Pomysły na ławkę ogrodową
Ławka ogrodowa jest przede wszystkim bardzo praktyczna. Pozwala urządzić miły zakątek w ogrodzie, przyjemne miejsce odpoczynku w cieniu drzew. Jeśli w jej wybór lub wykonanie włożymy odrobinę wysiłku, stanie się jednocześnie oryginalną dekoracją ogrodu.
W zależności od wielkości ogrodu możemy zainstalować małą ławeczkę pod drzewem lub zbudować dużą ławkę, na której będziemy mogli wygodnie zasiąść z całą rodziną. Przed dużą ławką możemy ustawić stolik ogrodowy, aby wygodnie zjeść obiad na wolnym powietrzu.
Różne formy i wielkości ławek ogrodowych
Istnieje powiedzenie, że to „konieczność tworzy formę”. Nie inaczej jest też w przypadku ławek ogrodowych. Dla purytańskich miłośników ogrodów wystarczy prosta ławka bez żadnych ozdóbek: siedzisko, nóżki – i to wszystko.
Zdecydowanie więcej komfortu oferują ławki ogrodowe z oparciem, przy czym tutaj również mogą występować ogromne różnice: od prostych i surowych przez wygięte aż do ergonomicznych - istnieje wiele możliwości. Zdecydowanym hitem w każdym ogrodzie jest okrągła ławka umieszczona dookoła drzewa. Można usiąść na niej bezpośrednio pod drzewem i znaleźć osłonę przed słońcem.
Obok materiału i wyglądu znaczącą rolę odgrywa oczywiście wielkość ławki, a ta wynika przeważnie z jej przeznaczenia. Romantycy, którzy lubią intymność i przytulność, sięgną pewnie po ławkę dwuosobową. Osoby towarzyskie, lubiące pogawędzić, wybiorą ławkę z trzema albo czterema miejscami do siedzenia. A kto chętnie spędza czas z przyjaciółmi, sąsiadami albo znajomymi, powinien zaopatrzyć się w ławkę barową, albo podobnego typu.
Ławki ogrodowe są doskonałymi solistami, ponieważ oferują swoim użytkownikom dokładnie to, czego oczekują, a mianowicie przyjemny spokój, oderwanie od pośpiechu codzienności, możliwość odpoczynku. Dzięki dodatkom w postaci nakrycia, poduszek, latarni albo stolika, ławka staje się jeszcze bardziej przyjazna i przytulna. Wszystko można urządzić według własnych potrzeb.
Tworzywa sztuczne wykorzystuje się raczej do produkcji mebli ogrodowych.
Jaki styl ławki do ogrodu wybrać?
Relaks pośród zieleni i spokój dookoła – o tym marzy wieli miłośników ogrodów. W rzeczywistości najpiękniejszy ogród jest przydatny tylko wówczas, kiedy można do niego wejść i usiadłszy wygodnie na ławce, podziwiać widoki. Przed zakupem albo samodzielną budową ławki powstaje zawsze pytanie, jaki wzór i materiał będzie najbardziej odpowiedni. Duży wybór różnych projektów nie ułatwia dokonania wyboru. Trzeba się kierować kilkoma kryteriami:
- Jaka ławka będzie pasować do ogrodu?
Jeśli ogród ma mieć jednolity harmonijny styl, ławka ogrodowa powinna być w każdym razie do niego dostosowana. Można polecić ozdobne, gięte i wymyślne ławki do ogrodu w stylu romantycznym do barokowego, podczas gdy rustykalne ławki z drewna będą pasować do naturalnego wiejskiego stylu. Ogrody nowoczesne albo japońskie dają się natomiast doskonale urządzać i łączyć z betonem i stalą, znoszą przy tym wersje proste do geometrycznych.
- Jaką ma pełnić funkcję? Niezależnie od wyglądu, właściciel ławki oczekuje od niej określonych korzyści, a te mogą w zależności od wzornictwa różnie wyglądać. Czy to ma być półokrągła do okrągłej ławka wokół ogrodowej lipy na trawniku? Czy może prosta z 3-4 miejscami dla gości przy grillu? Trzeba też pomyśleć o miejscu, jakie ławka będzie zajmować. Ławki składane i narożne są dobrym rozwiązaniem, kiedy do dyspozycji pozostaje niewiele miejsca. Wiejskie ławki z kamienia wpisują się pięknie w zieleń i zapraszają do odpoczynku.
- Jaki zapewnia komfort?
Różnie siedzi się na różnych ławkach. Żeliwne i stalowe ławki zapewniają latem przyjemny chłód, ale bez tapicerki i drewnianych nakładek będą raczej niewygodne. Także oparcie zapewnia duży komfort – jeśli ławka go nie ma i stoi w ogrodzie na otwartej przestrzeni, nikt na niej długo nie posiedzi. Trzeba się zdecydować, czy wygodniej będzie wtulić się w miękki rattan, czy raczej poczuć ciepło drewna na plecach.
Jeśli ogród ma mieć jednolity harmonijny styl, ławka ogrodowa powinna być w każdym razie do niego dostosowana.
Ławkę do ogrodu kupisz lub zrobisz sam
W sprzedaży są dostępne różne rodzaje ławek ogrodowych, wykonane z rozmaitych materiałów. Planując ławkę do ogrodu, powinniśmy ustalić, czy będzie ona przenoszona, czy nie. Najczęściej ławeczki ogrodowe stanowią stały element architektury ogrodu i nie są przenoszone w inne miejsce. Istotne jest też, aby ławka była na tyle ciężka, by nie przewrócił jej wiatr. Dlatego dobrze sprawdzają się ciężkie ławki betonowe, kamienne lub żeliwne. Ławeczkę ogrodową można kupić lub zrobić samemu, na przykład wykorzystując palety lub stare meble.
