Porady

Trzykrotka pasiasta – uprawa, cięcie i pielęgnacja

0 (0 opinii)

Dla trzykrotki pasiastej ze zwisającymi pędami i dekoracyjnymi liśćmi trudno znaleźć lepsze miejsce niż wisząca doniczka. Jak ją uprawiać i pielęgnować? Cały proces omawiamy w artykule!

Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina) jest byliną z rodziny komelinowatych. Nazwa rodzajowa upamiętnia Johna Tradescant’a, ogrodnika pracującego dla króla Anglii i Szkocji Karola I. Ojczyzną tej trzykrotki jest przede wszystkim Gwatemala i Meksyk, występuje też od Belize do Panamy i na Wyspach Karaibskich. Tworzy zarośla w lasach deszczowych, często na kamienistych miejscach zacienionych i odkrytych, a także nad rzekami w niższych położeniach górskich. Nie jest odporna na mróz, dlatego w naszych warunkach jest uprawiana jako roślina ozdobna doniczkowa. Najczęściej spotyka się w mieszkaniach kultywary naturalnej odmiany Tradescantia zebrina var. zebrina.

Wygląd trzykrotki pasiastej

Wieloletnia roślina zielna, słabo sukulentowa, wytwarza płożące pędy o długości do 50 cm i w swoich ojczystych stronach jest sadzona w parkach jako roślina okrywowa. Jeśli ktoś posiada ogród zimowy z rabatami, może posadzić trzykrotkę pasiastą w formie łatwej w pielęgnacji okrywy.

Do rodzaju botanicznego Tradescantia należy wiele gatunków roślin doniczkowych oraz uprawiane w ogrodzie trzykrotki z charakterystycznymi potrójnymi kwiatami w kolorze w bieli, błękicie albo różu. Zdarza się, że trzykrotki rozwijają często skromne kwiaty, a za to kokietują swoimi efektownymi liśćmi. W okresie kwitnienia trzykrotki pasiastej kwiaty pojawiają się w kątach liści. Owoce są w formie trójkomorowych torebek.

Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina) jest byliną z rodziny komelinowatych.

Liście trzykrotki są jajowate, zaostrzone, na górnej stronie ciemnozielone z dwiema szerokimi srebrzystobiałymi smugami przypominającymi zebrę, którym roślina zawdzięcza epitet gatunkowy. Dolna strona liści jest zabarwiona na ciemnoczerwono. Bywają odmiany hodowlane o jeszcze bardziej ozdobnym wyglądzie.

  • Tradescantia zebrina ‘Quadricolor’ - szczególnie pięknie i intensywnie wybarwione liście z nieregularnymi, różowoczerwonymi, zielonymi, kremowymi i srebrzystymi smugami na liściach.
  • Tradescantia zebrina ‘Purpusii’ – ma większe, owłosione liście w nasyconym, czerwonobrązowym kolorze na górnej stronie. Srebrzyste podłużne smugi widoczne u innych odmian, tutaj nie są widoczne.
  • Tradescantia zebrina ‘Discolor’ – tworzy węższe liście ze srebrzystymi pasami na krawędziach. Środek liścia ma brązowe zabarwienie.

Wygląd trzykrotki pasiastej - opisujemy i inspirujemy!
Wygląd trzykrotki pasiastej - opisujemy i inspirujemy!

Stanowisko i oświetlenie trzykrotki

Roślina lubi jasne i ciepłe stanowisko, ale nie w pełnym słońcu. Najlepiej, jeśli temperatura wynosi ponad 20°C, a słońce dociera przez kilka godzin dziennie. Przy niedostatku światła pędy trzykrotki gniją, a liście tracą swój dekoracyjny wygląd. Zimą może stać w nieco chłodniejszym pomieszczeniu, ale nie poniżej 10-12°C, czego tropikalne rośliny nie znoszą.

