Porady

Imbir – jak go wykorzystać? Wyjątkowe przepisy i właściwości

4,8 (8 opinii)

Imbir jest roślina prawdziwie wszechstronną: leczniczą moc, smak i aromat łączy w jednym jedynym korzeniu. Czym byłaby południowoazjatycka kuchnia bez imbiru? Cytrynowy aromat i ognista ostrość tworzą szczególne doznania smakowe. Imbir jest jednak nie tylko niezastąpioną przyprawą, ale również wyjątkową rośliną leczniczą.

Działanie i właściwości imbiru

Działania i właściwości lecznicze imbiru są różnorodne, niektóre zostały dobrze zbadane. Najważniejszym składnikiem kłączy tej rośliny jest olejek eteryczny. W jego skład wchodzi m.in. aldehyd zwany gingerolem. Substancje czynne zawarte w imbirze mają właściwości potwierdzone badaniami naukowymi. Mają działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbólowe,
  • żółciopędne,
  • profilaktyczne w chorobie lokomocyjnej,
  • napotne;
  • wykrztuśne,
  • przeciwwrzodowe,
  • przeciwmiażdżycowe,
  • przeciwrakowe – wynikające z działania antyoksydacyjnego i przeciwzapalnego,
  • przeciwzmarszczkowe.

W naszym osobnym artykule piszemy, jak wyhodować imbir w donicze - TUTAJ.

Jak wykorzystać imbir? Przepisy

1. Imbir na chłód

Kiedy na dworze robi się zimno, wiele osób cierpi z powodu marznących dłoni i stóp. Na tę niedogodność narażone są przede wszystkim kobiety. Pomóc może w tym wypadku imbirowa kąpiel stóp, aby szybko je rozgrzać. Najlepiej jest jednak nie robić tego wieczorem, ponieważ kłącza imbiru wykazują same w sobie działanie pobudzające.

Przepis na imbirową kąpiel

Do kąpieli należy pociąć na cienkie plastry około 70 g świeżego imbiru. Zagotować odpowiednią ilość wody i na 5 min pozostawić w niej pokrojony imbir do naciągnięcia. Stopy trzymać w kąpieli tak długo, jak to sprawia przyjemność.

2. Imbir na przeziębienie

Imbir pomaga nie tylko na zimne stopy, ale i na przeziębienie. Kiedy przytrafi się przeziębienie, pomóc może kolejny przepis.

Herbatka na przeziębienie według ajurwedy

Należy obrać kawałek imbiru i zetrzeć go na tarce. Około 5 g lukrecji zmieszać z 3-5 pokruszonymi ziarnami czarnego pieprzu i 15 drobno pociętymi listami bazylii. Wszystkie składniki należy zalać 3 filiżankami wrzącej wody i pozostawić na 10 minut. Następnie herbatę odcedzić i ewentualnie posłodzić miodem. Jeśli ktoś woli goździki albo cierpi na nadciśnienie, może zamiast lukrecji dodać 3-5 goździków.

3. Imbir na ból głowy

Na bóle głowy pomogą olejki eteryczne zawarte w kłączach imbiru. Ten przepis pomoże pozbyć się przykrej dolegliwości.

Przepis na imbirowy olej

Należy zetrzeć imbir na tarce i wycisnąć mus przez bawełnianą szmatkę. Otrzymany sok zmieszać z pięciokrotną ilością oleju z oliwek. Delikatnie wmasować olej w skronie.

Z imbiru można przygotować różne lecznicze napoje
Z imbiru można przygotować różne lecznicze napoje

4. Imbir na bóle gardła

Imbir dezynfekuje gardło i przynosi szybką ulgę w bólu. Poza imbirem potrzebna jest jeszcze cytryna. Całość pije się w formie herbatki.

Przepis na imbirową herbatkę

Plasterek imbiru zagotować z wodą. Dodać kawałek cytryny, aby wzbogacić herbatę w witaminę C.

5. Imbir jako wsparcie w diecie i odchudzaniu

Kto pości albo zwyczajnie się odchudza, powinien pić imbirową wodę. Ma aktywizujące działanie i smak – w zależności od przyrządzenia – łagodny albo raczej ostry. Poza tym imbir pobudza przemianę materii.

Przepis na imbirową wodę

Należy odciąć około półtoracentymetrowy kawałek (ok. 15 g) świeżego korzenia imbiru i pokroić go na plasterki. Zalać imbir w dużej filiżance wrzącą wodą i odstawić na 5-10 minut. Taki napar można trzymać przez cały dzień, a w lodówce jeszcze dłużej. Nie powinno się zażywać dziennie więcej niż 50 g imbiru, dlatego podana ilość jest odpowiednia na dzień.

6. Imbir na napięcia w karku

Cierpiącym na tę dolegliwość pomoże rozgrzewająca maść z cynamonem.

Przepis na maść cynamonowo-imbirową

Kilkucentymetrowy kawałek kłącza imbiru należy pokroić w plasterki i włożyć do małego garnka. Trzy pałeczki cynamonu rozdrobnić w moździerzu i dodać do garnka. Dodać 110 ml dobrego oleju roślinnego i 10 g lanoliny. Na małym ogniu gotować całość przez 30 minut, a następnie krótko przestudzić. Przefiltrować wywar, wlać do naczynia i dodać według upodobania 3-4 g pszczelego wosku. Jeśli wosk nie zmiesza się dobrze z całością, należy naczynie podgrzać w kąpieli wodnej, aż do roztopienia wosku. Maść odstawić na 6 godzin do wystudzenia.

7. Imbir dla orzeźwienia

Nie tylko podczas chłodnych dni może się przydać imbir. Także latem wykazuje swoje działanie, tym razem orzeźwiające, zamiast rozgrzewającego. Ten napój może stać się przebojem letnich imprez.

Przepis na imbirowy napój orzeźwiający

Około 30 g świeżego imbiru należy obrać i pokroić w cienkie plasterki. Trzy źdźbła trawy cytrynowej o długości ok. 12 cm dodać do naczynia z imbirem i gotować w 500 ml wody z 50 g cukru. Dwie połówki brzoskwini wyjąć z puszki i pokroić w kostki. Napar imbirowy przecedzić i zalać nim brzoskwinie. Całość ostudzić i uzupełnić mineralną wodą gazowaną do 1 litra.

Imbir można spożywać również w formie soku, cukierków lub proszku.

4,8 (8 opinii)