Do wykonania ławek ogrodowych wykorzystuje się różne materiały. Jednym z popularniejszych jest beton. Trwały, odporny na warunki atmosferyczne, nie trzeba go zabezpieczać na zimę. Jego wadą jest ciężar, co jednak nie gra roli, jeśli nie zamierzamy ławki przenosić. Pięknie wyglądają postarzane ławeczki z betonu ustawione w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim. Nowoczesne meble z betonu architektonicznego wykonuje się z cienkich ścianek o różnych kształtach. Wspaniale komponują się w ogrodach w stylu nowoczesnym. Beton szybko się wyziębia i nagrzewa, dlatego potrzebne są przykrycia i poduszki na siedziska.
Ciekawym pomysłem jest budowa ławki ze starych palet.
Naturalna ławka do ogrodu
Ławki wykonane z drewna wyglądają naturalnie, nie nagrzewają się i nie są zimne. Dobrze komponują się zarówno w ogrodach nowoczesnych, jak i klasycznych. Drewno jest narażone na wpływ czynników atmosferycznych, dlatego musi być impregnowane lub pomalowane. Na zimę meble drewniane powinny być wniesione do pomieszczenia. Ławka drewniana lub o drewnianych nogach musi stać na utwardzonej powierzchni, aby jej nogi nie zapadały się w gruncie i nie gniły pod wpływem wilgoci. Drewno bywa łączone z elementami betonowymi lub żeliwnymi. Ławki żeliwne z drewnianymi siedzeniami kojarzą się z ogrodami lub parkami w starym stylu. Obecnie są dostępne nowoczesne modele ławek żeliwnych, których nie zdoła przewrócić wiatr.
Ciekawym pomysłem jest budowa ławki ze starych palet. Paletę należy przeciąć na pół, aby z jednej części wykonać siedzisko, a z drugiej oparcie. Przymocowujemy do niej drewniane nogi i malujemy impregnatem oraz farbą, aby odpowiednio zabezpieczyć drewno.
W małym ogródku można ustawić rodzaj skrzyni, która będzie pełniła funkcję ławki i jednocześnie pojemnika na narzędzia ogrodnicze lub poduchy.
Niezależnie od atrakcyjnego wyglądu, ławeczka powinna być przede wszystkim wygodna.
Tworzywa sztuczne wykorzystuje się raczej do produkcji mebli ogrodowych. Ławka z założenia jest elementem stałym, którego się nie przenosi. Ławeczki są z reguły małe. Zaś meble z tworzyw sztucznych lub aluminium są na tyle lekkie, że mogą zostać przewrócone przez wiatr.
Fantazyjna ławka z pomysłem
Gabiony stanowią ciekawe, nowoczesne rozwiązanie pozwalające na budowę ławeczki ze stalowego kosza wypełnionego kamieniami. Taka ławka jest łatwa w utrzymaniu, nie przewraca się i nie wymaga konserwacji. Gabiony mogą przybierać różne kształty i mogą być wypełnione kamieniami o różnych fakturach i kolorach. Siedzisko może być zbudowane z impregnowanego drewna lub kamienia.
Pięknie wyglądają ławki zbudowane z kamieni lub z elementów betonowych imitujących kamień. Takie modele wspaniale prezentują się w ogrodach utrzymanych w stylu śródziemnomorskim lub wiejskim.
Niezależnie od atrakcyjnego wyglądu, ławeczka powinna być przede wszystkim wygodna. Jeśli planujemy miły zakątek, gdzie będzie można usiąść na chwilę, aby odpocząć po pracach ogrodowych, wystarczy mała, wąska ławeczka bez oparcia. Jeśli zaś ławka ma służyć do dłuższego wypoczynku lub zjedzenia posiłku, powinna mieć szerokie siedzisko oraz odpowiednio wyprofilowane oparcie. Siedzisko powinno mieć szerokość ok. 45 cm. Aby mogły na niej usiąść 2 osoby, ławka powinna mieć przynajmniej 1 m długości.
Ławki ogrodowe zimą
Chociaż wiele ławek ogrodowych jest wykonanych z materiałów odpornych na wpływy atmosferyczne, należy jednak zadbać o to, aby nawet po wielu zimach nie straciły swego pierwotnego blasku.
- Pora na przygotowania – pewnego pięknego jesiennego dnia trzeba przygotować ławki do zimowania. W zależności od materiału, przeprowadza się gruntowne czyszczenie wodą, szczotką albo myjką ciśnieniową.
- Magazynowanie – do pomieszczenia trzeba przenieść na zimę w każdym przypadku ławki z drewna, rattanu albo tworzywa sztucznego, jak również elementy tapicerki. Pomieszczenie powinno być suche, nieprzemarzające, dobrze wentylowane i osłonięte przed promieniowaniem UV. Ławki kamienne, metalowe oraz z polirattanu mogą bez szkody spędzić zimę w ogrodzie.
- Wiosenny powrót do ogrodu – kiedy tylko pogoda znowu stanie się w miarę przyjazna, można ogrodowe ławki wynieść z zimowiska i poddać konserwacji. Poszarzałe meble drewniane trzeba oszlifować i na nowo polakierować, a śladu rdzy na metalu usunąć i na nowo pomalować.
Komentarze