Jakie meble wybrać do ogrodu?
Wybór mebli ogrodowych jest niemal tak duży, jak mebli do mieszkania. Nie chcemy ograniczać się do plastikowych stolików i krzesełek. Chcemy wypocząć w ogrodzie, korzystając z wygodnych, stylowych mebli pasujących do ogrodu.
Wybór mebli z metalu, plastiku, drewna, rattanu czy wikliny zależy też od tego, czy ustawimy je w strefie zadaszonej lub będziemy zabierać do domu, czy też będą one wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Jeśli chcemy za każdym razem wynosić meble, warto wybrać egzemplarze lekkie i składane. Mebli ogrodowych nie zostawiamy w ogrodzie na zimę. Przy ich zakupie warto więc wziąć pod uwagę, wielkość miejsca, w którym będą przechowywane. Meble składane są łatwiejsze w transporcie i zajmują mniej miejsca.
Ważne jest również miejsce, w którym będą stały na co dzień. W miejscu mocno nasłonecznionym nie sprawdzą się egzemplarze wykonane z wikliny lub niezabezpieczonego drewna. Szybko spłowieją.
Drewniane
Meble drewniane wyglądają pięknie zarówno w ogrodach w stylu romantycznym, jak i nowoczesnym. Drewno nie nagrzewa się mocno i nie parzy na słońcu. Zaś w chłodne dni nie jest zimne. Pięknie wyglada połączone z metalem, jako materiał, z którego wykonano siedzenia i oparcia krzeseł czy blat stołu. Na zadaszonym balkonie lub w altanie można pokusić się o wygodne poduchy. Drewniane meble wymagają impregnowania na początku i na końcu sezonu. Dotyczy to głównie drewna krajowego, jak sosna, olcha, brzoza czy świerk. Meble z drewna egzotycznego uważane są za najbardziej trwałe i wytrzymałe i mogą służyć przez lata. Wytrzymałe są również meble wykonane z drewna akacji i dębu. Po sezonie meble drewniane muszą być przechowywane w suchym miejscu. Krzesełka składane nie zajmą dużo miejsca.
Plecione
Meble plecione kojarzą się z ogrodem w stylu rustykalnym lub kolonialnym. Dostępne są także wzory nowoczesne. Jako materiał wykorzystuje się wiklinę, rattan lub technorattan. Plecionki imitujące wiklinę nie niszczą się pod wpływem warunków atmosferycznych. Pęknie prezentują się w ogrodach w stylu romantycznym.
Rattan, plecionka z giętkich palm egzotycznych, jest wykorzystywany do wykonywania eleganckich mebli plecionych. Ponadto meble z rattanu są lekkie. Niestety mają ograniczoną trwałość i z biegiem czasu tracą ładny wygląd. Odpowiedzią na ten problem jest technorattan, produkowany z polietylenu. Jest materiałem trwałym i łatwym w utrzymaniu. Meble z technorattanu nie brudzą się. Wystarczy je spłukać wodą i przetrzeć ściereczką. Rattan nie odkształca się wskutek wilgoci i nie płowieje na słońcu. Jego trwałość jest obliczana na lata. Technorattan nie jest toksyczny i może być używany przez dzieci. Jest też bezpieczny dla środowiska. Jego wadą jest wysoka cena.
Wiklina wygląda pięknie w ogrodzie w stylu wiejskim i naturalnym, lecz źle znosi deszcze, zaś na słońcu płowieje. Dlatego zdecydowanie bardziej nadaje się do altany lub na zadaszony taras. Trzeba też zaplanować dużo miejsca do przechowywanie mebli wiklinowych zimą. Nie można ich ustawiać blisko źródeł ciepła, gdyż po nadmiernym przesuszeniu stają się łamliwe.
Ciekawym rozwiązaniem są tworzywa sztuczne imitujące naturalne. Są odporne na warunki atmosferyczne i nie trzeba ich niczym zabezpieczać. Można je zostawić w ogrodzie na zimę. Warto jednak pamiętać, aby mebli z tworzyw sztucznych nie ustawiać blisko grilla lub kominka ogrodowego, gdyż mogą odkształcić się pod wpływem ciepła.
