Porady

Jak przezimować surfinie?

0 (0 opinii)

Surfinie to niezwykle popularne rośliny ozdobne, które są bardzo chętnie uprawiane w skrzynkach i donicach na balkonach oraz tarasach. Ich zwisające pędy pokryte są licznymi, barwnymi kwiatami, które tworzą kolorowe i dekoracyjne kaskady. Kwitną bardzo obficie, czasem aż do pierwszych przymrozków. Zwykle uznawane są za rośliny jednoroczne, jednak możliwe jest ich przezimowanie. Jak to zrobić, żeby w kolejnym roku móc cieszyć się ich pięknymi kwiatami? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Surfinie – dekoracyjne rośliny ozdobne

Surfinie są grupą odmian petunii ogrodowej o długich, zwisających pędach. W Europie, w tym również w Polsce, są bardzo chętnie uprawianymi roślinami ozdobnymi. Często określane są jako petunie kaskadowe. Pięknie prezentują się w balkonowych skrzynkach i wiszących doniczkach. Największą ich ozdobą kwiaty, które pojawiają się od maja aż do jesieni. Są kielichowate i mają zrośnięte płatki. W zależności od odmiany mogą być białe, kremowe, żółte, różowe, fioletowe, niebieskie lub czerwone. Dostępne są również surfinie o kwiatach dwubarwnych albo wielobarwnych, które mają przebarwienia w formie pasków, wzorów i żyłek. Są pojedyncze lub pełne i czasami pachnące, szczególnie po zmroku. Rośliny są lepko owłosione i porośnięte zielonymi, jajowatymi lub owalnie jajowatymi liśćmi.

Surfinie to jedne z najpiękniejszych roślin, jakie zdobią balkony, tarasy, okienne parapety, werandy i pergole. Zachwycają kaskadami kwiatów, które są liczne i barwne. Każdego roku pojawiają się nowe odmiany, które szybko zyskują popularność. Niektóre z odmian to:

  • ʹDeluxe Night Skyʹ to odmiana o pięknych, ciemnofioletowych kwiatach z nieregularnymi, białymi plamkami,

  • ʹPurple Veinʹ jest odmianą o błękitnych kwiatach z ciemnofioletowym żyłkowaniem,

  • ʹLavender Bouquetʹ to odmiana o pełnych, liliowo-niebieskich kwiatach,

  • ʹRaspberry Blastʹ ma różowe kwiaty z poprzecznymi, białymi paskami,

Wybór odmian surfinii jest ogromny. Różnią się one kolorem kwiatów, intensywnością kwitnienia, długością pędów, tempem wzrostu i odpornością na warunki atmosferyczne. Każdy ogrodnik z pewnością znajdzie odmianę, która wspaniale będzie się prezentowała w skrzynkach lub wiszących donicach.

Zimowanie surfinii

Surfinie zazwyczaj uznawane są za rośliny jednoroczne i dlatego najczęściej po sezonie są wyrzucane. Można je jednak przezimować, choć nie jest to zadanie łatwe. Nadają się do tego tylko zdrowe egzemplarze, które nie zostały zarażone chorobą grzybową i nie są zaatakowane przez szkodniki. Trzeba pamiętać o tym, że są bardzo wrażliwe na przymrozki i jeśli zostaną narażone na niskie temperatury, to bardzo szybką obumrą. Jeżeli chcemy przechować rośliny przez zimę, to na początku jesieni skracamy nieco pędy i zanim nadejdą minusowe temperatury, musimy przenieść pojemniki z surfiniami do jasnego i chłodnego pomieszczenia, w którym powinna panować temperatura około 10 stopni Celsjusza. Ważne, aby nie była zbyt wysoka, ponieważ może dojść do tego, że rośliny zaczną chorować i obumierać. Z uwagi na konieczność zapewnienia takich warunków, przechowywanie zimowanie surfinii może być zadaniem trudnym do wykonania. Należy podlewać je w odstępach 2-3 tygodniowych, pilnując, żeby nie zaczęły zasychać. Takie skąpe podlewanie konieczne jest przez całą zimę.

Na przełomie lutego i marca w pomieszczeniu, w którym przechowujemy surfinie, podnosimy temperaturę do 14-16 stopni Celsjusza. Skracamy stare, wybujałe pędy surfinii i zwiększamy częstotliwość podlewania. Nawożenie rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy młode pędy osiągną długość 4-5 centymetrów. Możemy zastosować nawóz przeznaczony specjalnie do surfinii lub preparat wieloskładnikowy z wysoką zawartością żelaza.. W połowie maja rośliny przesadzamy do nowych pojemników i możemy je wynieść na zewnątrz.

Przezimowanie surfinii jest trudne, ponieważ nie każdy dysponuje pomieszczeniem, w którym będzie panowała odpowiednia temperatura. Jeżeli nie spełnimy tego warunku, to nie uda nam się ich przechować. Pamiętać musimy, że przezimowane egzemplarze nie będą tak intensywnie rosły i intensywnie kwitły jak w poprzednim roku.

0 (0 opinii)