Porady

Żyworódka – przepis na wirusobójczą maść do zrobienia w domu

0 (0 opinii)

Kalanchoe jest botanicznym rodzajem roślin sukulentowych, liczącym około 130 gatunków. Jak wykonać z niej wirusobójczą maść? Instrukcja krok po kroku w naszym artykule!

Soczyste liście kalanchoe wytwarzają na brzegach rozmnóżki z korzeniami, które w ziemi szybko się ukorzeniają – stąd polska nazwa „żyworódka”. Ojczyzną żyworódek są tropikalne obszary Afryki i Azji.

Wiele gatunków kalanchoe jest uprawianych w doniczkach jako rośliny ozdobne. Do najbardziej znanych przedstawicieli rodzxaju należą:

  • żyworódka Blossfelda, (Kalanchoe blossfeldiana),
  • żyworódka Daigremonta, (Kalanchoe daigremontiana),
  • żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata).

Przeczytaj: Żyworódka – lek i trucizna w jednym?

Zastosowanie liści żyworódki pierzastej do przygotowania maści

Maści należą do najstarszych środków leczniczych ludzkości. Chodzi tutaj o półstałą albo miękką, dającą się smarować jednorodną mieszaninę, którą nanosi się albo wmasowuje na skórę lub śluzówkę. Maści chronią skórę przed wysuszaniem, odżywiają ją i dostarczają skórze różnych składników, które wspomagają leczenie ran i regenerację wierzchnich warstw. Niektóre maści stosuje się również do nanoszenia składników aktywnych, które wnikają w tkankę lub obieg krwi, aby stworzyć tam dodatkowy efekt.

Maści dostępne w handlu mają często długie listy składników, których działania trudno się domyślić. Wiele naturalnych maści da się sporządzić w domowej kuchni. Często wystarczą do tego trzy albo cztery składniki z działu spożywczego i ogrodu. Przygotowanie maści okazuje się bardzo łatwe.

Dodatki do maści domowego wyrobu

Maść bazuje na jednym lub więcej tłuszczu lub oleju. Do wyrobu maści mogą być użyte zarówno oleje roślinne, jak i tłuszcze zwierzęce – smalec lub masło. Należy zwracać uwagę, aby składniki były wysokiej jakości i jak najbardziej naturalne. Na początek może to być olej z oliwek albo słonecznikowy. Do bardziej zaawansowanych receptur należy nieco głębiej wniknąć w naturę składników i dobrać oleje odpowiednio do typu skóry.

Jeśli do wyrobu maści stosuje się płynne tłuszcze, potrzebny będzie zagęszczacz dla uzyskania odpowiedniej konsystencji. Nadają się tego dające się smarować tłuszcze, jak masło kakaowe albo masło shea. W pokojowej temperaturze mają one stałą konsystencję i dają się łatwo nanosić na skórę.

Sporządzanie maści z kalanchoe – krok po kroku!
Sporządzanie maści z kalanchoe – krok po kroku!

W roli zagęszczaczy można użyć różne woski, na przykład wosk pszczeli. Doskonałym źródłem będzie lokalny pszczelarz. Alternatywą może być wosk carnauba albo różany. Wosk można częściowo albo całkowicie zastąpić lanoliną.

Wiele olejów i wosków z natury zawiera w sobie cenne substancje, które w maści uzupełniają lecznicze składniki roślinne względnie je wzmacniają. Na przykład kilka kropli olejku eterycznego wystarczy, aby wzmocnić działanie maści przeciw stanom zapalnym, stłuczeniom, skórnym chorobom grzybicznym, mikrobom i innym, oraz nadać maści przyjemnego zapachu.

Biorąc do wyrobu maści liście żyworódki pierzastej, należy zwracać uwagę na to, aby części roślin były czyste i zdrowe. Jako możliwe dodatki do samodzielnie przygotowywanej maści może też posłużyć miód albo mleko.

Sprzęt do samodzielnego sporządzania maści

Do własnoręcznego przygotowania pierwszej maści nie potrzeba specjalnego wyposażenia. Wystarczy szklany słoik, drewniany pręt, dokładna waga kuchenna i pojemnik na gotową maść. Jeśli ktoś ma zamiar częściej zajmować się wyrobem maści, powinien zainwestować w zestaw potrzebnego sprzętu:

  • łyżka z podziałką,
  • pojemnik z podziałką,
  • żaroodporne naczynia,
  • szklane mieszadło,
  • termometr,
  • precyzyjna waga.

Kalanchoe (żyworódka) – jak pielęgnować ten kwiat doniczkowy? [WIDEO]

Sporządzanie maści – krok po kroku

Każdą maść przygotowuje się z reguły w podobny sposób. Podany szczegółowy plan działania zapewnia możliwie najlepszą jakość i trwałość sporządzonej maści. Nie wszystkie punkty są czasem konieczne.

1. Wszystkie składniki receptury dokładnie odważyć i odmierzyć.

2. Tłuszcze i wosk umieścić w żaroodpornym naczyniu i ostrożnie podgrzewać w kąpieli wodnej.

3. Poczekać, aż stale tłuszcze i wosk całkowicie się roztopią, mieszając drewnianym albo szklanym mieszadełkiem. Wosk pszczeli roztapia się w temperaturze ok. 65°C i taka temperatura jest zwykle wystarczająca do większości maści. Dalsze podgrzewanie wpłynęłoby negatywnie na składniki. Inne woski, jak na przykład wosk canauba, wymagają nieco wyższej temperatury do stopienia.

4. Kiedy wszystkie dodatki są roztopione, należy wszystko dokładnie wymieszać.

5. Olejki eteryczne, wyciągi i inne opcjonalne dodatki dodać i wymieszać.

6. Kilka kropli zostawić na talerzu do wystygnięcia, aby sprawdzić konsystencję maści.

7. W razie potrzeby dodać lanoliny, oleju albo wosku, aby poprawić konsystencję i wykonać ponowną próbę.

8. Gotową, jeszcze ciepłą i płynną maść przelać do zdezynfekowanych pojemników, ostudzić i dokładnie opisać. Opisując pojemnik, należy koniecznie podać datę i ewentualnie składniki.

Przepis na maść z żyworódki pierzastej

Istnieje też drugi sposób wykonania maści:

  • 10 dkg świeżego smalcu,
  • 1 łyżka soku

W zależności od zastosowanych dodatków i warunków, w jakich została sporządzona, maść może mieć trwałość do jednego roku.

0 (0 opinii)