Porady

Żyworódka pierzasta a żyworódka Daigremonta. Różnice i cechy charakterystyczne

4,9 (8 opinii)

Kalanchoe, czyli żyworódka, jest rodzajem botanicznym roślin z rodziny gruboszowatych. Te sukulentowe rośliny są rozpowszechnione w tropikalnych obszarach Afryki i Azji. Do najbardziej znanych gatunków żyworódki należy żyworódka pierzasta oraz żyworódka Daigremonta. Poznaj różnice oraz cechy charakterystyczne tych gatunków!

Kalanchoe, czyli żyworódka - pochodzenie nazwy 

Pochodzenie botanicznej nazwy rodzajowej Kalanchoe tłumaczy się na dwa sposoby: pierwszy wywodzi ją od chińskiej nazwy rośliny jiāláncài (伽藍菜), a drugi od staroindyjskiego słowa kalanka = „plama, rdza” i chaya.

Do najbardziej znanych gatunków żyworódki należy żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata) oraz żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana). Jak to często bywa z egzotycznymi roślinami, które stosunkowo niedawno trafiły do naszych mieszkań, ich nazwy są często mylone. Właściwe rozpoznanie gatunku ma istotne znaczenie, ponieważ właśnie żyworódka pierzasta ma szerokie zastosowanie lecznicze.

Żyworódka pierzasta

Żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata (Lam.) Pers.) została po raz pierwszy opisana przez Linneusza w 1782 roku. Jean-Baptiste de Lamarck umieścił roślinę w rodzaju botanicznym Cotyledon jako Cotyledon pinnata. Z kolei Christian Hendrik Persoon przeniósł ją do rodzaju Kalanchoe. Naturalną ojczyzną tej żyworódki jest Madagaskar.

Kwiaty żyworódki pierzastej wyrastają na długich pędach kwiatowych i tworzą wiechowate kwiatostany zwane wierzchotkami.
Kwiaty żyworódki pierzastej wyrastają na długich pędach kwiatowych i tworzą wiechowate kwiatostany zwane wierzchotkami.

Jak wygląda żyworódka pierzasta (kalanchoe)?

Żyworódka pierzasta jest wieloletnią rośliną zielną sukulentową; posiada specjalne tkanki gromadzące wodę. Mocna, najczęściej wyprostowana, często rozgałęziająca się łodyga osiąga wysokość od 30 cm do 200 cm.

Liście ma naprzeciwległe, z ogonkami, skórzaste, mięsiste, z tkanką gromadzącą wodę. Długość liści wynosi od 5 cm do 20 cm, a szerokość 2,5 cm do 12 cm. Dolne liście są proste (pojedyncze) i jajowate. Górne są pierzaste, często z nieparzystą liczbą listków. Najwyższy ma do 13 cm długości. W zatokach karbowanych do piłkowanych krawędzi liści tworzą się często pączki-rozmnóżki do rozmnażania wegetatywnego. Ogonek liściowy ma 2 cm do 10 cm długości.

Jak wyglądają kwiaty kalanchoe?

Kwiaty żyworódki pierzastej wyrastają na długich pędach kwiatowych i tworzą wiechowate kwiatostany zwane wierzchotkami. Szypułki kwiatowe mają długość 10 mm do 25 mm. Zawieszone są na nich duże, zwisające, obupłciowe kwiaty. Cztery gładkie, zielone do czerwonych albo z czerwonofioletowymi smugami listki kielicha tworzą rurkę kielicha o długości 2,1 cm do 3 cm i średnicy od 0,6 cm do 1,2 cm; mają trójkątne zakończenie.

  • Cztery gładkie, czerwone albo fioletowe płatki korony są zrośnięte dzwonkowato, o długości 3,4 cm do 5,4 cm i szerokości 0,4 cm do 0,7 cm.