Meble z technorattanu nie brudzą się. Wystarczy je spłukać wodą i przetrzeć ściereczką. Rattan nie odkształca się wskutek wilgoci i nie płowieje na słońcu. Jest też bezpieczny dla środowiska.
Metalowe
Meble metalowe najbardziej pasują do ogrodów nowoczesnych i minimalistycznych. Są bardzo trwałe i wytrzymałe. Sprawiają wrażenie surowości i są zimne, zaś na słońcu mocno się nagrzewają. Niemniej jednak mają swoich zwolenników. Surowość metalowych mebli można złagodzić, przykrywając je wygodnymi i przytulnymi poduszkami w różnych kolorach. Szczególnie wygodne są lekkie i trwałe meble z aluminium, które nie korodują i nie muszą być niczym zabezpieczone. Łączone z tkaniną, hartowanym szkłem lub drewnem świetnie pasują do nowoczesnego, minimalistycznego ogrodu.
Meble żeliwne i stalowe są ciężkie i wyglądają staroświecko. Stylem pasują do ogrodów romantycznych i śródziemnomorskich. Meble stalowe muszą być pokryte powłoką antykorozyjną lub pomalowane.
Kamienne
Trudno je nazwać meblami, gdyż ich ciężar uniemożliwia przenoszenie. Pełnią funkcję raczej ławeczek ogrodowych. Są trwałe, nie niszczą się pod wpływem warunków atmosferycznych i nie trzeba ich wynosić na zimę. Ich wadą jest chłód. Lecz przykryte poduszkami są funkcjonalne i zdobią ogród.
Wybór rodzaju mebli ogrodowych w dużej mierze zależy od tego, czy będą wystawione na działanie warunków atmosferycznych, czy też umieścimy je w strefie zadaszonej. Jeśli chcemy za każdym razem meble wynosić, warto wybrać egzemplarze lekkie i składane.
Meble a styl ogrodu
Meble powinny pasować do otaczającego je ogrodu. Jeśli w ogrodzie przeważają kształty kuliste, lekkie załamania i łuki, wybierzmy meble o kształtach okrągłych i łukowatych. Zaś w ogrodzie, gdzie przeważają kształty ostre i jaskrawe kolory, ustawmy meble proste, wyłożone kolorowymi poduchami. Najbardziej uniwersalne są meble drewniane, które pasują do każdego stylu.
W ogrodzie w stylu śródziemnomorskim pięknie wyglądają meble z rattanu lub wyplatane z trawy morskiej, przykryte poduszkami i kocami z naturalnych materiałów.
Ogród w stylu wiejskim i naturalnym, przypominający otoczenie dworku, najbardziej ozdobią meble z drewna lub wikliny. Jeśli warunki nie pozwolą na wiklinę, można zdecydować się na plecione z technorattanu.
Do ogrodu romantycznego najbardziej będą pasowały meble żeliwne lub plecione, kojarzące się ze starymi rezydencjami. Pięknie wyglądają też żeliwne ławeczki z drewnianymi siedzeniami i oparciami.
W ogrodzie w stylu klasycznym, francuskim, ze strzyżonymi roślinami, najlepiej będą prezentowały się meble żeliwne lub z giętego metalu, a także drewniane.
W ogrodzie nowoczesnym można zrezygnować z mebli i zastąpić je sakwami do leżenia lub pufami. W tym przypadku najbardziej sprawdzą się meble proste z metalu, szkła lub drewna łączonego z metalem.
W ogrodzie w stylu minimalistycznym sprawdzą się meble z metalu, aluminium lub proste meble drewniane.
Gdy już dobierzemy styl mebli ogrodowych, warto sprawdzić ich funkcjonalność, a przede wszystkim wygodę. Meble niewygodne, choćby wyglądały najpiękniej, nie spełnią oczekiwań i będą zawadzać. Warto sprawdzić, czy w fotelach łatwo jest usiąść i z nich wstać, czy nie są za niskie lub za wysokie. Stół powinien być dostosowany wysokością do foteli, aby można było przy nim wygodnie zjeść obiad. Ważne jest, aby meble były gładkie i dobrze wykończone (bez ostrych krawędzi i zadr).
Komentarze