Jaki schowek do ogrodu? Najlepsze propozycje
Po każdym sezonie pojawia się wciąż na nowo pytanie, gdzie schować na zimę ten cały ogrodowy sprzęt? Można w prosty sposób zadbać o porządek w ogrodzie. Wystarczy zbudować oddzielny schowek, specjalny składzik, którego wielkość zależy od ilości magazynowanych rzeczy.
W schowku-szafie albo domku wszystko ma swoje miejsce i jest zawsze pod ręką bez uciążliwego szukania. Najczęściej potrzebne narzędzia ogrodowe można mieć zawsze na miejscu. Latem kosiarka do trawy i poduszki na meble ogrodowe, jesienią grabie i dmuchawa do liści, zimą sanki dla dzieci, a na wiosnę narzędzia do sadzenia roślin.
Wysokiej jakości modele posiadają sprężyny gazowe, ułatwiające otwieranie i zamykanie schowków.
Nie trzeba przerywać pracy i przechodzić w zabłoconych butach przez cały dom do piwnicy, żeby znaleźć na przykład potrzebne akurat doniczki. Wszystko, co jest potrzebne w ogrodzie, jest w schowku porządnie ułożone, zabezpieczone przed deszczem i wiatrem, a także przed ewentualnym niepożądanym użytkownikiem z zewnątrz. Wystarczy schowek zamknąć.
Schowek do ogrodu w formie skrzyni
Doskonałym miejscem do przechowywania poduszek na ogrodowe krzesła i innych licznych drobiazgów może być schowek w formie skrzyni. Jest mały, nie zajmuje dużo miejsca i nie rzuca się w oczy na krawędzi tarasu. Poza tym w takim schowku znajdzie się aż nadto miejsca na małe narzędzia ogrodowe, sprzęt i akcesoria, które można tam porządnie ułożyć. Skrzynia może być wykonana z drewna albo z metalu. Przy wyborze trzeba zwracać uwagę na mocną konstrukcję schowka oraz szczelność połączeń – na nic zda się piękna skrzynia, jeśli schowane w niej rzeczy zamokną. Wysokiej jakości modele posiadają sprężyny gazowe, ułatwiające otwieranie i zamykanie schowków. Do zalet schowka-skrzyni można zaliczyć:
- jest idealna na taras albo na balkon,
- nadaje się do magazynowania drobnych przedmiotów,
- jest szczelna i ma estetyczny wygląd,
- ma wygodny system otwierania pokrywy,
- może służyć jako miejsce do siedzenia.
Skrzynia ogrodowa jest praktycznym urządzeniem przez cały rok.
Schowek-skrzynia może być potrzebna w każdej porze roku:
- wiosna – łopatki i motyki do pracy na rabatach kwiatowych i warzywnych,
- lato – nożyce do trawy i wyściółki do ogrodowych mebli, na wypadek, gdyby znajomi wpadli niespodziewanie na grilla,
- jesień – grabie do liści i narzędzia do porządkowania ogrodu w tej złotej porze roku,
- zima – szufle do śniegu i sanki dla dzieci.
Skrzynia ogrodowa jest praktycznym urządzeniem przez cały rok. Narzędzia są wygodnie ułożone do dyspozycji, kiedy są aktualnie potrzebne. Po swoim sezonie mogą trafić na przechowanie do piwnicy. Wysokiej jakości wykonanie skrzyni zapewnia jej długowieczność i pozwala przez wiele lat utrzymywać porządek podczas prac ogrodowych. W zależności od wielkości schowka-skrzyni można w niej zmieścić w niej przedmioty od poduszek ogrodowych, przez narzędzia, aż do grillowych akcesoriów i kosiarki do trawy.
Szafa ogrodowa na narzędzia jest – można powiedzieć – formą przejściową między skrzynią ogrodową i domkiem w ogrodzie.
Schowek do ogrodu w formie szafy
Jeśli ktoś ma większy ogród albo chciałby magazynować więcej rzeczy, a skrzynia jest do tego za mała? W takim wypadku może wchodzić w rachubę schowek w formie szafy. Dzięki nowoczesnemu i odpowiednio wybranemu wzornictwu, można bez problemu stworzyć schowek, który będzie pasował do ogólnego stylu ogrodu, a na dodatek stanie się jego ozdobą.
Doskonały sposób, aby w średniej wielkości ogrodzie mieć wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria zgromadzone w jednym miejscu. Jeśli trzeba wykonać w ogrodzie jakąś pracę, narzędzia są uporządkowane do dyspozycji. Bez zbędnego szukania wszystko jest dostępne i gotowe do użytku. W handlu dostępne są rozmaite wzory i wielkości ogrodowej szafy, i każdy może znaleźć odpowiednią według gustu i potrzeb. Wybierać można też oczywiście pośród różnych materiałów. Najbardziej klasyczne jest drewno, które według uznania można malować na wybrany kolor, łatwe w pielęgnacji tworzywo sztuczne albo długotrwałe i estetyczne rozwiązanie z metalu.
Obok wysokiej jakości materiału, drugim ważnym czynnikiem przy wyborze schowka-szafy jest jej konstrukcja. Wiatr, deszcz, obciążenie śniegiem – nie mogą być dla niej problemem. Każdy indywidualnie może zdecydować, jak ogrodowa szafa ma być urządzona. Poprzez wykorzystanie rozmaitych możliwości można ogrodowe sprzęty przechowywać w pozycji wiszącej, leżącej albo stojącej. Jak komu wygodniej. Każdy wie najlepiej, jak uporządkować i przechowywać narzędzia i sprzęt ogrodowy.