Latem można trzykrotkę pasiastą spokojnie powiesić w osłoniętym miejscu na tarasie albo balkonie, a nawet wynieść do ogrodu – świeże powietrze na pewno jej nie zaszkodzi. Tyle tylko, że rośliny doniczkowe nie są przyzwyczajone ani do słońca, ani promieniowania UV i mają stosunkową cienką tkankę liściową. Dlatego też należy najpierw wystawiać je na zewnątrz w dni pochmurne, aby po kilku dniach przystosowały się do nowych warunków. Dotyczy to wszystkich roślin doniczkowych i trzykrotki pasiastej nawet wtedy, gdy ma otrzymać na balkonie zacienione miejsce bez palącego słońca.

Liście trzykrotki są jajowate, zaostrzone, na górnej stronie ciemnozielone z dwiema szerokimi srebrzystobiałymi smugami

Podłoże dla trzykrotki pasiastej

W tropikach te rośliny lubią gleby gliniaste z próchniczną, żyzną ziemią i dużo wody latem. W uprawie domowej trzykrotka pasiasta nie jest wybredna, jeśli chodzi o substrat i zadowala się zwykłą ziemią do kwiatów. Dobrze jest jednak użyć wartościowego substratu, aby roślina dobrze się rozwijała do następnego przesadzania. Trzykrotka nadaje się również do hydrouprawy.

Roślina lubi jasne i ciepłe stanowisko, ale nie w pełnym słońcu
Roślina lubi jasne i ciepłe stanowisko, ale nie w pełnym słońcu

Pielęgnacja trzykrotki pasiastej

Jako roślina tropikalna trzykrotka pasiasta lubi równomiernie wilgotną ziemię i wysoką wilgotność powietrza – to dotyczy oczywiście również roślin doniczkowych. Wilgotność powietrza w całym mieszkaniu trudno jest podwyższyć, ale można stworzyć roślinie korzystniejsze warunki, opryskując liście odstałą wodą. Nie trzeba tego zabiegu koniecznie stosować każdego dnia; wystarczy użyć opryskiwacza od czasu do czasu.

Utrzymanie równomiernej wilgotności podłoża poprzez regularne podlewanie nie jest oczywiście problemem, trzeba tylko zwracać uwagę, aby nie powstawały zastoje wody. Nadmiar wody z podstawki trzeba od razu wylewać. Nadmierna wilgoć podłoża powoduje zgniliznę korzeni. W okresie zimowym, kiedy roślina przebywa w chłodniejszych warunkach, podlewanie trzeba odpowiednio zredukować i podawać wodę, kiedy wierzchnia warstwa substratu podeschnie. Przesadzać można trzykrotkę według potrzeb na wiosnę, kiedy bryła korzeniowa całkiem już przerosła doniczkę. Nowa doniczka powinna być co najwyżej dwa numery większa.

W okresie wzrostu, od końca marca do mniej więcej początku września, należy mieszać płynny nawóz z wodą do podlewania raz w tygodniu. Zimą zasila się trzykrotkę w składniki pokarmowe tylko raz na cztery tygodnie.

Trzykrotka pasiasta - wyjątkowa roślina
Trzykrotka pasiasta - wyjątkowa roślina

Trzykrotka pasiasta nie wymaga żadnego zabiegu przycinania. Bardzo przerzedzoną roślinę można ewentualnie ściąć, aby pobudzić ją do rozwijania nowych, zagęszczonych pędów.

Rozmnażanie trzykrotki pasiastej - jak?

Roślina nie jest absolutnie jakąś kapryśną divą, niemniej jednak po pewnym czasie jej długie pędy mają skłonność do przerzedzania się, zwłaszcza jeśli stanowisko nie jest w stu procentach odpowiednie, a roślina ma zbyt suche podłoże. Poprzez odmładzające cięcie można wprawdzie zachęcić trzykrotkę do rozwijania nowych pędów i bardziej zwartego wzrostu, jednak często nie wygląda to najlepiej. Na szczęście można trzykrotkę bardzo łatwo rozmnażać. Najprostszą metodą jest ukorzenianie sadzonek pędowych. W tym celu odcina się po prostu kawałki pędów długości 10-15 cm wkłada do naczynia z wodą do ukorzenienia. Można też ukorzeniać sadzonki w małych doniczkach z ziemią. Młode rośliny rosną bardzo szybko i po przesadzeniu do docelowych doniczek rozwijają w krótkim czasie mocne, gęsto ulistnione pędy.

0 (0 opinii)