Porady

Pomysły na ławkę ogrodową

5 (1 opinia)

Ławka ogrodowa jest przede wszystkim bardzo praktyczna. Pozwala urządzić miły zakątek w ogrodzie, przyjemne miejsce odpoczynku w cieniu drzew. Jeśli w jej wybór lub wykonanie włożymy odrobinę wysiłku, stanie się jednocześnie oryginalną dekoracją ogrodu. Pomysłów na ławeczkę nie brakuje. Poniżej podpowiadamy kilka z nich.

W zależności od wielkości ogrodu możemy zainstalować małą ławeczkę pod drzewem lub zbudować dużą ławkę, na której będziemy mogli wygodnie zasiąść z całą rodziną. Przed dużą ławką możemy ustawić stolik ogrodowy, aby wygodnie zjeść obiad na wolnym powietrzu.

Kup lub zrób to sam

W sprzedaży są dostępne różne rodzaje ławek ogrodowych, wykonane z rozmaitych materiałów. Planując ławkę do ogrodu, powinniśmy ustalić, czy będzie ona przenoszona, czy nie. Najczęściej ławeczki ogrodowe stanowią stały element architektury ogrodu i nie są przenoszone w inne miejsce. Istotne jest też, aby ławka była na tyle ciężka, by nie przewrócił jej wiatr. Dlatego dobrze sprawdzają się ciężkie ławki betonowe, kamienne lub żeliwne. Ławeczkę ogrodową można kupić lub zrobić samemu, na przykład wykorzystując palety lub stare meble.  

Uroczo wyglądają postarzane ławeczki z betonu
Uroczo wyglądają postarzane ławeczki z betonu

Do wykonania ławek ogrodowych wykorzystuje się różne materiały. Jednym z popularniejszych jest beton. Trwały, odporny na warunki atmosferyczne, nie trzeba go zabezpieczać na zimę. Jego wadą jest ciężar, co jednak nie gra roli, jeśli nie zamierzamy ławki przenosić. Pięknie wyglądają postarzane ławeczki z betonu ustawione w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim. Nowoczesne meble z betonu architektonicznego wykonuje się z cienkich ścianek o różnych kształtach. Wspaniale komponują się w ogrodach w stylu nowoczesnym. Beton szybko się wyziębia i nagrzewa, dlatego potrzebne są przykrycia i poduszki na siedziska. 

Ciekawym pomysłem jest budowa ławki ze starych palet. W małym ogródku dobrze sprawdzi się też rodzaj skrzyni, która będzie pełnić funkcję ławki i jednocześnie pojemnika na narzędzia.

Piękna, bo naturalna

Ławki wykonane z drewna wyglądają naturalnie, nie nagrzewają się i nie są zimne. Dobrze komponują się zarówno w ogrodach nowoczesnych, jak i klasycznych. Drewno jest narażone na wpływ czynników atmosferycznych, dlatego musi być impregnowane lub pomalowane. Na zimę meble drewniane powinny być wniesione do pomieszczenia. Ławka drewniana lub o drewnianych nogach musi stać na utwardzonej powierzchni, aby jej nogi nie zapadały się w gruncie i nie gniły pod wpływem wilgoci. Drewno bywa łączone z elementami betonowymi lub żeliwnymi. Ławki żeliwne z drewnianymi siedzeniami kojarzą się z ogrodami lub parkami w starym stylu. Obecnie są dostępne nowoczesne modele ławek żeliwnych, których nie zdoła przewrócić wiatr. 

W prosty sposób i niewielkim nakładem środków można wykonać ławkę z palet
W prosty sposób i niewielkim nakładem środków można wykonać ławkę z palet

Ciekawym pomysłem jest budowa ławki ze starych palet. Paletę należy przeciąć na pół, aby z jednej części wykonać siedzisko, a z drugiej oparcie. Przymocowujemy do niej drewniane nogi i malujemy impregnatem oraz farbą, aby odpowiednio zabezpieczyć drewno.

W małym ogródku można ustawić rodzaj skrzyni, która będzie pełniła funkcję ławki i jednocześnie pojemnika na narzędzia ogrodnicze lub poduchy.

Jeśli ławka ma służyć do dłuższego wypoczynku lub zjedzenia posiłku, powinna posiadać siedzisko o szerokości około 45 cm oraz odpowiednio wyprofilowane oparcie. Aby mogły na niej usiąść 2 osoby, powinna mieć przynajmniej 1 m długości. 

Tworzywa sztuczne wykorzystuje się raczej do produkcji mebli ogrodowych. Ławka z założenia jest elementem stałym, którego się nie przenosi. Ławeczki są z reguły małe. Zaś meble z tworzyw sztucznych lub aluminium są na tyle lekkie, że mogą zostać przewrócone przez wiatr.

Fantazyjna, z pomysłem

Gabiony stanowią ciekawe, nowoczesne rozwiązanie pozwalające na budowę ławeczki ze stalowego kosza wypełnionego kamieniami. Taka ławka jest łatwa w utrzymaniu, nie przewraca się i nie wymaga konserwacji. Gabiony mogą przybierać różne kształty i mogą być wypełnione kamieniami o różnych fakturach i kolorach. Siedzisko może być zbudowane z impregnowanego drewna lub kamienia.

Czasem wystarczy dobry pomysł, a efekt może przerosnąć oczekiwania
Czasem wystarczy dobry pomysł, a efekt może przerosnąć oczekiwania

Pięknie wyglądają ławki zbudowane z kamieni lub z elementów betonowych imitujących kamień. Takie modele wspaniale prezentują się w ogrodach utrzymanych w stylu śródziemnomorskim lub wiejskim.

Niezależnie od atrakcyjnego wyglądu, ławeczka powinna być przede wszystkim wygodna. Jeśli planujemy miły zakątek, gdzie będzie można usiąść na chwilę, aby odpocząć po pracach ogrodowych, wystarczy mała, wąska ławeczka bez oparcia. Jeśli zaś ławka ma służyć do dłuższego wypoczynku lub zjedzenia posiłku, powinna mieć szerokie siedzisko oraz odpowiednio wyprofilowane oparcie. Siedzisko powinno mieć szerokość ok. 45 cm. Aby mogły na niej usiąść 2 osoby, ławka powinna mieć przynajmniej 1 m długości.

5 (1 opinia)