Porady

Jak nawozić hibiskusy?

4,7 (9 opinii)

Ketmia, zwana hibiskusem, należy do rodziny ślazowatych i dzieli się na ponad 220 gatunków, z których wiele jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Do najbardziej popularnych należą: ketmia syryjska, ketmia chińska róża oraz ketmia błotna. Jak prawidłowo nawozić hibiskusy? Przeczytajcie.

Hibiskusy, jak wszystkie rośliny pochodzące ze stref tropikalnych i subtropikalnych, dla prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują dużo ciepła i wilgoci. Dlatego też hibiskusy uprawia się łatwiej w domu niż w ogrodzie. Co więcej, te egzotyczne krzewy wytwarzają każdego roku mnóstwo ogromnych, niezwykle efektownych kwiatów. Mniej znana u nas ketmia błotna nie dość, że rozwija kwiaty o średnicy do 30 cm, to na dodatek każdej wiosny na nowo odtwarza swoją część nadziemną.

Jak łatwo się domyślić, hibiskusy do wzrostu potrzebują bardzo wiele energii. Przy niedostatku składników pokarmowych rosną słabo i rozwijają mało kwiatów. Nawożenie jest więc jednym z najważniejszych punktów w pielęgnacji hibiskusów. Faktem jest, że rośliny te potrzebują dużo nawozu. Powstaje tylko pytanie, jaki nawóz będzie najlepszy dla hibiskusów?

Hibiskus potrzebuje nawozu m.in. do tego, aby utrzymać intensywną barwę kwiatów.
Hibiskus potrzebuje nawozu m.in. do tego, aby utrzymać intensywną barwę kwiatów

Składniki nawozu dla hibiskusów

Nawozy wieloskładnikowe określane są zwykle symbolem NPK(+). Oznacza to procentową koncentrację składników w przyswajalnej przez roślinę formie:

  • N – to udział azotu,
  • P – oznacza udział fosforu,
  • K – to symbol udział potasu,
  • (+) – w nawiasie podana jest zawartość magnezu i siarki (Mg, S).

Określenie „elementy śladowe” wskazuje na zawartość w nawozie takich pierwiastków jak: wapń (Ca), mangan (Mn), cynk (Zn) miedź (Cu), bor (B), molibden (Mo), naturalnie żelazo (Fe). Jak sama nazwa wskazuje, są to ilości bardzo niewielkie.

  • N – jest dla wzrostu rośliny najważniejszą substancją. Jest absolutnie niezbędny do tworzenia pędów i liści.
  • P – odpowiada za wzrost korzeni, a także za tworzenie nasion. Hibiskusy potrzebują znacznie mniej fosforu niż azotu i potasu.
  • K – decyduje o liczbie, jakości i intensywności kolorów kwiatów.
  • Fe – jest wykorzystywane w dzień do fotosyntezy.
  • Mg – jest częścią molekuł chlorofilu. Jest ważny dla tworzenia nasion oraz pomaga przyswajać składniki pokarmowe. Hibiskusy potrzebują stosunkowo dużo magnezu.
  • Ca – wapń w określonej ilości powinien być dostarczony roślinie, aby mogła prowadzić normalny rozwój. Jest on potrzebny do stabilizacji ścianek komórkowych oraz do aktywacji enzymów w nasionach. Enzymy uruchamiają proces przetwarzania skrobi w cukier, co powoduje kiełkowanie nasion i wzrost siewek. Można powiedzieć, że bez wapnia nie byłoby stabilnych liści i kiełkowania nasion. Dopóki wartość pH gleby nie spada poniżej 5,5, to nie ma powodu, aby martwić się o przyswajanie wapnia. Przy wyższej kwasowości trzeba podlewać roślinę wodą wapienną, najlepiej dolomitem (roztworem wapniowo-magnezowym).

Kiedy i ile nawozu dla hibiskusa?

Dostarczanie składników pokarmowych we właściwym czasie oraz dbanie o ich skład, sprawia, że hibiskus wspaniale kwitnie. Oto kilka wskazówek, kiedy i jak prawidłowo nawozić te rośliny.

  • Nawożenie siewek hibiskusa

Warto na początku podkreślić, że kiełkowanie hibiskusa z nasion jest raczej niewielkie. Mimo wszystko nawożenie należy rozpocząć od drugiego miesiąca, przy czym małe roślinki zasila się początkowo rozcieńczonym nawozem. Stopniowo dochodzi się do podanego przez producenta stężenia nawozu, aby hibiskus powoli przyzwyczajał się do podawanej odżywki.

  • Nawożenie hibiskusa podczas sadzenia

Zaraz po posadzeniu rośliny na wiosnę można zacząć dostarczać jej składniki odżywcze potrzebne do kwitnienia. Da się to zrobić, jeśli ziemię ogrodową wymiesza się z dojrzałym kompostem lub z innym, długo działającym nawozem. Jest to zalecane właśnie przy uprawie doniczkowej hibiskusa, ponieważ przy sadzeniu jest możliwość wzbogacenia podłoża o potrzebne elementy pokarmowe. W przypadku rośliny już posadzonej do doniczki mieszanie substratu z nawozem jest raczej trudne. Po sadzeniu można dodatkowo nałożyć na strefę korzeni warstwę ściółki.

  • Kiedy nawozić hibiskusa w mieszkaniu?