Naturalny materiał łączy się harmonijnie z ogólnym widokiem ogrodu i wygląda lepiej niż tworzywo sztuczne.
Szafa ogrodowa na narzędzia jest – można powiedzieć – formą przejściową między skrzynią ogrodową i domkiem w ogrodzie. Pasuje idealnie do mniejszego ogrodu albo na taras. Na niewielkiej powierzchni zajmowanej przez szafę da się wszystkie ogrodowe narzędzia szybko i łatwo uporządkować, i zabezpieczyć przed szkodliwymi warunkami pogodowymi. Szafa metalowa pomalowana na odpowiedni, niejaskrawy kolor, dobrze wtapia się w otoczenie i nie wymaga specjalnej i częstej pielęgnacji. Do zalet schowka-szafy można zaliczyć:
- zwarta budowa,
- idealna do ustawiania i układania ogrodowych narzędzi,
- łatwy wgląd w zawartość szafy i wyszukiwanie potrzebnej rzeczy,
- ochrona przed deszczem i śniegiem,
- możliwe bogate wyposażenie w szuflady, półki, wieszaki itp.
Jaki materiał jest najbardziej odpowiedni do budowy szafy ogrodowej? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy ma swoje zalety i wady:
Szafa ogrodowa z drewna – naturalny i piękny widok
Szafa z wartościowego drewna jest nie tylko wygodnym pomieszczeniem magazynowym, ale również efektowną ozdobą w ogrodzie. Naturalny materiał łączy się harmonijnie z ogólnym widokiem ogrodu i wygląda lepiej niż tworzywo sztuczne.
Drewno dostępne jest w dużym wyborze rodzajów; najczęściej spotyka się szafy z drewna sosnowego lub świerkowego. Drewno gatunków iglastych ustępuje pod względem wytrzymałości i trwałości twardym gatunkom liściastym, niemniej jednak po odpowiedniej obróbce i konserwacji ma zadowalające właściwości. Poza tym szafy z drewna iglastego są z reguły znacznie tańsze od dębowych albo bukowych.
Metalowe szafy posiadają zwykle zamki i stanowią zarazem zabezpieczenie przed kradzieżą.
Szafę drewnianą można kupić w naturalnym kolorze, a następnie pomalować, aby pasowała do drewnianego ogrodzenia albo ogrodowych mebli.
Naturalny materiał jakim jest drewno przekonuje niepowtarzalną estetyką, wymaga jednak odpowiedniej regularnej pielęgnacji i konserwacji. Nie można zapominać, że drewno jest wrażliwe na wpływy atmosferyczne i nie może stykać się bezpośrednio z wilgotnym gruntem. Problem rozwiązuje ustawienie szafy na tarasie albo pod zadaszeniem. Jeśli komuś zabiegi ochronne drewna wydają się zbyt uciążliwe, może skorzystać z alternatywy tworzyw sztucznych i metali.
Szafa ogrodowa z tworzywa sztucznego – niedroga i łatwa w pielęgnacji
Chociaż miłośnicy naturalnego drewna pozostaną pewnie nieprzekonani, to jednak szafa z tworzywa sztucznego posiada niewątpliwe zalety. Przede wszystkim jest lekka, łatwa do transportu i szybko można ją ustawić. Poza tym materiał jest bardzo łatwy do pielęgnacji. Nie wymaga praktycznie żadnej uwagi, a mimo to nie murszeje z czasem, ani nie pokrywa się korozją, chociaż stoi na deszczu bez zadaszenia.
Szafy z tworzyw sztucznych są idealne w przypadku, kiedy stawia się je bezpośrednio na gliniastym podłożu w ogrodzie. Do umycia szafy można zastosować bez problemu wąż ogrodowy. Innym argumentem za tym materiałem jest cena. Plastikowa szafa kosztuje naprawdę niewiele i trzeba tylko zwracać uwagę, aby cała konstrukcja wraz z półkami i szufladami była dostatecznie sztywna i wytrzymała. Jeśli ktoś używa szczególnie ciężkich, masywnych narzędzi ogrodowych, powinien wybrać raczej szafę metalową.
Szafa ogrodowa z metalu – trudno o bardziej stabilną
Ogrodowe szafy metalowe są przede wszystkim trwałe i stabilne. Metal jest dobrym wyborem w miejscach narażonych na wpływy atmosferyczne. W obszernej szafie z mocnej blachy dadzą się zmagazynować nawet ciężkie przedmioty bez obawy o uszkodzenie konstrukcji schowka.
Metalowe szafy posiadają zwykle zamki i stanowią zarazem zabezpieczenie przed kradzieżą. Wprawdzie montaż ciężkiej szafy metalowej jest nieco kłopotliwy, jednak nakład pracy opłaca się, ponieważ raz ustawiona i przymocowana do podłoża metalowa szafa może przez dziesięciolecia stanowić wygodny, podręczny magazyn ogrodowy.
Schowek ogrodowy w formie domku
Domek jest eleganckim rozwiązaniem w dużym ogrodzie. Daje doskonałe możliwości, aby ogrodowe narzędzia i akcesoria optymalnie uporządkować i zabezpieczyć. Dzięki dużej przestrzeni magazynowej, wszystkie sprzęty i meble dadzą się zgromadzić w jednym miejscu. W zależności od potrzeb można wybierać spośród rozmaitych form i rozmiarów. Może być domek z dachem dwuspadowym albo płaskim. Poprzez odpowiedni podział wewnętrzny domku można optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Dzięki wysokim i szerokim drzwiom dadzą się wnieść do tego schowka nawet duże i ciężkie urządzenia. Do wyboru pozostaje również materiał – od właściciela ogrodu zależy, czy będzie to drewno, czy metal.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.