Porady

Jak nawozić hibiskusy?

4,7 (9 opinii)

Ketmia zwana hibiskusem należy do rodziny ślazowatych i dzieli się na ponad 220 gatunków, z których wiele jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Do najbardziej popularnych należą: ketmia syryjska, ketmia chińska róża oraz ketmia błotna.

Jak wszystkie rośliny pochodzące ze stref tropikalnych i subtropikalnych, hibiskusy - dla prawdiłowego wzrostu i rozwoju -  potrzebują dużo ciepła i wilgoci. Dlatego też hibiskusy uprawia się łatwiej w domu niż w ogrodzie. Ale to nie wszystko. Te egzotyczne krzewy wytwarzają każdego roku mnóstwo ogromnych, niezwykle efektownych kwiatów. Mniej znana u nas ketmia błotna nie dość, że rozwija kwiaty o średnicy do 30 cm (!), to na dodatek każdej wiosny na nowo odtwarza swoją część nadziemną.

Te egzotyczne krzewy wytwarzają każdego roku mnóstwo ogromnych, niezwykle efektownych kwiatów.

Jak łatwo się domyślić, hibiskusy do normalnego życia potrzebują bardzo wiele energii. Przy niedostatku składników pokarmowych rosną słabo i rozwijają mało kwiatów. Nawożenie jest jednym z najważniejszych punktów w pielęgnacji hibiskusów. Faktem jest, że hibiskusy potrzebują dużo nawozu. Powstaje tylko pytanie: jakiego nawozu?

Hibiskus potrzebuje nawozu m.in. do tego, aby utrzymać intensywną barwę kwiatów.
Hibiskus potrzebuje nawozu m.in. do tego, aby utrzymać intensywną barwę kwiatów.

Składniki nawozu dla hibiskusów

Nawozy wieloskładnikowe określane są zwykle symbolem NPK(+). Oznacza to procentową koncentrację składników w przyswajalnej przez roślinę formie: N = udział azotu, P = udział fosforu, K = udział potasu, (+) = w nawiasie podana jest zawartość magnezu i siarki (Mg,S).

Określenie „elementy śladowe” wskazuje na zawartość w nawozie takich pierwiastków, jak wapń (Ca), mangan (Mn), cynk (Zn) miedź (Cu), bor (B), molibden (Mo) i naturalnie żelazo (Fe). Jak sama nazwa wskazuje są to ilości bardzo niewielkie.

  • N jest dla wzrostu rośliny najważniejszą substancją. Jest absolutnie niezbędny do tworzenia pędów i liści.
  • P odpowiada za wzrost korzeni, a także za tworzenie nasion. Hibiskusy potrzebują znacznie mniej fosforu, niż azotu i potasu.
  • K decyduje o liczbie, jakości i intensywności kolorów kwiatów.
  • Fe jest wykorzystywane w dzień do fotosyntezy.
  • Mg jest częścią molekuł chlorofilu. Jest ważny dla tworzenia nasion oraz pomaga przyswajać składniki pokarmowe. Hibiskusy potrzebują stosunkowo dużo magnezu.
  • Ca w określonej ilości powinien być dostarczony roślinie, aby mogła prowadzić normalny rozwój. Wapń jest potrzebny do stabilizacji ścianek komórkowych oraz do aktywacji enzymów w nasionach. Enzymy uruchamiają proces przetwarzania skrobi w cukier, co powoduje kiełkowanie nasion i wzrost siewek. Można powiedzieć, że bez wapnia nie byłoby stabilnych liści i kiełkowania nasion. Dopóki wartość pH gleby nie spada poniżej 5,5, nie ma powodu, aby martwić się o przyswajanie wapnia. Przy wyższej kwasowości trzeba podlewać roślinę wodą wapienną. Najlepiej dolomitem, czyli roztworem wapniowo-magnezowym.
W rozwoju hibiskusa bardzo ważne takie składniki, jak wapń, magnes i potas.
W rozwoju hibiskusa bardzo ważne takie składniki, jak wapń, magnes i potas.

