Porady

Jak uprawiać lawendę w doniczce?

4,7 (28 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Nie każdy jest właścicielem dużego ogrodu, w którym może uprawiać rośliny ozdobne. Ale nawet pośrodku dużego miasta albo na szóstym piętrze wielorodzinnego bloku da się urządzić piękny ogródek. Niezbyt wymagająca lawenda czuje się doskonale również w doniczce. Pod warunkiem oczywiście, że ma on odpowiednią pojemność.

Kiedy ogrodnicy-hobbyści decydują się na uprawę lawendy w doniczce, mają w tym momencie większe możliwości, niż ich znajomi w ogrodach. Otóż w pojemnikach mogą z powodzeniem rosnąć również jednoroczne gatunki, które na rabatach ogrodowych nie są w stanie przezimować. Subtelne krzewinki lawendy wzbogacają twórczo duże kompozycje w pojemnikach swoją barwą i aromatycznym zapachem. Jak widać, istnieją poważne powody, aby zapoznać się nieco bliżej z zasadami uprawy tej kwitnącej rośliny w doniczce.

W pojemnikach mogą z powodzeniem rosnąć również jednoroczne gatunki, które na rabatach ogrodowych nie są w stanie przezimować.

Sadzenie lawendy do doniczki

Po zakupieniu nowej sadzonki lawendy należy jak najprędzej umieścić ją w podłożu. Korzenie potrzebują dużo miejsca, ponieważ są mocno rozgałęzione. Trzeba znaleźć doniczkę, która jest nie tylko obszerna, ale i możliwie głęboka. Musi też mieć w dnie otwór, przez który wypłynie nadmiar wody. Na dodatek, w miarę możliwości, należy zdecydować się na naczynie ceramiczne.

Po zakupieniu nowej sadzonki lawendy należy jak najprędzej umieścić ją w podłożu. Korzenie potrzebują dużo miejsca, ponieważ są mocno rozgałęzione.

Przez taki materiał woda jest w stanie wyparować, natomiast plastik zatrzymuje wilgoć w środku. Może do doprowadzać do niebezpiecznego dla roślin zastoju wody. Na dno doniczki trzeba ułożyć warstwę drenażową z kawałków ceramiki, żwiru albo tłucznia. Dopiero potem może przyjść właściwy dla lawendy substrat. Ten powinien być piaszczysty i niezbyt żyzny. Po posadzeniu trzeba roślinę dobrze podlać, jednak później wymaga ona już mniej wody.

Młode sadzonki lawendy

Odmiany lawendy odpowiednie do uprawy w doniczce

Różne odmiany lawendy mogą osiągać różne rozmiary. Wybór zależy przede wszystkim od tego, ile miejsca jest do dyspozycji. Do uprawy balkonowej najbardziej odpowiednie są nisko rosnące odmiany. W odpowiednio dużym pojemniku będzie jednak dobrze rosła nawet metrowa lawenda spika (Lavandula latifolia). Do najważniejszych odmian lawendy o niskim wzroście zalicza się m.in. poniższe odmiany lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia):

 • 'Peter Pan'. Należy do karzełków pośród odmian lawendy. Dorasta do 25 – 35 cm. Ciemny kolor kwiatów.
 • 'Dwarf Blue'. Wysokość do 30 cm. Kwiaty fioletowoniebieskie.
 • 'Nana Alba'. Piękny, kompaktowy pokrój. Wysokość do 35 cm. Kwiaty białe.
 • 'Silver Blue'. Mocne, srebrzyste liście. Wysokość do 50 cm. Kwiaty fioletowoniebieskie. Wyjątkowo długi okres kwitnienia – czasem aż do października.
 • 'Munstead'. Zalicza się do odmian klasycznych. Wysokość do 40 cm. Kwiaty fioletowoniebieskie.

Lawenda w doniczce w mieszkaniu

Jakie stanowisko dla lawendy w doniczce?

Aby lawenda w doniczce miała to, co najlepsze, wybrane dla niej stanowisko powinno spełniać wymagania śródziemnomorskiej krzewinki. A to oznacza:

Nawet duże letnie upały nie są dla lawendy problemem, dopóki nie zmienią się w wilgotną i gorącą parność. Jako miejsce za szkłem wchodzi w rachubę co najwyżej oranżeria. Na parapecie okna w mieszkaniu roślina długo nie wytrzyma.

