Porady

Lipiec w ogrodzie - kalendarz ogrodnika

5 (1 opinia)

Owoce zrywane prosto z krzewów i drzewek, bogactwo kolorów na rabatach i przepiękna zieleń trawnika – to właśnie jest lipiec w ogrodzie. W związku z tym, że to często upalny i suchy miesiąc, jedną z najważniejszych czynności wykonywanych przez każdego ogrodnika jest regularne i odpowiednie nawadnianie.

Pełnia lata to jeden z najpiękniejszych momentów w naszych ogrodach. O tej porze roku spędzamy na świeżym powietrzu najwięcej czasu, rozkoszując się widokiem rozwiniętych roślin ogrodowych. Ogrodnik nie może jednak zapomnieć o zabiegach pielęgnacyjnych, by te rośliny cieszyły oko jak najdłużej.

Pielęgnacja trawnika w lipcu

W lipcu trawa jest mocno nasycona zielenią i rośnie intensywnie. To okres najszybszego wzrostu trawnika, dlatego ważne jest regularne koszenie. Zaleca się, by latem trawnik kosić raz w tygodniu. Do tego celu należy wykorzystywać tylko ostre noże kosiarki, by nie ranić roślin.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, szczególnie w tak ciepłych miesiącach jak lipiec jest jego regularne nawadnianie. Najlepiej podlewać trawę obficie 2-3 razy w tygodniu, a gdy upały są bardzo dokuczliwe zwiększyć ilość podlewań do nawet 5. Należy pamiętać, by nigdy nie podlewać trawnika w pełnym słońcu – najlepsza pora to wczesny poranek lub wieczór, jednak wtedy trzeba zwrócić uwagę na temperaturę wody w wężu ogrodowym, nie powinna być ona za ciepła.

W lipcu trawnik musi być regularnie koszony
W lipcu trawnik musi być regularnie koszony

Plony z drzewek owocowych

Lipiec to bez wątpienia moment zbierania owoców ciężkiej pracy. Na początku miesiąca można cieszyć się plonami truskawek, poziomek, czereśni i moreli. Chwilę później na zbiory czekają również dojrzałe wiśnie, porzeczki, agrest oraz borówka amerykańska.

Te drzewa i krzewy, które obrodziły szczególnie obficie należy zabezpieczyć przed łamaniem gałęzi uginających się od nadmiaru owoców. W tym celu najlepiej wykorzystać podpory, np. drewniane paliki. Po zbiorach owoców z wiśni i czereśni można dokonać cięcia drzew. Cięcia wymagają również jabłonie oraz grusze, które hodowane są w szpalerach. W lipcu należy podciąć także krzewy owocowe oraz winorośle. W przypadku malin do wycięcia nadają się pędy, które już wydały owoce, a winorośl należy pozbawić nieowocujących pędów, a te, które owocują skrócić do ok. 8 liścia za gronem.

Na początku miesiąca można cieszyć się plonami truskawek, poziomek, czereśni i moreli. Chwilę później na zbiory czekają również dojrzałe wiśnie, porzeczki, agrest oraz borówka amerykańska.

Plony z warzyw w ogrodzie

Warzywa tak jak wszystkie inne rośliny wymagają w porze letniej szczególnej troski o nawodnienie. Woda jest szczególnie potrzebna warzywom korzeniowym, dyniowatym, kapustnym i fasoli. Każdy ogrodnik musi regularnie doglądać ogródka warzywnego, sprawdzając, czy roślin nie atakują szkodniki. W lipcu może bowiem się na grządkach pojawić mączniak rzekomy, który szczególnie upodobał sobie dyniowate. Jeśli uprawiamy ziemniaki i zaatakowała je tzw. zaraza ziemniaczana, należy uważać, by nie przeniosła się na pomidory. Owady, które lubują sobie lipcową porę na żerowanie w warzywniku to stonka ziemniaczana, śmietka ćwiklana oraz połyśnica marchwianka.

Oprócz nawadniania dla rozwoju roślin w lipcu ważne jest również nawożenie. Dużo azotu i potasu potrzebują pomidory, należy obserwować, czy inne warzywa też nie cierpią na braki substancji odżywczych.

Lipiec to pora wysiewu sałaty liściowej, kontynuować można także sianie rzodkiewki, kalarepy oraz szpinaku. To ostatni moment na wysiew kopru ogrodowego. Ogródek ziołowy powinien już w tym miesiącu obfitować w plony – to moment na zbiory oregano, tymianku, mięty, cząbru czy estragonu.

W lipcu najważniejsze jest nawadnianie ogródka warzywnego
W lipcu najważniejsze jest nawadnianie ogródka warzywnego

Lipcowa pielęgnacja rabat kwiatowych

Początek lipca to ostatni moment na wykopanie cebul narcyzów, hiacyntów czy śniadków. To również dobra chwila na końcowe wysiewy roślin dwuletnich takich jak fiołek rogaty, stokrotka czy niezapominajka.

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych roślin, w lipcu należy regularnie podlewać rabaty kwiatowe. Pamiętajmy, że lepsze jest jedno obfite podlanie raz na kilka dni niż codzienne podlewanie po trochu. Dzięki temu z nagromadzonej w glebie wilgoci rośliny mogą korzystać dłużej. Najlepiej podlewać rabaty kwiatowe późnym popołudniem i w godzinach wieczornych, by kwiaty czerpały wodę przez noc.

Początek lipca to ostatni moment na wykopanie cebul narcyzów, hiacyntów czy śniadków. To również dobra chwila na końcowe wysiewy roślin dwuletnich takich jak fiołek rogaty, stokrotka czy niezapominajka.

Rośliny, które posadzone są w skrzynkach i doniczkach, np. na balkonie czy tarasie, wymagają w lipcu codziennego podlewania, a podczas wyjątkowo upalnych dni należy je podlewać nawet dwa razy dziennie. Dotyczy to przede wszystkim surfinii i pelargonii.

Poza nawadnianiem istotne jest również spulchnianie i napowietrzanie gleby. By nie uszkodzić roślin, warto robić to przy pomocy małej motyki. W lipcu przycina się także wiele odmian kwiatów (szczegółowe informacje na temat przycinania roślin w lipcu opisaliśmy w tym artykule).

Lipiec w ogrodzie kwiatowym to okres intensywnego nawadniania
Lipiec w ogrodzie kwiatowym to okres intensywnego nawadniania

Zwalczanie szkodników roślin w lipcu

Lipiec to czas rozwoju roślin… i atakujących ich szkodników. Rabaty kwiatowe należy obserwować i regularnie ich doglądać, sprawdzając przede wszystkim spodnią część liści. Dalie i złocienie lubią być atakowane przez skorki.

Lipiec to moment pełnego rozkwitu kwiatów na rabatach, owocowania drzew i krzewów owocowych i zbierania plonów z ogródka warzywnego. To także czas rodzinnych i towarzyskich spotkań na świeżym powietrzu, kiedy nie tylko ogrodnik, ale cała jego rodzina może cieszyć się urokami letniego ogrodu.

5 (1 opinia)