Porady

Ostropest – jak stosować i z czym łączyć? Przepisy, porady

4,3 (3 opinie)

Lecznicze właściwości ostropestu plamistego (Silybum marianum), a zwłaszcza jego zbawienny wpływ na wątrobę, ceniono już w starożytności. W średniowieczu roślina dotarła do Europy Środkowej.

Ostropest można uprawiać w przydomowym ogrodzie. Warto mieć zawsze pod ręką tę wspniałą roślinę.

Na co stosować ostropest plamisty? 5 zaleceń

1. Ostropest jako wsparcie dla wątroby

Głównym wskazaniem dla ostropestu jest wątroba. W przypadku chorób wątroby wywołanych przez szkodliwe dla tego organu substancje, jak alkohol, leki, wirusy oraz zatrucie środowiska, ostropest jest właściwym wyborem. Regularne zażywanie rośliny zapobiega wnikaniu hepatotoksycznych związków. Nawet przy marskości wątroby wywołanej alkoholem albo innymi toksynami, można uzyskać pozytywne rezultaty. Poprawa stanu zdrowia pojawia się też przy chronicznej żółtaczce typu C. Innym, raczej rzadkim wskazaniem jest zatrucie muchomorem zielonawym – tutaj też można pomyśleć o ostropeście. Substancje czynne rośliny podawane dożylnie, wypierają toksyny zawarte w grzybie i chronią komórki wątroby przed śmiercią. Nie mniej jednak po spożyciu trującego grzyba konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska!

2. Ostropest – pomoc dla żołądka i jelit

Również takie dolegliwości, jak wzdęcie i uczucie pełności ustępują po zażyciu tej leczniczej rośliny. Jednocześnie roślina działa osłonowo na śluzówkę żołądka. Podobnie jak herbatka z rumianku, tak i napar z ostropestu może uspokoić żołądek. W razie rozstroju żołądka można zażywać ostropest razem z rumiankiem. Nie tylko pomoże żołądkowi, ale też ochroni wątrobę przed szkodliwymi substancjami, które przedostają się do niej przez żołądek.

3. Ostropest – działanie na skórę

Poprzez swoje oddziaływanie na wątrobę może ostropest wpływać pozytywnie na skórę. Kiedy wątroba ma problemy z usunięciem z organizmu szkodliwych substancji, może się to objawiać różnymi chorobami skóry. W najgorszym razie może doprowadzić do żółtaczki.

4. Ostropest – psychiczne wsparcie

Jeśli w organizmie zgromadzi się dużo toksyn, często reaguje zmęczeniem, zaburzeniami snu i trudnością z koncentracją. W takim wypadku należy wesprzeć wątrobę w jej wysiłku odtruwania organizmu, a ostropest doskonale się do tej roli nadaje. Ważne jest, aby preparaty z ostropestu zażywać regularnie. Jednocześnie ostropest działa pozytywnie na nastrój i poprawia ogólne samopoczucie. Często w stanie depresji wątroba jest również leczona, a można to robić za pomocą ostropestu plamistego.

5. Ostropest plamisty na odchudzanie

Poprzez swoje wspomagające działanie na trawienie ostropest może pomóc także w przypadku odchudzania. Nadaje się jednak tylko jako uzupełnienie diety. Nie można więc oczekiwać, że zażywając jedynie preparat z ostropestu zacznie się tracić na wadze. Aktywnie wspierając procesy przemiany materii, ostropest działa pozytywnie na zachowanie właściwej masy ciała.

Jak stosować ostropest?

Zioło może być oczywiście zażywane w formie herbatki. Jednak działanie lecznicze jest w tym wypadku naprawdę skromne. Najważniejsze składniki kompleksu sylimaryny nie dają się niestety rozpuścić w wodzie. Mimo to herbatka pomaga łagodzić lżejsze niedomagania, jak wzdęcia i poczucie pełności. Aby rzeczywiście zrobić coś pożytecznego dla swojej wątroby, trzeba sięgnąć po kapsułki, tabletki albo krople, które zawierają roślinne substancje czynne w znacznie większym stężeniu. Zdecydowanie odradzamy jednak zażywanie preparatów z ostropestu na własną rękę. To lekarz powinien doradzić odpowiedni środek i zalecić właściwą dawkę.

Ostropest plamisty – w jakiej formie najlepiej stosować?

Najbardziej efektywna jest bezpośrednia konsumpcja zmielonych nasion ostropestu plamistego. Po pierwsze daje się w tej formie najwygodniej zażywać, zapewniając doskonałą przyswajalność zawartych w nasionach składników. Po drugie ma jeszcze tę zaletę, że wykonuje „peeling” ścianek jelit, oczyszczając przewód pokarmowy.

Ostropest plamisty - nasiona
Ostropest plamisty - nasiona

Najskuteczniejsze jest stosowanie zmielonych nasion, które podczas rozdrabniania nie miały kontaktu z metalem i nie przekroczyły w tym procesie temperatury 40°C. Jak widać, mielenie nasion ostropestu ma ogromne znaczenie dla dalszego leczniczego ich użycia. Drobny proszek powstały ze zmielonych nasion szybko się utlenia, przez co sylimaryna traci na wartości. Konieczne jest odpowiednie, hermetyczne pakowanie proszku.

1. Herbatka z ostropestu

Łyżeczkę nasion ostropestu należy zagotować z 250 ml wody. Odstawić na 10-20 minut do naciągnięcia, a potem przecedzić. Pić powoli, małymi łyczkami, trzy filiżanki dziennie. Można do herbatki domieszać mięty, co zwiększy skuteczność działania. Napój ma działanie pobudzające, moczopędne i napotne. Działa też ściągająco i tonizująco.

2. Nalewka z ostropestu

W nalewce główny składnik znajduje się w szczególnie wysokim stężeniu. Nalewkę można przygotować samodzielnie:

Rozdrobnić należy 20 g nasion ostropestu, umieścić w słoiku i dolać 100 ml wódki. Zakręcić słoik i pozostawić na cztery tygodnie. Po tym czasie odcedzić. Zażywać maksymalnie trzy razy dziennie po 20 kropli nalewki.

Nalewka z ostropestu wzmacnia wątrobę, układ odpornościowy, zwalcza wirusy. Można przyjmować ją zapobiegawczo, raz dziennie po 5 ml, rozcieńczoną małą ilością wody. Pomaga chronić przed kamieniami żółciowymi oraz schorzeniami wątroby.

3. Ostropest – profilaktycznie na kaca

Kiedy wiadomo, że impreza będzie nieco bardziej zakrapiana, można zapobiegawczo zażyć 2 x 200 mg ekstraktu z ostropestu.

4,3 (3 opinie)