Kiedy i ile nawozu dla hibiskusa?

Dostarczanie składników pokarmowych we właściwym czasie oraz dbałość o ich właściwy skład sprawia, że hibiskus wspaniale kwitnie, zamiast zrzucać liście i kwiaty w ramach protestu przeciwko zaniedbaniom. Oto kilka wskazówek, kiedy i jak to zrobić.

  • Nawożenie siewek hibiskusa

Jeśli ktoś chciałby hodować hibiskusa z nasion albo rozmnażać go samodzielnie, mimo iż powodzenie kiełkowania jest raczej niewielkie, powinien od drugiego miesiąca rozpocząć nawożenie. Małe roślinki zasila się początkowo rozcieńczonym nawozem. Należy stopniowo dochodzić do podanego przez producenta stężenia nawozu, aby hibiskus powoli przyzwyczajał się do podawanej odżywki.

  • Nawożenie hibiskusa podczas sadzenia

Zaraz po posadzeniu rośliny na wiosnę, można zacząć dostarczać jej składniki odżywcze potrzebne do kwitnienia. Da się to zrobić, jeśli ziemię ogrodową wymieszacie z dojrzałym kompostem lub innym długo działającym nawozem. Jest to zalecane właśnie przy uprawie doniczkowej hibiskusa, ponieważ przy sadzeniu macie możliwość wzbogacenia podłoża o potrzebne elementy pokarmowe. W przypadku rośliny już posadzonej do doniczki, mieszanie substratu z nawozem jest raczej trudne. Po sadzeniu można dodatkowo nałożyć na strefę korzeni warstwę ściółki.

  • Kiedy nawozić hibiskusa w mieszkaniu?

Ze względu na niewielką objętość ziemi w doniczce, dobrze jest hibiskusa pokojowego nawozić regularnie. W okresie wzrostu od marca do października podawajcie mu raz w tygodniu wystarczającą dawkę pożywienia. Tutaj wybór może paść również na wariant mineralny nawozu, ponieważ w stosunkowo małej doniczce normalne procesy glebowe, wykorzystujące nawozy organiczne, przebiegają raczej w ograniczonym stopniu. Stosując pałeczki nawozowe, ogranicza się częstość podawania nawozu płynnego.

  • Kiedy nawozić hibiskusa ogrodowego?

Ketmia ogrodowa posiada wprawdzie takie same zapotrzebowania pokarmowe, jak inne gatunki, które stoją na parapecie w mieszkaniu, jednak korzenie w glebie ogrodowej mają do dyspozycji zupełnie inne źródła zaopatrzenia. Mogą wprawdzie również tutaj sięgać od marca do października po łatwo dostępne warianty mineralne, jednak wygodniej jest korzystać z długo działających nawozów organicznych. Te są stosowane w znacznie większych odstępach czasu; przeważnie wystarczy jedna dawka nawozu na wiosnę. Możecie połączyć podawanie nawozu z corocznym cięciem hibiskusa, które wykonuje się późną zimą albo wczesną wiosną. Właściwe przycinanie hibiskusa wspomaga jego kwitnienie. Wybór nawozu organicznego działa na korzyść środowiska naturalnego i wspomaga rozwój mikroorganizmów glebowych.

Jak i czym nawozić hibiskusa?

Chociaż hibiskus jest rośliną pochodzącą pierwotnie z Azji, można kupować nawozy do roślin śródziemnomorskich, które nadają się również do azjatyckich. Dostępne są też specjalne mieszanki dla hibiskusów. Ich producenci zapewniają zdrowy wzrost liści i piękne kwiaty. Hibiskus potrzebuje odpowiedniej kombinacji azotu, fosforu i potasu (NPK). Idealny jest nawóz NPK o proporcjach 7 – 6 – 5, ale także normalny nawóz do kwiatów zadowala kwitnące hibiskusy. Należy przy tym zwracać uwagę na dostarczenie roślinie pierwiastków śladowych, jak siarka, bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk.

