Porady

Co zrobić, żeby surfinie gęsto kwitły? Kilka trików

0 (0 opinii)

Surfinie to piękne rośliny ozdobne, które charakteryzują się długim i intensywnym kwitnieniem. Są niezwykle popularne, ponieważ wspaniale prezentują się w balkonowych skrzynkach i wiszących donicach. Mają zwisające pędy, gęsto pokryte dekoracyjnymi, kolorowymi kwiatami w wielu odcieniach, które utrzymują się nawet do pierwszych przymrozków. Są doskonałą ozdobą balkonów i tarasów. Co zrobić, żeby surfinie bujnie i obficie kwitły? Podpowiedź w artykule.

Surfinie – rośliny o barwnych kwiatach

Surfinie są grupą odmian petunii ogrodowej o długich, zwisających pędach. Grupa jest bardzo liczna i co roku pojawiają się kolejne odmiany. Pierwsze zostały wyhodowane w Japonii dzięki technikom inżynierii genetycznej. Do Europy trafiły dopiero pod koniec lat 90 ubiegłego wieku. Określane są również jako petunie kaskadowe. W Polsce są bardzo chętnie uprawiane jako rośliny ozdobne.

Surfinie posadzone w skrzynkach lub wiszących donicach są niezwykle atrakcyjną ozdobą balkonów, tarasów, okiennych parapetów i werand. Dekoracyjną częścią tych roślin są kolorowe kwiaty, które pojawiają się już w maju i utrzymują aż do pierwszych przymrozków. W zależności od odmiany są białe, niebieskie, kremowe, różowe, żółte, fioletowe, czerwone, a nawet czarne. Mogą być jednokolorowe, dwukolorowe lub wielobarwne i mają przebarwienia o różnym kształcie. Kwiaty tych roślin są kielichowate, o zrośniętych płatkach. Wydzielają przyjemny zapach, który najlepiej wyczuwalny jest po zmroku. Mają od kilku do kilkunastu centymetrów średnicy. Liście są krótkoogonkowe albo siedzące, jajowate. Surfinie są lepko owłosione i mają szorstkie, rozgałęzione łodygi, które mogą mieć długość nawet 2 metrów.

Wybór odmian surfinii jest bardzo duży, dzięki temu można stworzyć piękne, różnobarwne kompozycje. Kaskady kolorowych kwiatów są niezwykle efektowne, dlatego warto te rośliny mieć na swoim balkonie lub tarasie.

Jakie warunki zapewnić surfiniom, żeby intensywnie kwitły?

Surfinie należą do roślin ozdobnych, które charakteryzują się długim i intensywnym kwitnieniem. Jednak żeby było obfite, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Najlepiej będą się rozwijały na stanowisku słonecznym, im więcej słońca tym lepiej. Wybierajmy dla tych roślin miejsca zlokalizowane od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Surfinie doskonale sprawdzą się nawet na bardzo nasłonecznionych balkonach i tarasach i będą się tam doskonale czuły. W zacienionych miejscach kwitnienie będzie słabsze, ponieważ im mniej światła, tym mniej kwiatów.

Podłoże dla tych roślin powinno mieć kwaśny odczyn od 5,5 do 6,5 pH. Najlepiej, jeśli będzie żyzne i przepuszczalne. Sadząc surfinie w doniczkach i skrzynkach, musimy pamiętać o drenażu z warstwy keramzytu lub drobnych kamyków, ponieważ woda zalegająca w pojemnikach niekorzystnie wpływa na korzenie, które mogą gnić.

Najlepsze sposoby na obfite kwitnięcie surfinii

W odpowiednich warunkach i dzięki stosowaniu się do kilku zasad możemy być pewni, że surfinie odwdzięczą się długim i bardzo intensywnym kwitnieniem. Roślin nie należy wystawiać na zewnątrz wcześniej niż po 15 maja, ponieważ wiosenne przymrozki bardzo niekorzystnie na nie wpływają.

Surfinie lubią wilgoć, dlatego wymagają bardzo częstego nawadniania. W gorące dni, kiedy panują wysokie temperatury i jest sucho, konieczne może być podlewanie nawet dwa razy dziennie. Najlepiej robić to rano i wieczorem. Nie podlewamy w pełnym słońcu, ponieważ mogłoby dojść do poparzenia kwiatów i liści. Nawadnianie jest kluczowym zabiegiem, który zapewni obfite kwitnienie. Rośliny źle znoszą przesuszenie, jednak nadmierna wilgotność może przyczynić się do tego, że liście zaczną brązowieć, a kwiaty przestaną mieć atrakcyjny wygląd.

Surfinie należą do roślin, które do obfitego kwitnięcia potrzebują regularnego nawożenia. Dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych jest warunkiem koniecznym do tego, żeby wykształciły kaskadę kwiatów. Możemy zastosować nawóz specjalnie przeznaczony do surfinii, który ma idealnie dobrane proporcje substancji odżywczych. Do dokarmiania tych roślin sprawdzi się również preparat wieloskładnikowy lub pałeczki z nawozem, które mają przedłużone działanie. Ważne, żeby zastosowany nawóz zawierał odpowiednią ilość żelaza, ponieważ wspomaga ono kwitnienie. Nawożenie najlepiej zacząć po dwóch tygodniach od posadzenia i regularnie powtarzać.

Chcąc mieć surfinie obsypane kwiatami, pamiętajmy, że bardzo ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Nie należy dopuszczać do wytworzenia nasion, ponieważ bardzo je to osłabia. Uszczykiwanie czubków pędów również korzystnie wpływa na rośliny, które dzięki temu lepiej się zagęszczają, wypuszczają pędy boczne i obficiej kwitną.

Sprawdź: Jak przezimować surfinie?

0 (0 opinii)