Porady

Amarylis czy zwartnica? Różnice [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

0 (0 opinii)

Amarylis to wyjątkowa roślina o dekoracyjnych kwiatach, która cieszy oko także jesienią i zimą. Bez wątpienia można uznać ją za prawdziwą gwiazdę pośród kwiatów doniczkowych. Wyjątkowo prezentuje się w dekoracjach świątecznych. Często jest jednak mylona ze zwartnicą.

Amarylis dumnie wznosi zimą ogromne kielichy na mocnej łodydze. Wyrasta z dużej cebuli i z niej czerpie swoją siłę. Aby każdego roku kwitnąć na nowo, potrzebuje szczególnej opieki. Kwiaty wyglądają pięknie nie tylko na okiennym parapecie, ale też w wazonie w postaci bukietu. Bardzo często amarylis jest jednak mylony ze zwartnicą.

Kwiaty amarylisa są mniejsze od kwiatów zwartnicy, ale jest ich więcej. Kiedy amarylis wypuszcza nawet 12 kwiatów, zwrotnica ma ich zaledwie maksymalnie 4-5.

Cebule amarylisa mają wydłużony kształt i często złączone są po dwie, a dodatkowo okryte jasną łuską. Cebule zwartnicy natomiast są większe, bardziej okrągłe, pokryte najczęściej brązową łuską. 

Z cebuli amarylisa najpierw wyrastają liście, a dopiero później kwiatostan. W przypadku zwartnicy jest odwrotnie - najpierw wyrasta pęd kwiatostanowy, a potem liście. 

UWAGA! Obie rośliny są trujące, szczególnie ich cebule. Dawka śmiertelna wynosi 2-3 g. Niegdyś używano ich do zatruwania strzał. Objawami zatrucia są nudności i wymioty, a także silne pocenie się oraz biegunka.

Więcej o pielęgnacji amarylisa przeczytacie w innym naszym artykule. A poniżej prezentujemy Wam zdjęcia zwartnicy nadesłane przez naszych czytelników.

Zwartnica - jak ją rozpoznać?
Zwartnica - jak ją rozpoznać?
Zwartnica - jak ją rozpoznać?
null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)