Porady

Jak uprawiać lawendę w doniczce?

4,6 (37 opinii)

Nie każdy jest właścicielem dużego ogrodu, w którym może uprawiać rośliny ozdobne. Ale nawet pośrodku dużego miasta albo na szóstym piętrze wielorodzinnego bloku da się urządzić piękny ogródek. Niezbyt wymagająca lawenda czuje się doskonale również w doniczce. Pod warunkiem oczywiście, że ma on odpowiednią pojemność.

Kiedy ogrodnicy-hobbyści decydują się na uprawę lawendy w doniczce, mają w tym momencie większe możliwości, niż ich znajomi w ogrodach. Otóż w pojemnikach mogą z powodzeniem rosnąć również jednoroczne gatunki, które na rabatach ogrodowych nie są w stanie przezimować. Subtelne krzewinki lawendy wzbogacają twórczo duże kompozycje w pojemnikach swoją barwą i aromatycznym zapachem. Jak widać, istnieją poważne powody, aby zapoznać się nieco bliżej z zasadami uprawy tej kwitnącej rośliny w doniczce.

W pojemnikach mogą z powodzeniem rosnąć również jednoroczne gatunki, które na rabatach ogrodowych nie są w stanie przezimować.

Sadzenie lawendy do doniczki

Po zakupieniu nowej sadzonki lawendy należy jak najprędzej umieścić ją w podłożu. Korzenie potrzebują dużo miejsca, ponieważ są mocno rozgałęzione. Trzeba znaleźć doniczkę, która jest nie tylko obszerna, ale i możliwie głęboka. Musi też mieć w dnie otwór, przez który wypłynie nadmiar wody. Na dodatek, w miarę możliwości, należy zdecydować się na naczynie ceramiczne.

Po zakupieniu nowej sadzonki lawendy należy jak najprędzej umieścić ją w podłożu. Korzenie potrzebują dużo miejsca, ponieważ są mocno rozgałęzione.

Przez taki materiał woda jest w stanie wyparować, natomiast plastik zatrzymuje wilgoć w środku. Może do doprowadzać do niebezpiecznego dla roślin zastoju wody. Na dno doniczki trzeba ułożyć warstwę drenażową z kawałków ceramiki, żwiru albo tłucznia. Dopiero potem może przyjść właściwy dla lawendy substrat. Ten powinien być piaszczysty i niezbyt żyzny. Po posadzeniu trzeba roślinę dobrze podlać, jednak później wymaga ona już mniej wody.

Młode sadzonki lawendy
Młode sadzonki lawendy

Odmiany lawendy odpowiednie do uprawy w doniczce

Różne odmiany lawendy mogą osiągać różne rozmiary. Wybór zależy przede wszystkim od tego, ile miejsca jest do dyspozycji. Do uprawy balkonowej najbardziej odpowiednie są nisko rosnące odmiany. W odpowiednio dużym pojemniku będzie jednak dobrze rosła nawet metrowa lawenda spika (Lavandula latifolia). Do najważniejszych odmian lawendy o niskim wzroście zalicza się m.in. poniższe odmiany lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia):

  • 'Peter Pan'. Należy do karzełków pośród odmian lawendy. Dorasta do 25 – 35 cm. Ciemny kolor kwiatów.
  • 'Dwarf Blue'. Wysokość do 30 cm. Kwiaty fioletowoniebieskie.
  • 'Nana Alba'. Piękny, kompaktowy pokrój. Wysokość do 35 cm. Kwiaty białe.
  • 'Silver Blue'. Mocne, srebrzyste liście. Wysokość do 50 cm. Kwiaty fioletowoniebieskie. Wyjątkowo długi okres kwitnienia – czasem aż do października.
  • 'Munstead'. Zalicza się do odmian klasycznych. Wysokość do 40 cm. Kwiaty fioletowoniebieskie.

Lawenda w doniczce w mieszkaniu
Lawenda w doniczce w mieszkaniu

Jakie stanowisko dla lawendy w doniczce?

Aby lawenda w doniczce miała to, co najlepsze, wybrane dla niej stanowisko powinno spełniać wymagania śródziemnomorskiej krzewinki. A to oznacza:

Nawet duże letnie upały nie są dla lawendy problemem, dopóki nie zmienią się w wilgotną i gorącą parność. Jako miejsce za szkłem wchodzi w rachubę co najwyżej oranżeria. Na parapecie okna w mieszkaniu roślina długo nie wytrzyma.

Warstwa białego tłucznia albo piasku na wierzchu doniczki nie tylko wygląda dekoracyjnie, ale też utrzymuje ciepło w podłożu.

Jak podlewać lawendę?

Zrównoważona gospodarka wodna odbija się pozytywnie na witalności i kwitnieniu lawendy. Wystarczy unikać skrajności, a krzew lawendy tak uprawiany wspaniale wyrośnie. Trzeba po prostu:

  • podlewać lawendę w doniczce regularnie, kiedy substrat podeschnie;
  • podawać tyle wody, aby nie powstał jej zastój;
  • nie dopuścić do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej;
  • podstawkę opróżnić najwyżej po 10 minutach, aby zebrana woda nie była wchłaniana do środka.

Lawenda w doniczkach
Qualitree Propagators Inc
Lawenda w doniczkach

Nawożenie i przycinanie lawendy krok po kroku

Zapotrzebowanie lawendy na składniki pokarmowe układa się na niskim poziomie. Aby uniknąć szkodliwego przedawkowania nawozu, zaleca się regularne stosowanie organicznych nawozów w płynie. Do nabycia są odpowiednie preparaty wygodne w użyciu.

  • od kwietnia do sierpnia zasilać co 4-6 tygodni;
  • od połowy sierpnia zaprzestać nawożenia;
  • raz w sezonie zaaplikować dawkę wapna magnezowego;
  • unikać stosowania nawozów azotowych, ponieważ obniżają one odporność na mróz lawendy wieloletniej.

Jak przycinać lawendę? Jeśli lawenda otrzyma przynajmniej raz w roku cięcie formujące i utrzymujące pokrój, to tym samym uda się zachować kontrolę nad stopniem zdrewnienia jej pędów. Dla zwartego, kompaktowego wzrostu korzystniejsze będzie jednak dwukrotne cięcie w następującym rytmie:

  • Po kwitnieniu, pod koniec lipca albo na początku sierpnia, wszystkie pędy skrócić maksymalnie o jedną trzecią długości.
  • Od połowy sierpnia nie wykonywać żadnych cięć, aby lawenda mogła dojrzeć przed zimą.
  • Główne cięcie wykonać na wiosnę przed rozwojem pędów. Równomiernie skrócić gałązki o połowę do dwóch trzecich.
  • Najważniejsza zasada przycinania lawendy polega na tym, aby nigdy nie ciąć starego drewna. Dopóki na pędzie pozostaje przynajmniej parę liści, roślina na pewno odbije.

Lawenda na balkonie
Lawenda na balkonie

Zimowanie lawendy w doniczce

Jeśli uprawiana w doniczce lawenda nie jest mrozoodporna, potrzebuje oczywiście na zimę nieprzemarzającej kwatery. Powinno tam być jasno i chłodno, z temperaturą powietrza maksymalnie +10°C. Podlewać w okresie zimowym trzeba tylko tyle, aby gleba nie wyschła i nie stosować żadnego nawozu. Zimoodporne odmiany lawendy, zdolne przetrwać na rabacie zimną porę roku, uprawiane w doniczkach wymagają również pewnych zabiegów:

  • Doniczki należy ustawić na izolujących podkładkach z drewna albo styropianu.
  • Owinąć doniczki specjalną folią albo włókniną.
  • Ustawić przy ścianie chroniącej przed wiatrem i wilgocią.
  • W dni odwilżowe nieco podlewać, o ile nie pada deszcz lub śnieg.

Jak przesadza się lawendę?

Jeśli korzenie lawendy wypełniają już całkowicie doniczkę, trzeba roślinę na wiosnę przesadzić. Najlepiej jest połączyć ten zabieg z przycinaniem. W nowej, większej doniczce należy ułożyć warstwę drenażową i przesadzić lawendę w świeże, odpowiednie podłoże. Przed przeniesieniem rośliny do nowej doniczki należy usunąć starą ziemię i przyciąć nadgniłe korzenie. Po przesadzeniu lawendę trzeba obficie podlać.

4,6 (37 opinii)