Warstwa białego tłucznia albo piasku na wierzchu doniczki nie tylko wygląda dekoracyjnie, ale też utrzymuje ciepło w podłożu.

Jak podlewać lawendę?

Zrównoważona gospodarka wodna odbija się pozytywnie na witalności i kwitnieniu lawendy. Wystarczy unikać skrajności, a krzew lawendy tak uprawiany wspaniale wyrośnie. Trzeba po prostu:

 • podlewać lawendę w doniczce regularnie, kiedy substrat podeschnie;
 • podawać tyle wody, aby nie powstał jej zastój;
 • nie dopuścić do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej;
 • podstawkę opróżnić najwyżej po 10 minutach, aby zebrana woda nie była wchłaniana do środka.

Qualitree Propagators Inc
Lawenda w doniczkach

Nawożenie i przycinanie lawendy krok po kroku

Zapotrzebowanie lawendy na składniki pokarmowe układa się na niskim poziomie. Aby uniknąć szkodliwego przedawkowania nawozu, zaleca się regularne stosowanie organicznych nawozów w płynie. Do nabycia są odpowiednie preparaty wygodne w użyciu.

 • od kwietnia do sierpnia zasilać co 4-6 tygodni;
 • od połowy sierpnia zaprzestać nawożenia;
 • raz w sezonie zaaplikować dawkę wapna magnezowego;
 • unikać stosowania nawozów azotowych, ponieważ obniżają one odporność na mróz lawendy wieloletniej.

Jak przycinać lawendę? Jeśli lawenda otrzyma przynajmniej raz w roku cięcie formujące i utrzymujące pokrój, to tym samym uda się zachować kontrolę nad stopniem zdrewnienia jej pędów. Dla zwartego, kompaktowego wzrostu korzystniejsze będzie jednak dwukrotne cięcie w następującym rytmie:

 • Po kwitnieniu, pod koniec lipca albo na początku sierpnia, wszystkie pędy skrócić maksymalnie o jedną trzecią długości.
 • Od połowy sierpnia nie wykonywać żadnych cięć, aby lawenda mogła dojrzeć przed zimą.
 • Główne cięcie wykonać na wiosnę przed rozwojem pędów. Równomiernie skrócić gałązki o połowę do dwóch trzecich.
 • Najważniejsza zasada przycinania lawendy polega na tym, aby nigdy nie ciąć starego drewna. Dopóki na pędzie pozostaje przynajmniej parę liści, roślina na pewno odbije.

Lawenda na balkonie

Zimowanie lawendy w doniczce

Jeśli uprawiana w doniczce lawenda nie jest mrozoodporna, potrzebuje oczywiście na zimę nieprzemarzającej kwatery. Powinno tam być jasno i chłodno, z temperaturą powietrza maksymalnie +10°C. Podlewać w okresie zimowym trzeba tylko tyle, aby gleba nie wyschła i nie stosować żadnego nawozu. Zimoodporne odmiany lawendy, zdolne przetrwać na rabacie zimną porę roku, uprawiane w doniczkach wymagają również pewnych zabiegów:

 • Doniczki należy ustawić na izolujących podkładkach z drewna albo styropianu.
 • Owinąć doniczki specjalną folią albo włókniną.
 • Ustawić przy ścianie chroniącej przed wiatrem i wilgocią.
 • W dni odwilżowe nieco podlewać, o ile nie pada deszcz lub śnieg.

Jak przesadza się lawendę?

Jeśli korzenie lawendy wypełniają już całkowicie doniczkę, trzeba roślinę na wiosnę przesadzić. Najlepiej jest połączyć ten zabieg z przycinaniem. W nowej, większej doniczce należy ułożyć warstwę drenażową i przesadzić lawendę w świeże, odpowiednie podłoże. Przed przeniesieniem rośliny do nowej doniczki należy usunąć starą ziemię i przyciąć nadgniłe korzenie. Po przesadzeniu lawendę trzeba obficie podlać.

4,7 (28 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba