Porady

Słonecznik ozdobny – uprawa w ogrodzie i doniczkach, odmiany

5 (8 opinii)

Słonecznik jest kwitnącą atrakcją wielu ogrodów. Jego uroda jest niepowtarzalna. Nawet małe dzieci rozpoznają tę roślinę z wielkimi, żółtymi kwiatami, w których środku znajduje się krąg z pestkami. Chociaż słonecznik jest tak bardzo znany, to pewnie wielu miłośników roślin zdziwi wielka różnorodność gatunków rodzaju Helianthus L.

Pod względem botanicznym słonecznik należy do rodziny astrowatych, tworzy 67 oddzielnych gatunków i pochodzi z Ameryki Północnej. W Europie Środkowej napotykamy zwykle tylko dwa z nich, chociaż dzięki wysiłkom hodowców możliwa byłaby też uprawa innych gatunków. Jednym z nich jest słonecznik bulwiasty, znany raczej jako topinambur (Helianthus tuberosus L.). Drugi to właśnie słynny słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.).

Chociaż słonecznik najczęściej jest spotykany w ogrodach, to spośród wielu nowoczesnych odmian można wybrać też takie, które z powodzeniem będą rosły w doniczkach albo pojemnikach.

Uprawa słonecznika ozdobnego w ogrodzie

Słonecznik należy do największych kwiatów, które zakwitają w ogrodzie. Są one symbolem lata. Dobrze pielęgnowany, a przede wszystkim wystarczająco zaopatrzony słonecznik, prezentuje swoją urodę aż do jesieni. Swoją nazwę zawdzięcza roślina osobliwej zdolności zwracania się zawsze w kierunku słońca. Nazywa się to naukowo „heliotropizmem”.

1. Wysiew słonecznika na wiosnę

Aby latem rosły i rozwijały się efektowne kwiaty słonecznika, trzeba nasiona wysiać na wiosnę. Siew do gruntu możliwy jest od kwietnia. Nasiona wciska się na dwa centymetry w ziemię, niezbyt blisko siebie. Jak sama nazwa wskazuje: słonecznik lubi słoneczne stanowisko.

Na rozsadę można słonecznika wysiewać do małych doniczek, trzymanych w mieszkaniu, już od marca. Z sadzeniem do gruntu należy w każdym razie wstrzymać się do Zimnych ogrodników.

Podczas siewu należy zwracać uwagę, aby do jednej małej doniczki wkładać maksymalnie dwa ziarna. Będzie o wiele łatwiej, jeśli da się sadzić młode słoneczniki bezpośrednio na miejsce przeznaczenia bez przesadzania, które znoszą raczej słabo.

2. Prawidłowy wybór nasion słonecznika

Wielkość i wyrazisty kolor kwiatu słonecznika oddziałuje na owady zapylające. Aby podczas oblotu kwiatów nie pozostawały z niczym, dobrze jest kupując nasiona wybrać odmiany pyłkowe. Wprawdzie słoneczniki bezpyłkowe nie brudzą mebli ani ubrań, ale dla owadów są bezużyteczne.

Niektóre odmiany słonecznika ozdobnego można uprawiać również w doniczce
Niektóre odmiany słonecznika ozdobnego można uprawiać również w doniczce

3. Pielęgnowanie słoneczników po wysiewie

Słoneczniki, tworząc w krótkim czasie ogromny organizm rośliny, mają uzasadnione duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Można kwiaty obficie zasilać nawozami azotowymi. Nie ma chyba drugiej takiej rośliny w ogrodzie, która - w zależności od odmiany – potrafiłaby wyrosnąć nawet do pięciu metrów. Najważniejszą rzeczą jest jednak, aby roślinę codziennie, a w dni upalne wielokrotnie w ciągu dnia podlewać.

A kiedy już piękne kwiaty słonecznika nacieszą oczy przez całe lato, można kilka dojrzałych nasion schować do siewu na przyszły rok.

Uprawa słonecznika ozdobnego w doniczkach

Kto nie ma dla słoneczników wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, nie musi wcale z nich rezygnować. Słoneczniki rosną doskonale także w doniczkach i pojemnikach. Ważny jest tylko wybór odpowiedniej odmiany.

Wyrośnięte i posadzone do ozdobnych doniczek rośliny można bez trudu kupić w sklepie. Więcej przyjemności i satysfakcji może jednak przynieść samodzielny siew i uprawa słonecznika w doniczce. Nasiona są dostępne w sprzedaży, a poza tym można je zebrać samodzielnie z uprawianych roślin. Do odmian, które dorastają zaledwie do kilkudziesięciu centymetrów wysokości i są karzełkami pośród swoich kuzynów-olbrzymów, należą m.in.:

  • 'Sunspot' – Wyjątkowa odmiana o dużych, złocistych kwiatach na krępych łodygach, dorastających zaledwie do 40 cm wysokości.
  • ‘Teddybär’ – Karłowata odmiana z wieloma pędami. Osiąga maksymalną wysokość 40 cm i posiada kwiaty pełne, żółte. Kwiaty mająs®ednicę do 15 cm.
  • ‘Sunny Smile’ – Odmiana również rozgałęziająca się, do 40 cm wysokości. Kwiaty również o średnicy ok. 15 cm, ale z ciemnym oczkiem.
  • ‘Italian White’ – Ta odmiana osiąga wysokość do 120 cm i nadaje się do większych pojemników. Ma liczne kwiaty, raczej niewielkich rozmiarów. Kremowobiałe kwiaty z ciemnym środkiem.
  • ‘Duble Dandy’ – Piękna odmiana o kwiatach w kolorze ciemnej wiśni. Dorasta do ok. 60 cm.
  • ‘Pacino Gold’ – Rozwija dużo kwiatów na rozgałęzionych łodygach. Płatki koloru cytrynowożółtego ze złotożółtymi środkami. „Pacino Cola’ ma kwiaty złocistożółte z kontrastującymi ciemnymi środkami.

 

5 (8 opinii)