Trzykrotka pasiasta – uprawa, cięcie i pielęgnacja
Dla trzykrotki pasiastej ze zwisającymi pędami i dekoracyjnymi liśćmi trudno znaleźć lepsze miejsce niż wisząca doniczka. Jak ją uprawiać i pielęgnować? Cały proces omawiamy w artykule!
Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina) jest byliną z rodziny komelinowatych. Nazwa rodzajowa upamiętnia Johna Tradescant’a, ogrodnika pracującego dla króla Anglii i Szkocji Karola I. Ojczyzną tej trzykrotki jest przede wszystkim Gwatemala i Meksyk, występuje też od Belize do Panamy i na Wyspach Karaibskich. Tworzy zarośla w lasach deszczowych, często na kamienistych miejscach zacienionych i odkrytych, a także nad rzekami w niższych położeniach górskich. Nie jest odporna na mróz, dlatego w naszych warunkach jest uprawiana jako roślina ozdobna doniczkowa. Najczęściej spotyka się w mieszkaniach kultywary naturalnej odmiany Tradescantia zebrina var. zebrina.
Wygląd trzykrotki pasiastej
Wieloletnia roślina zielna, słabo sukulentowa, wytwarza płożące pędy o długości do 50 cm i w swoich ojczystych stronach jest sadzona w parkach jako roślina okrywowa. Jeśli ktoś posiada ogród zimowy z rabatami, może posadzić trzykrotkę pasiastą w formie łatwej w pielęgnacji okrywy.
Do rodzaju botanicznego Tradescantia należy wiele gatunków roślin doniczkowych oraz uprawiane w ogrodzie trzykrotki z charakterystycznymi potrójnymi kwiatami w kolorze w bieli, błękicie albo różu. Zdarza się, że trzykrotki rozwijają często skromne kwiaty, a za to kokietują swoimi efektownymi liśćmi. W okresie kwitnienia trzykrotki pasiastej kwiaty pojawiają się w kątach liści. Owoce są w formie trójkomorowych torebek.
Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina) jest byliną z rodziny komelinowatych.
Liście trzykrotki są jajowate, zaostrzone, na górnej stronie ciemnozielone z dwiema szerokimi srebrzystobiałymi smugami przypominającymi zebrę, którym roślina zawdzięcza epitet gatunkowy. Dolna strona liści jest zabarwiona na ciemnoczerwono. Bywają odmiany hodowlane o jeszcze bardziej ozdobnym wyglądzie.
- Tradescantia zebrina ‘Quadricolor’ - szczególnie pięknie i intensywnie wybarwione liście z nieregularnymi, różowoczerwonymi, zielonymi, kremowymi i srebrzystymi smugami na liściach.
- Tradescantia zebrina ‘Purpusii’ – ma większe, owłosione liście w nasyconym, czerwonobrązowym kolorze na górnej stronie. Srebrzyste podłużne smugi widoczne u innych odmian, tutaj nie są widoczne.
- Tradescantia zebrina ‘Discolor’ – tworzy węższe liście ze srebrzystymi pasami na krawędziach. Środek liścia ma brązowe zabarwienie.
Stanowisko i oświetlenie trzykrotki
Roślina lubi jasne i ciepłe stanowisko, ale nie w pełnym słońcu. Najlepiej, jeśli temperatura wynosi ponad 20°C, a słońce dociera przez kilka godzin dziennie. Przy niedostatku światła pędy trzykrotki gniją, a liście tracą swój dekoracyjny wygląd. Zimą może stać w nieco chłodniejszym pomieszczeniu, ale nie poniżej 10-12°C, czego tropikalne rośliny nie znoszą.
