Nie powinna ona zbyt długo zalegać, dlatego należy ją wymieniać co 3 dni na świeżą. Wodę z rozety usuwamy wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 21°C. Jeżeli tego nie zrobimy, to roślina możesz zacząć gnić od środka i pojawić się mogą zmiany chorobowe. Wody do rozety nie wlewamy w trakcie kwitnienia. Zbyt rzadkie lub za skąpe podlewanie prowadzi do tego, że liście od dołu rozety brązowieją i zasychają.

Nawożenie rośliny nie jest konieczne, jednak w okresie wzrostu można ją zasilać 1-2 razy w miesiącu nawozem wieloskładnikowym o niewielkim stężeniu. Guzmania języczkowa nie potrzebuje zbyt wielu substancji odżywczych, dlatego nie ma ryzyka, że dojdzie do ich niedoboru. Nawożenie jest jednak korzystne, ponieważ czas kwitnienia będzie wydłużony, a kolor kwiatostanu intensywniejszy.

Gdy pojawią się zaschnięte liście, to odcinamy je za pomocą ostrego noża. W ten sam sposób postępujemy w przypadku przekwitniętego kwiatostanu guzmanii.

0 (0 opinii)