Porady

Granat w doniczce – poradnik uprawy w domu

0 (0 opinii)

Granat (Punica) ma u nas długą tradycję jako roślina doniczkowa. Młode rośliny czują się dobrze także w mieszkaniu na parapecie okiennym. W Egipcie i w Palestynie granat był uprawiany już przed tysiącami lat. Rzymianie sprowadzali najlepsze owoce granatu z punickiej prowincji Kartaginy – stąd późniejsza łacińska nazwa „punica”.

Z owoców granatu sporządza się napoje, a z liści – herbatki. Korzenie granatu mają właściwości lecznicze. W naszym klimacie tworzą się co prawda zawiązki owoców, ale raczej nie dojrzewają. Na zimę granat zrzuca liście i w takiej postaci spędza okres spoczynku. Latem rozwija piękne kwiaty, które – w zależności od odmiany – mogą być pojedyncze albo pełne, najczęściej jaskrawo pąsowe, rzadziej białe, żółte albo pomarańczowe.

Gatunki i odmiany granatu

Rodzaj botaniczny granatu posiada dwa gatunki: Punica granatum, pochodzący z Azji Mniejszej i rozpowszechniony w regionie śródziemnomorskim, oraz Punica protopunica, endemit z jemeńskiej wyspy Sokotra. Uprawiany jest jednak tylko pierwszy gatunek, z którego wyhodowano wiele odmian. Wszystkie posiadają niepowtarzalny urok i zdobią ogrody i tarasy.

Niektóre odmiany są cenione za owoce, inne zaś są przede wszystkim roślinami ozdobnymi. W naszych warunkach warto uprawiać odmiany ozdobne, ponieważ owocowe mogą rozczarować słabym kwitnieniem i brakiem owoców. Do najbardziej popularnych odmian granatów należą:

  • ‘Nana’ – odmiana karłowata. Mocna, bujnie kwitnąca, o kompaktowym pokroju i wysokości zaledwie do jednego metra. Z ciemnoczerwonych albo pomarańczowych kwiatów mogą powstać owoce. Doskonała odmiana doniczkowa na taras albo balkon.
  • ‘Flore Pleno’ – odmiana bez owoców. Latem rozwija pełne czerwonopomarańczowe kwiaty. Owoce z reguły nie powstają, dlatego jest to czysto dekoracyjna odmiana rośliny.
  • ‘Nana plena’ – młodsza siostra ‘Nany’. Posiada grube, sztywne pędy, które nie są tak rozgałęzione, jak u odmiany ‘Nana”. Z czerwonopomarańczowych kwiatów najczęściej nie rozwijają się owoce.
  • ‘Legrellei’ – odmiana o niezwykłych kwiatach. Są czerwonopomarańczowe do łososiowych, połyskujące z białą obwódką. Latem drzewko gęsto pokrywa się kwiatami, z których nie będzie jednak owoców do spożycia.

Stanowisko i podłoże do uprawy granatu w doniczce w domowych warunkach

Granat mający swoją ojczyznę w Egipcie i w południowych krajach śródziemnomorskich, kocha oczywiście słońce i ciepło. Także wysoka wilgotność powietrza jest dla niego zaletą. Jako roślina doniczkowa na tarasie będzie stał najchętniej w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Poradzi sobie także w półcieniu, ale trzeba się wówczas liczyć z bardziej skromnym kwitnieniem i ewentualnie owocowaniem.

  • Od maja do września może stać w doniczce na zewnątrz.
  • Należy zabezpieczyć roślinę przed zimą, musi znaleźć się w wolnym od mrozu pomieszczeniu.
  • Im starsze staje się drzewko granatu, tym więcej słońca się domaga.
Z owoców granatu sporządza się napoje, z liści – herbatki, a korzenie służą jako lek
Z owoców granatu sporządza się napoje, z liści – herbatki, a korzenie służą jako lek

Granat może być uprawiany w pojemniku na tarasie albo jako roślina doniczkowa w mieszkaniu na południowym parapecie. Trzeba jednak pamiętać, że najpiękniej kwitnie granat, który mógł spędzić letnie miesiące na zewnątrz.

  • Granat życzy sobie podłoża, które jest przepuszczalne i pulchne. Jest mu przy tym obojętnie, czy w doniczce znajduje się zwykła ziemia kwiatowa, czy ogrodowa ziemia piaszczysta i uboga.
  • Granat woli większą doniczkę, aby móc głęboko rozwinąć korzenie.
  • Zwłaszcza przy przesadzaniu trzeba zwracać uwagę na potrzebną głębokość doniczki.

Jak podlewac i nawozić granat w doniczce w domu?

Granat potrzebuje regularnego podlewania, ale bez zastoju wody. Krótki okres suszy jest w stanie przetrwać bez problemu, ale należy mu tego raczej oszczędzić. Najlepiej jest dla rośliny, kiedy utrzymuje się latem stała wilgotność podłoża.

  • Nawozić wystarczy co dwa do czterech tygodni od wiosny do późnego lata. Do tej rośliny zalecany jest płynny nawóz z zawartością fosforu.
  • Podczas podlewania zwracać uwagę, aby najniższe korzenie również dostały wodę.
  • Unikać zbierania się wody na podstawce.
  • Od sierpnia należy przyzwyczajać granat do zimy i redukować podlewanie.
  • Zimą prawie wcale nie podlewać.
  • Nie wolno przenawozić granatu, ponieważ nie rozwinie wtedy żadnego kwiatu.

Jak przezimować granat w doniczce?

Granat nie jest odporny na niskie temperatury i musi zimować w pomieszczeniu. Nadaje się do tego miejsce ciemne, gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej +3°C ani nie wzrastać powyżej +7°C. Od lutego można granat przenieść w miejsce jaśniejsze i cieplejsze, gdzie spędzi czas do maja. Wtedy wróci na swoje stare miejsce na tarasie albo w ogrodzie.

0 (0 opinii)