Latem można trzykrotkę pasiastą spokojnie powiesić w osłoniętym miejscu na tarasie albo balkonie, a nawet wynieść do ogrodu – świeże powietrze na pewno jej nie zaszkodzi. Tyle tylko, że rośliny doniczkowe nie są przyzwyczajone ani do słońca, ani promieniowania UV i mają stosunkową cienką tkankę liściową. Dlatego też należy najpierw wystawiać je na zewnątrz w dni pochmurne, aby po kilku dniach przystosowały się do nowych warunków. Dotyczy to wszystkich roślin doniczkowych i trzykrotki pasiastej nawet wtedy, gdy ma otrzymać na balkonie zacienione miejsce bez palącego słońca.
Liście trzykrotki są jajowate, zaostrzone, na górnej stronie ciemnozielone z dwiema szerokimi srebrzystobiałymi smugami
Podłoże dla trzykrotki pasiastej
W tropikach te rośliny lubią gleby gliniaste z próchniczną, żyzną ziemią i dużo wody latem. W uprawie domowej trzykrotka pasiasta nie jest wybredna, jeśli chodzi o substrat i zadowala się zwykłą ziemią do kwiatów. Dobrze jest jednak użyć wartościowego substratu, aby roślina dobrze się rozwijała do następnego przesadzania. Trzykrotka nadaje się również do hydrouprawy.
Pielęgnacja trzykrotki pasiastej
Jako roślina tropikalna trzykrotka pasiasta lubi równomiernie wilgotną ziemię i wysoką wilgotność powietrza – to dotyczy oczywiście również roślin doniczkowych. Wilgotność powietrza w całym mieszkaniu trudno jest podwyższyć, ale można stworzyć roślinie korzystniejsze warunki, opryskując liście odstałą wodą. Nie trzeba tego zabiegu koniecznie stosować każdego dnia; wystarczy użyć opryskiwacza od czasu do czasu.
Utrzymanie równomiernej wilgotności podłoża poprzez regularne podlewanie nie jest oczywiście problemem, trzeba tylko zwracać uwagę, aby nie powstawały zastoje wody. Nadmiar wody z podstawki trzeba od razu wylewać. Nadmierna wilgoć podłoża powoduje zgniliznę korzeni. W okresie zimowym, kiedy roślina przebywa w chłodniejszych warunkach, podlewanie trzeba odpowiednio zredukować i podawać wodę, kiedy wierzchnia warstwa substratu podeschnie. Przesadzać można trzykrotkę według potrzeb na wiosnę, kiedy bryła korzeniowa całkiem już przerosła doniczkę. Nowa doniczka powinna być co najwyżej dwa numery większa.
W okresie wzrostu, od końca marca do mniej więcej początku września, należy mieszać płynny nawóz z wodą do podlewania raz w tygodniu. Zimą zasila się trzykrotkę w składniki pokarmowe tylko raz na cztery tygodnie.
Trzykrotka pasiasta nie wymaga żadnego zabiegu przycinania. Bardzo przerzedzoną roślinę można ewentualnie ściąć, aby pobudzić ją do rozwijania nowych, zagęszczonych pędów.
Rozmnażanie trzykrotki pasiastej - jak?
Roślina nie jest absolutnie jakąś kapryśną divą, niemniej jednak po pewnym czasie jej długie pędy mają skłonność do przerzedzania się, zwłaszcza jeśli stanowisko nie jest w stu procentach odpowiednie, a roślina ma zbyt suche podłoże. Poprzez odmładzające cięcie można wprawdzie zachęcić trzykrotkę do rozwijania nowych pędów i bardziej zwartego wzrostu, jednak często nie wygląda to najlepiej. Na szczęście można trzykrotkę bardzo łatwo rozmnażać. Najprostszą metodą jest ukorzenianie sadzonek pędowych. W tym celu odcina się po prostu kawałki pędów długości 10-15 cm wkłada do naczynia z wodą do ukorzenienia. Można też ukorzeniać sadzonki w małych doniczkach z ziemią. Młode rośliny rosną bardzo szybko i po przesadzeniu do docelowych doniczek rozwijają w krótkim czasie mocne, gęsto ulistnione pędy.
Komentarze