Porady

Jak nawozić hibiskusy?

4,7 (7 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Ketmia zwana hibiskusem należy do rodziny ślazowatych i dzieli się na ponad 220 gatunków, z których wiele jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Do najbardziej popularnych należą: ketmia syryjska, ketmia chińska róża oraz ketmia błotna.

Jak wszystkie rośliny pochodzące ze stref tropikalnych i subtropikalnych, hibiskusy - dla prawdiłowego wzrostu i rozwoju -  potrzebują dużo ciepła i wilgoci. Dlatego też hibiskusy uprawia się łatwiej w domu niż w ogrodzie. Ale to nie wszystko. Te egzotyczne krzewy wytwarzają każdego roku mnóstwo ogromnych, niezwykle efektownych kwiatów. Mniej znana u nas ketmia błotna nie dość, że rozwija kwiaty o średnicy do 30 cm (!), to na dodatek każdej wiosny na nowo odtwarza swoją część nadziemną.

Te egzotyczne krzewy wytwarzają każdego roku mnóstwo ogromnych, niezwykle efektownych kwiatów.

Jak łatwo się domyślić, hibiskusy do normalnego życia potrzebują bardzo wiele energii. Przy niedostatku składników pokarmowych rosną słabo i rozwijają mało kwiatów. Nawożenie jest jednym z najważniejszych punktów w pielęgnacji hibiskusów. Faktem jest, że hibiskusy potrzebują dużo nawozu. Powstaje tylko pytanie: jakiego nawozu?

Hibiskus potrzebuje nawozu m.in. do tego, aby utrzymać intensywną barwę kwiatów.

Składniki nawozu dla hibiskusów

Nawozy wieloskładnikowe określane są zwykle symbolem NPK(+). Oznacza to procentową koncentrację składników w przyswajalnej przez roślinę formie: N = udział azotu, P = udział fosforu, K = udział potasu, (+) = w nawiasie podana jest zawartość magnezu i siarki (Mg,S).

Określenie „elementy śladowe” wskazuje na zawartość w nawozie takich pierwiastków, jak wapń (Ca), mangan (Mn), cynk (Zn) miedź (Cu), bor (B), molibden (Mo) i naturalnie żelazo (Fe). Jak sama nazwa wskazuje są to ilości bardzo niewielkie.

  • N jest dla wzrostu rośliny najważniejszą substancją. Jest absolutnie niezbędny do tworzenia pędów i liści.
  • P odpowiada za wzrost korzeni, a także za tworzenie nasion. Hibiskusy potrzebują znacznie mniej fosforu, niż azotu i potasu.
  • K decyduje o liczbie, jakości i intensywności kolorów kwiatów.
  • Fe jest wykorzystywane w dzień do fotosyntezy.
  • Mg jest częścią molekuł chlorofilu. Jest ważny dla tworzenia nasion oraz pomaga przyswajać składniki pokarmowe. Hibiskusy potrzebują stosunkowo dużo magnezu.
  • Ca w określonej ilości powinien być dostarczony roślinie, aby mogła prowadzić normalny rozwój. Wapń jest potrzebny do stabilizacji ścianek komórkowych oraz do aktywacji enzymów w nasionach. Enzymy uruchamiają proces przetwarzania skrobi w cukier, co powoduje kiełkowanie nasion i wzrost siewek. Można powiedzieć, że bez wapnia nie byłoby stabilnych liści i kiełkowania nasion. Dopóki wartość pH gleby nie spada poniżej 5,5, nie ma powodu, aby martwić się o przyswajanie wapnia. Przy wyższej kwasowości trzeba podlewać roślinę wodą wapienną. Najlepiej dolomitem, czyli roztworem wapniowo-magnezowym.

W rozwoju hibiskusa bardzo ważne takie składniki, jak wapń, magnes i potas.

Kiedy i ile nawozu dla hibiskusa?

Największą dawkę nawozu stosuje się podczas głównej fazy wegetacyjnej roślin. Przy każdym podlewaniu dodaje się do wody składniki odżywcze. W okresie przejściowym, jesienią i wiosną, zmniejsza się dawkę nawozu oraz częstotliwość podawania (co drugie podlewanie). Zimą zasila się hibiskusy, co dwa-trzy tygodnie minimalną dawką nawozu.

Największą dawkę nawozu stosuje się podczas głównej fazy wegetacyjnej. Przy każdym podlewaniu dodaje się do wody składniki odżywcze.

Nadmierna dawka nawozu może być szkodliwa. Jeśli krzew zostanie nadmiernie pobudzony do wzrostu, pędy mogą nie zdrewnieć przed zimą. Dobrze jest w okresie największego wzrostu podlać hibiskusa raz albo dwa razy w miesiącu czystą wodą, bez nawozu. W ten sposób podłoże zostanie „przepłukane” i uniknie się nadmiernej koncentracji nawozu.

4,7 (7 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba