Porady

Bitwa marketów: produkty na założenie trawnika z siewu

0 (0 opinii)

Założenie trawnika to jeden z najważniejszych elementów całego urządzania ogrodu. Do wykonania tej pracy będziemy potrzebować kilku produktów i narzędzi ogrodniczych. W którym sklepie kupimy je najtaniej? Zobaczcie porównanie cen materiałów na założenie trawnika z siewu w największych marketach budowlano-ogrodniczych: Castoramie, OBI i Leroy Merlin.

Markety budowlano-ogrodnicze uwzględnione w porównaniu cen

Do porównania cen materiałów wykorzystaliśmy oferty największych marketów budowlano-ogrodniczych w Polsce: Castoramy, OBI i Leroy Merlin. Wszystkie informacje dotyczące produktów i cen są aktualne na dzień 4 kwietnia 2019 r. dla lokalizacji w Gdańsku. Pochodzą ze stron internetowych powyższych sklepów lub zostały uzyskane od obsługi klienta (w przypadku braku ceny lub produktu na stronie).

Analizowane produkty – kryteria wyboru

Do analizy wybraliśmy długo działające nawozy do trawnika, parę najpopularniejszych rodzajów mieszanek traw, a także narzędzia, które będą przydatne podczas wykonywanej pracy. Przy wyborze produktów kierowaliśmy się przede wszystkimi podobnymi właściwościami i parametrami, a także ceną. W porównaniu nie uwzględniliśmy szpadla i grabi, ponieważ uznaliśmy, że każdy ogrodnik posiada już te narzędzia. Nie bierzemy również pod uwagę glebogryzarek, ponieważ ich parametry i ceny we wszystkich sklepach są rozbieżne. Lista analizowanych produktów:

 • Nasiona trawy – w porównaniu znalazły się najtańsze mieszanki traw uniwersalnych o pojemności 4-4,5 kg oraz mieszanki traw specjalnych (np. na miejsca nasłonecznione, zacienione lub o charakterze sportowym) o pojemności 4-5 kg. Ze względu na rozbieżne pojemności opłacalność mierzymy według ceny za kilogram.
 • Nawozy do trawnika – do analizy zostały wybrane długo działające nawozy do trawników o pojemności 5 kg (ze średniej półki cenowej).
 • Walec do trawy (opcjonalnie) – każdy z marketów oferuje jeden tego typu produkt.
 • Siewnik ręczny lub pchany (opcjonalnie) – w niniejszym artykule porównamy siewnik ręczny o pojemności 3 L i siewnik pchany o pojemności ok. 12 L w najbardziej korzystnych cenach.

Ile potrzeba produktów na założenie 100 m² trawnika?

 • Nasiona trawy – na wysianie 100 m² zużyjemy ok. 2,5 kg produktu (ok. 1 kg na 40 m²).
 • Nawóz długo działający – będziemy potrzebować 2 kg nawozu (zalecana dawka wynosi 20 g/m²).

Zobacz instrukcję zakładania trawnika z siewu krok po kroku - TUTAJ

Nasiona trawy – jakie wybrać? Gdzie kupić najtaniej?

Przy wyborze mieszanki traw warto wziąć pod uwagę przede wszystkim przeznaczenie trawnika i warunki naturalne. Sklepy oferują nie tylko uniwersalne mieszanki traw, ale również specjalne, które mają dodatkowe właściwości. Wśród nich są trawy na stanowiska słoneczne, zacienione, wilgotne lub na miejsca o charakterze sportowym. W zależności od rodzaju mogą być odporne na upał i suszę, zacienienie, wytrzymałe na zadeptanie i rozrywanie lub charakteryzować się większą gęstością.

Ze względu na różne pojemności mieszanek traw uniwersalnych (Castorama i Leroy Merlin 4 kg, a OBI 4,5 kg) oraz specjalnych (Castorama i OBI 5 kg, a Leroy Merlin 4 kg) podajemy cenę za kilogram. Jak widać w poniższych tabelach ceny w Castoramie i OBI są zbliżone, a najwięcej wydalibyśmy w Leroy Merlin. Możemy również zauważyć, że mieszanki traw specjalnych są znacznie droższe niż uniwersalnych.

Nasiona trawy - porównanie cen
Nasiona trawy - porównanie cen

Długo działające nawozy do trawnika – porównanie cen

Wybrane do analizy nawozy do trawnika są w formie minigranulatu, mają okres działania 100 dni i pojemność 5 kg. Wszystkie będą odpowiednie do użycia podczas zakładania trawnika. Ponadto nawóz oferowany przez Leroy Merlin przeznaczony jest specjalnie do siania nasion trawy. W porównaniu cen najlepiej wypada Castorama, a najgorzej Leroy Merlin.