Pod koniec lata, a najpóźniej wczesną jesienią, należy przestawić się na nawożenie z przewagą potasu. To czyni rośliny odpornymi i gotowymi na przetrwanie zimy. Jest to szczególnie korzystne dla hibiskusów ogrodowych (Hibiscus syriacus), posadzonych na rabacie. Ale też inne gatunki, jak ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis), zyskują na dodatkowym wzmocnieniu. Zaleca się nawóz NPK o proporcjach 4 – 2 – 7, który przyda się chyba każdej roślinie kwiatowej.

Aby rozwijać duże i kolorowe kwiaty, hibiskus potrzebuje mnóstwo składników pokarmowych. Czerpie je z gleby otaczającej korzenie, ale rezerwy w ziemi nie odnawiają się tak po prostu. Nawet na żyznej rabacie nie wystarczy składników, aby karmić roślinę przez całe lata. Konieczne jest zasilanie nawozami mineralnymi albo organicznymi.  

Uwaga: Najlepszy nawóz nie pomoże Waszemu hibiskusowi, jeśli będzie się tworzyć zastój wody, ponieważ doniczka nie ma odpływu. Przy uprawie doniczkowej zwracajcie uwagę na otwór odpływowy i na warstwę drenażową na dnie.

Nawożenie organiczne hibiskusa

Wprawdzie hibiskus potrzebuje obfitego zaopatrzenia w składniki pokarmowe, co nie oznacza, że muszą to być koniecznie nawozy mineralne. Przeciwnie: stosując nawóz organiczny, można ograniczyć zasilanie mineralne. Materiał organiczny, jak na przykład dojrzały kompost, można przy pomocy narzędzi ogrodowych przerobić z wierzchnią warstwą podłoża. Przy uprawie doniczkowej użycie kompostu jest dosyć trudne, a poza tym zapach nawozu zakłócałby tropikalny nastrój tworzony przez kwiaty. Lepiej nadają się nawozy organiczne w formie płynnej albo granulowanej.

Nawożenie mineralne hibiskusa

Nawozy sztuczne są wysoko skoncentrowane i z założenia mają być łatwo dostępne dla rośliny. Muszą one szybko i kompleksowo zaopatrzyć rośliny we wszystkie potrzebne składniki. Jest to zaletą, kiedy hibiskus wykazuje braki w zaopatrzeniu. Przy nieodpowiednim dawkowaniu ta zaleta szybko prowadzi jednak do szkód na skutek przenawożenia. Dlatego należy koniecznie przestrzegać zaleceń producenta nawozu. W okresie wzrostu od marca do października należy hibiskusy w uprawie doniczkowej nawozić raz w tygodniu. Aby zredukować ryzyko obciążenia roślin i gleby, zaleca się sięganie w miarę możliwości po warianty organiczne nawożenia. 

Największą dawkę nawozu stosuje się podczas głównej fazy wegetacyjnej roślin. Przy każdym podlewaniu dodaje się do wody składniki odżywcze. W okresie przejściowym, jesienią i wiosną, zmniejsza się dawkę nawozu oraz częstotliwość podawania (co drugie podlewanie). Zimą zasila się hibiskusy, co dwa-trzy tygodnie minimalną dawką nawozu.

Największą dawkę nawozu stosuje się podczas głównej fazy wegetacyjnej. Przy każdym podlewaniu dodaje się do wody składniki odżywcze.

Nadmierna dawka nawozu może być szkodliwa. Jeśli krzew zostanie nadmiernie pobudzony do wzrostu, pędy mogą nie zdrewnieć przed zimą. Dobrze jest w okresie największego wzrostu podlać hibiskusa raz albo dwa razy w miesiącu czystą wodą, bez nawozu. W ten sposób podłoże zostanie „przepłukane” i uniknie się nadmiernej koncentracji nawozu.

4,7 (9 opinii)