Hibiskusa pokojowego dobrze jest nawozić regularnie – ze względu na niewielką objętość ziemi w doniczce. W okresie wzrostu, czyli od marca do października, warto podawać mu raz w tygodniu wystarczającą dawkę pożywienia. Tutaj wybór może paść również na wariant mineralny nawozu, ponieważ w stosunkowo małej doniczce normalne procesy glebowe, wykorzystujące nawozy organiczne, przebiegają raczej w ograniczonym stopniu. Stosując pałeczki nawozowe, ogranicza się częstość podawania nawozu płynnego.

  • Kiedy nawozić hibiskusa ogrodowego?

Ketmia ogrodowa posiada wprawdzie takie same zapotrzebowania pokarmowe, jak inne gatunki, które stoją na parapecie w mieszkaniu, jednak korzenie w glebie ogrodowej mają do dyspozycji zupełnie inne źródła zaopatrzenia. W okresie od marca do października można sięgać po dostępne warianty mineralne, jednak wygodniej jest korzystać z nawozów organicznych. Te są stosowane w znacznie większych odstępach czasu – przeważnie wystarczy jedna dawka nawozu na wiosnę.

Podawanie nawozu można połączyć z corocznym cięciem hibiskusa, które wykonuje się późną zimą albo wczesną wiosną. Właściwe przycinanie hibiskusa wspomaga jego kwitnienie. Natomiast wybór nawozu organicznego działa na korzyść środowiska naturalnego i wspomaga rozwój mikroorganizmów glebowych.

Jak i czym nawozić hibiskusa?

Chociaż hibiskus jest rośliną pochodzącą pierwotnie z Azji, to do jego pielęgnacji można stosować również nawozy do roślin śródziemnomorskich. Dostępne są też specjalne mieszanki dla hibiskusów. Ich producenci zapewniają zdrowy wzrost liści i piękne kwiaty.

Hibiskus potrzebuje odpowiedniej kombinacji azotu, fosforu i potasu (NPK). Idealny jest nawóz NPK o proporcjach 7–6–5, ale także normalny nawóz do kwiatów zadowoli kwitnące hibiskusy. Należy przy tym zwracać uwagę na dostarczenie roślinom pierwiastków śladowych takich jak: siarka, bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk.

Pod koniec lata, a najpóźniej wczesną jesienią, należy przestawić się na nawożenie z przewagą potasu. To czyni rośliny odpornymi i gotowymi na przetrwanie zimy. Jest to szczególnie korzystne dla hibiskusów ogrodowych posadzonych na rabacie. Zaleca się nawóz NPK o proporcjach 4–2–7, który przyda się praktycznie każdej roślinie kwiatowej.

Uwaga: Nawet najlepszy nawóz nie pomoże hibiskusowi, jeśli będzie się tworzyć zastój wody. Przy uprawie doniczkowej należy zwracać uwagę na otwór odpływowy i na warstwę drenażową na dnie.

Nawożenie organiczne hibiskusa

Wprawdzie hibiskus potrzebuje obfitego zaopatrzenia w składniki pokarmowe, co nie oznacza, że muszą to być koniecznie nawozy mineralne. Przeciwnie, stosując nawóz organiczny, można ograniczyć zasilanie mineralne. Materiał organiczny, jak na przykład dojrzały kompost, można przy pomocy narzędzi ogrodowych przerobić z wierzchnią warstwą podłoża. Przy uprawie doniczkowej użycie kompostu jest dosyć trudne, a poza tym zapach nawozu zakłócałby tropikalny nastrój tworzony przez kwiaty. Lepiej nadają się nawozy organiczne w formie płynnej albo granulowanej.

Nawożenie mineralne hibiskusa

Nawozy sztuczne są wysoko skoncentrowane i z założenia mają być łatwo dostępne dla rośliny. Muszą one szybko i kompleksowo zaopatrzyć rośliny we wszystkie potrzebne składniki. Przy nieodpowiednim dawkowaniu nawóz prowadzi jednak do szkód na skutek przenawożenia, dlatego należy koniecznie przestrzegać zaleceń producenta. W okresie wzrostu, od marca do października, należy hibiskusy w uprawie doniczkowej nawozić raz w tygodniu. Aby zredukować ryzyko obciążenia roślin i gleby, zaleca się sięganie w miarę możliwości po warianty organiczne nawożenia. 

Największą dawkę nawozu stosuje się podczas głównej fazy wegetacyjnej roślin. Przy każdym podlewaniu dodaje się do wody składniki odżywcze. W okresie przejściowym, jesienią i wiosną, zmniejsza się dawkę nawozu oraz częstotliwość podawania (co drugie podlewanie). Zimą zasila się hibiskusy raz na dwa-trzy tygodnie minimalną dawką nawozu.

Nadmierna dawka nawozu może być szkodliwa. Jeśli krzew zostanie nadmiernie pobudzony do wzrostu, pędy mogą nie zdrewnieć przed zimą. Dobrze jest w okresie największego wzrostu podlać hibiskusa raz albo dwa razy w miesiącu czystą wodą bez nawozu. W ten sposób podłoże zostanie „przepłukane” i uniknie się nadmiernej koncentracji nawozu.

Zapoznaj się: Zrobiłam nawóz za 5 zł – działa na wszystkie rośliny w ogrodzie

4,7 (9 opinii)