Kwiaty żyworódki pierzastej wyrastają na długich pędach kwiatowych i tworzą wiechowate kwiatostany zwane wierzchotkami.
Kwiaty żyworódki pierzastej wyrastają na długich pędach kwiatowych i tworzą wiechowate kwiatostany zwane wierzchotkami.

  • Kwiaty maja dwa okręgi pręcików po cztery w każdym. Pręciki o długości 2 mm do 4,5 mm są w dolnej części zrośnięte z rurką korony na jednej czwartej długości.
  • Cztery słupki o długości 6 mm do 12 mm są zrośnięte tylko u podstawy. Cztery znamiona mają długość 2 cm do 3,5 cm.
  • Każdy kwiat wytwarza cztery owoce-mieszki o długości od 10 mm do 14 mm, zawierające wiele nasion. Drobne nasiona są jajowate i mają długość od 0,8 mm do 1,2 mm i średnicę od 0,2 mm do 0,35 mm.

Jak pielęgnować kalanchoe (żyworódkę)? Sprawdź tutaj

Żyworódka Daigremonta 

Żyworódka Daigremonta została po raz pierwszy opisana w 1914 roku przez francuskich botaników: Raymond-Hamet i Joseph Marie Henry Alfred Perrier de la Bâthie. Epitet gatunkowy został poświęcony parze botaników Daigremont. Ten gatunek pochodzi z południowego–zachodu Madagaskaru. W Europie jest w uprawie od 1925 r.

Żyworódka Daigremonta jest sukulentową rośliną dwuletnią albo wieloletnią.
Żyworódka Daigremonta jest sukulentową rośliną dwuletnią albo wieloletnią.

Jak wygląda żyworódka Daigremonta?

Żyworódka Daigremonta jest sukulentową rośliną dwuletnią albo wieloletnią. Ma brunatną łodygę wyprostowaną, bez rozgałęzień o wysokości od 30 cm do 150 cm. Liście są trójkątne, zaostrzone. Mają kolor ciemnozielony, różowozielony do purpurowo zielonego, brązowoczerwono nakrapiane, mięsiste. Długość liści wynosi 15 cm do 28 cm, a szerokość 2 cm do 5 cm. Obejmujące łodygę ogonki liściowe mają długość 2 cm do 5 cm. Na pokarbowanych krawędziach liści tworzą się liczne rozmnóżki. Opadając na ziemię, szybko się ukorzeniają (mają już gotowe korzenie).

Wygląd kwiatów żyworódki Daigremonta

Składające się z licznych kwiatów kwiatostany żyworódki Daigremonta mają formę luźnej wiechy. Zwieszające się kwiaty są obupłciowe. Długość szypułek wynosi od 5 mm do 11 mm. Działki kielicha są zrośnięte w rurkę 2,5 mm do 6 mm długości, zakończone trójkątnie. Czerwonawe do purpurowych płatki korony są zrośnięte dzwonkowato. Kwiaty mają dwa okręgi pręcików po cztery w każdym. Górne pręciki wyrastają poza rurkę korony. Cztery słupki mają długość ok. 6 mm.

Każdy kwiat tworzy cztery owoce-mieszki o długości 7 mm do 10 mm i szerokości 2 mm do 4 mm. Małe nasiona w mieszkach mają wymiary 0,6-1,0 mm x 0,2-0,3 mm.

Uwaga: Najważniejszą cechą charakterystyczną tych gatunków roślin jest forma liści. Mylenie żyworódki pierzastej z żyworódką Daigremonta na stronach internetowych jest dosyć powszechne. Jeśli więc na zdjęciach widać kalanchoe z trójkątnymi liśćmi, na ich krawędziach wyrasta mnóstwo małych roślinek-rozmnóżek, a opis traktuje o żyworódce pierzastej, na pewno mamy do czynienia z pomyłką.

Sprawdź, co zrobić, żeby kalanchoe (żyworódka) zaczął kwitnąć?

4,9 (8 opinii)