Porady

Winogrona w ogrodzie – sadzenie, najlepsze odmiany, uprawa

5 (5 opinii)

Nie ma drugiego takiego owocu, którego sok byłby powiązany z większą liczbą mitów, opowieści, legend, pieśni i wierszy niż winogrona. Uprawa winorośli winnej (Vitis vinifera L.) do wyrobu wina była w regionie śródziemnomorskim ważną gałęzią gospodarki już w starożytności.

Winogrona – charakterystyka i ciekawostki

Pierwsze winnice założyli prawdopodobnie Sumerowie już 7000 lat temu na terenie dzisiejszego Iraku. Rzymianie przenieśli winorośl do podbitych prowincji na północ od Alp i uprawiali ją przykładowo w dolinie Mozeli.

Z dzikiej winorośli wyhodowano ok. 5000 lat p.n.e szlachetny podgatunek zwany dzisiaj winoroślą właściwą uprawną (V. vinifera subsp. vinifera) – rośliny o kwiatach obupłciowych. Dzisiaj istnieją tysiące przeróżnych odmian, z których kilka jest odpornych na chłód i da się uprawiać w ogrodach w naszych warunkach klimatycznych.

Wszystkie winorośle są szybko rosnącymi pnączami, które nieprzycinane dorastają do 10 m, a nawet 30 m długości. Podpór chwytają się przy pomocy wąsów czepnych. Okres kwitnienia zależy od odmiany i warunków, i przebiega zwykle od połowy maja do połowy lipca. Małe żółtozielone kwiaty tworzą się na tegorocznych pędach i zebrane są w grona. Z kwiatów rozwijają się okrągłe albo podłużne jagody o średnicy do 2 cm. Mogą mieć kolor od jasnozielonego, poprzez różowy i czerwony do prawie czarnego.

Nie ma drugiego takiego owocu, którego sok byłby powiązany z większą liczbą mitów, opowieści, legend, pieśni i wierszy niż winogrona.

Do uprawy w przydomowych ogrodach nadają się m.in. następujące odmiany: Lakemont, Olimpiada, Boskoops Glory, Muscat bleu, Rosso, Georg, Palatina i inne.

Stanowisko i gleba do uprawy winogron

Aby uprawa jakiejkolwiek winorośli we własnym ogrodzie zakończyła się sukcesem, muszą być spełnione trzy podstawowe warunki:

  • ciepło;
  • stabilna podpora;
  • słoneczne, osłonięte stanowisko.

W chłodniejszych regionach ważną rolę odgrywa mikroklimat miejsca, na przykład osłonięty zakątek południowej ściany domu. Gleba powinna być próchniczna i głęboka. Wartość pH w granicach od 5 do 7,5 sprzyja wzrostowi i odporności winorośli. Aby zapewnić roślinom wymagane warunki, możne je uprawiać również w pojemnikach. Na jeden egzemplarz trzeba przygotować naczynie co najmniej trzydziestolitrowe.

Odmiana winogron Muscat bleu w ogrodzie
Odmiana winogron Muscat bleu w ogrodzie

Winogrona w ogrodzenie – podlewanie i nawożenie

Te pnącza łatwiej przetrwają okres suszy niż zastój wody. Z tego powodu należy zapewnić drenaż zarówno w ogrodowej ziemi, jak i w pojemnikach. W szczególnie gorącym okresie letnim trzeba obficie podlewać winorośl co 4 do 6 dni. Najlepszą porą do tego jest ranek albo wieczór. Aby łatwiej zachowac wilgoć w podłożu, można przez cały rok utrzymywać wokół winorośli grubą warstwę ściółki. Ważniejsze od dostawy wody jest jednak zaopatrzenie w składniki pokarmowe. Niezależnie od wybranej odmiany, ściółkowanie i dodatek kompostu przeważnie nie są wystarczające. Najlepiej jest zastosować kombinację nawozu organicznego i mineralnego.

  • Od kwietnia, kiedy już rozpocznie się sezon wegetacyjny, stosuje się pełny nawóz zawierający azot.
  • Ziemię kompostową albo obornik podaje się dodatkowo w regularny sposób.
  • We wrześniu nawozi się glebę środkiem zawierającym wapń.

Również inne minerały, jak magnez i fosfor mogą wspierać wzrost i owocowanie winorośli. Nie należy jednak stosować nawozów z tymi składnikami na łut szczęścia, ale wykonać najpierw analizę gleby i sprawdzić, jakich pierwiastków w niej b.

Jak sadzić winogrona?

Aby w przyszłości uniknąć chorób i słabego wzrostu winorośli, trzeba przed posadzeniem młodych roślin dokładnie zaplanować i wykonać prace przygotowawcze. Nie można też kupować winorośli pod wpływem impulsu. Powinno się dokładnie wybrać mocną odmianę, biorąc pod uwagę lokalne warunki. Idealną porą do sadzenia winorośli jest kwiecień, ewentualnie maj. Możliwe jest przesadzanie roślin w ogrodzie przez całe lato. Ważne jest tylko, aby na nowym stanowisku zdążyły się do jesieni zaaklimatyzować i ukorzenić. Można to rozpoznać po pojawiających się nowych liściach i pędach.

  • Przygotować miejsce do sadzenia już w jesieni.
  • Stanowisko oczyścić ze starych korzeni i większych kamieni.
  • Domieszać do gleby kompost.
  • Sadzić winorośl na wiosnę.
  • Dołek do sadzenia powinien mieć co najmniej 50 cm głębokości, dno należy głęboko spulchnić.
  • Miejsce szczepienia sadzonki powinno się znaleźć 4-5 cm nad ziemią.
  • Substrat należy dokładnie ucisnąć i obficie podlać.
  • Jednoroczną winorośl podeprzeć palikiem.

Jak przycinać winogrona?

Winogrona tworzą się zasadniczo tylko na nowych pędach, które wyrastają z dwuletniego drewna. Bez względu na to, jaka forma prowadzenia uprawy została wybrana, paliki z drutem, czy drewniana krata, pozostawia się tylko najmocniejsze pędy i mocuje je do podpory. Wszystkie pozostałe odgałęzienia zostają usunięte. Wiosenne pędy redukuje się w połowie maja do maksymalnie pięciu najmocniejszych i ostrożnie prowadzi na podporach. Regularne cięcia wiosenne i letnie są niezbędne.

 

5 (5 opinii)