Długo działające nawozy - porównanie cen
Długo działające nawozy - porównanie cen

Walec do trawy stalowy – porównanie cen

Walec ogrodowy pomoże ogrodnikowi wyrównać teren przy zakładaniu trawnika i przyda się podczas jego sezonowej pielęgnacji. Wałowanie trawy można wprawdzie zastąpić starannym udeptywaniem ziemi, ale zadanie będzie bardziej męczące i czasochłonne.

Wszystkie produkty oferowane w analizowanych marketach zostały wykonane ze stali i mają podobne parametry. W Castoramie i OBI walec ogrodowy kosztuje po 129 zł. Ponownie najwięcej wydalibyśmy w Leroy Merlin (149 zł).

Walec ogrodowy - porównanie cen
Walec ogrodowy - porównanie cen

Siewnik do trawy – gdzie kupić najtaniej?

Prace w ogrodzie ułatwią również siewniki, które służą do równomiernego wysiewu nasion trawy i rozprowadzania nawozów.

Markety oferują siewniki ręczne (o pojemności ok. 3 L) oraz siewniki pchane (o pojemności ok. 12 L). Do porównania wybraliśmy najtańsze urządzenia tego typu. Siewniki ręczne w Castoramie i OBI mają zbliżone ceny, a Leroy Merlin nie ma aktualnie w sprzedaży tego produktu. W przypadku siewnika pchanego najmniej zapłacimy w Leroy Merlin. Podobnie, jak w przypadku innych analizowanych produktów, ceny w Castoramie i OBI są prawie takie same.

Siewnik do trawy - porównanie cen
Siewnik do trawy - porównanie cen

Jakie narzędzia lub sprzęty przydadzą się jeszcze podczas zakładania trawnika z siewu? Ile kosztują?

1. Grabie ogrodowe

Najtańsze grabie ogrodowe z drewnianym trzonkiem można kupić już za niecałe 20 zł. Ceny produktów lepszej jakości (np. z aluminiowymi lub stalowymi uchwytami) wahają się od 40 do nawet 150 zł.

2. Szpadel lub glebogryzarka

Przed wysiewem trawy należy przekopać i spulchnić glebę. Można użyć do tego szpadel lub glebogryzarkę, która polecana jest w szczególności w przypadku większych ogrodów (powyżej 300 m²). Glebogryzarkę elektryczną można kupić od 218 do 398 zł, a spalinową od 599 do 1899 zł. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na następujące parametry: moc znamionową, szerokość roboczą i maksymalną głębokość (im wyższe wartości, tym lepiej).

W zależności od jakości ceny szpadli wahają się od 13 do 112 zł.

Koszty materiałów na założenie trawnika (Castorama, OBI, Leroy Merlin) – podsumowanie

Jak wyżej wspomnieliśmy, na założenie 100 m² należy przygotować ok. 2,5 kg mieszanki traw oraz 2 kg długo działającego nawozu. Do wyboru mamy tak naprawdę cztery opcje:

 • zakup mieszanki traw uniwersalnych i długo działającego nawozu;
 • zakup mieszanki traw i długo działającego nawozu;
 • zakup mieszanki traw uniwersalnych, długo działającego nawozu, siewnika i walca do trawy;
 • zakup mieszanki traw specjalnych, długo działającego nawozu, siewnika i walca do trawy.

Całkowity koszt będzie zależał od zawartości koszyka, wybranego marketu i powierzchni trawnika. Dla porównania podajemy sumę wydatków na założenie trawnika o powierzchni 100 i 500 m².

1. Koszt założenia 100 m² trawnika

Całkowity koszt wykonania trawnika o powierzchni 100m² waha się od ok. 50 do 280 zł. Suma rachunku w Castoramie i OBI wyniesie mniej więcej tyle samo. Nieco więcej wydamy w Leroy Merlin (w przypadku najdroższej opcji różnica wyniesie ok. 13 zł).

 • Castorama: od ok. 50 do 266 zł;
 • OBI: od ok. 52 do 267 zł;
 • Leroy Merlin: od ok. 57 do 280 zł.

Koszty założenia trawnika 100 m² - wykres
Koszty założenia trawnika 100 m² - wykres

2. Koszt założenia 500 m² trawnika – wykres

Jeśli zdecydujemy się na zakup siewnika i walca, do ostatecznej sumy rachunku należy doliczyć jedynie wyższy koszt nawozu i nasion trawy. W zestawieniu ponownie najgorzej wypada Leroy Merlin.

 • Castorama: od ok. 251 do 556 zł;
 • OBI: od ok. 261 do 559 zł;
 • Leroy Merlin: od ok. 284 do 606 zł.

Koszty założenia trawnika 500 m² - wykres
Koszty założenia trawnika 500 m² - wykres

Lista produktów wykorzystanych w porównaniu

1. Mieszanki traw uniwersalnych

2. Mieszanka traw na tereny nasłonecznione

3. Mieszanka traw na miejsca zacienione

4. Trawa sportowa

5. Długo działające nawozy do trawnika

6. Walec do trawy (ogrodowy)

7. Siewnik do trawy ręczny

8. Siewnik do trawy pchany

0 (0 opinii)