Porady

Niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie

0 (0 opinii)

Do pielęgnacji i utrzymania ogrodu nie wystarczą jedynie dobre chęci i czas. Niezbędne są także odpowiednie narzędzia. Zestaw niezbędnych narzędzi różni się zawartością w zależności od tego, do czego ogród jest wykorzystywany.

Innego zestawu potrzebuje właściciel ogrodu rekreacyjnego, a innego ogrodnik uprawiający warzywa. Niemniej jednak pewien żelazny zestaw jest niezbędny w każdym ogrodzie. Zapoznanie się z tymi narzędziami okaże się szczególnie przydatne dla początkujących ogrodników, aby wiedzieli, od czego zacząć kompletowanie potrzebnego im zestawu. Warto również pomyśleć o miejscu do ich przechowywania, zarówno w czasie sezonu, jak i zimą.

Sprzęt ogrodniczy to dość kosztowna inwestycja. Dlatego warto tak dobrać zestaw narzędzi, aby rzeczywiście odpowiadały potrzebom. Najlepiej najpierw zakupić niezbędny zestaw, a później dokupować kolejne przybory w miarę potrzeb. Czasem początkujący ogrodnicy zaopatrują się w zbyt wiele narzędzi, które później leżą nieużywane w piwnicy.

Im większy ogród, tym praca powinna być bardziej zautomatyzowana. W małym ogrodzie dobrze sprawdzą się narzędzia ręczne, których koszt jest niższy. Z kolei na dużej działce warto zainwestować w narzędzia z napędem elektrycznym, które usprawnią pracę.

Warto zwrócić uwagę na jakość i trwałość sprzętu, aby służył jak najdłużej. Dobrze sprawdzają się narzędzia z tworzyw sztucznych, które nie korodują i są lekkie. Kupując narzędzia, pomyślmy także o komforcie pracy w ogrodzie. Wybierajmy narzędzia poręczne, aby długa praca nie okazała się zbyt męcząca. Kupując narzędzia, sprawdźmy, czy ich uchwyty znajdują się na wysokości odpowiedniej dla naszego wzrostu. Dobrze jest wybrać modele z regulowaną długością trzonka.

W sprzedaży są dostępne narzędzia ręczne i automatyczne. Im większy ogród, tym praca powinna być bardziej zautomatyzowana. W małym ogrodzie dobrze sprawdzą się narzędzia ręczne, których koszt jest niższy. Z kolei na dużej działce warto zainwestować w narzędzia z napędem elektrycznym, które usprawnią pracę. W większych ogrodach praca przy użyciu narzędzi ręcznych będzie zbyt męcząca i niewydajna. Jeśli mamy łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego, warto zaopatrzyć się w narzędzia elektryczne, które pracują cicho i są stosunkowo lekkie. Narzędzia te nie wytwarzają spalin i są przyjazne zarówno dla środowiska, jak i sąsiadów. Na bardzo dużych działkach lepiej sprawdzą się urządzenia spalinowe.

Konewka przyda się do podlewania punktowego
Konewka przyda się do podlewania punktowego

Zestaw podstawowych narzędzi

  • Grabie są przydatne do wykonywania dwóch podstawowych zadań: sprzątania trawy, śmieci i liści oraz wyrównywania ziemi. Do wygrabiania trawnika nadają się lekkie grabie wachlarzowe, które dobrze radzą sobie z usuwaniem lekkich odpadów. Zaś do wyrównywania skopanej ziemi, usuwania z niej chwastów, kamieni, wygrabiania kłączy i pędów lepsze są mocniejsze grabie o ostrych zębach. Aby obniżyć koszty, możemy wybrać model uniwersalny o twardych końcówkach.
  • Sekator to narzędzie do regulowania i przycinania roślin, aby nie rozrosły się w niepożądanym kierunku. Warto mieć dwa modele sekatora: mały do cienkich gałązek oraz większy do grubych gałęzi. Sekator z długimi rączkami umożliwia dosięgnięcie wyżej położonych gałęzi. W przypadku sekatorów bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa, aby uniknąć skaleczenia lub uszkodzenia ciała. Sprzęt powinien posiadać zabezpieczenia i certyfikaty.
  • Szpadel jest potrzebny do przekopywania grządek, przenoszenia ziemi i tym podobnych zadań.
  • Widły przydają się do przekopywania ziemi bez odwracania jej, do rozluźniania gleby i odchwaszczania. Sprawdzają się dobrze do przemieszania gleby z nawozami. Ponadto są niezbędne do przerzucania kompostu oraz stert śmieci, skoszonej trawy, liści. Widły mogą zastąpić areator.

Zdarza się, że początkujący ogrodnicy zaopatrują się w zbyt wiele narzędzi, które później leżą nieużywane. Lepiej więc najpierw kupić niezbędny zestaw, a później w miarę potrzeb dokupować kolejne przybory. 

  • Łopatki do ziemi przydają się podczas pracy na grządkach: sadzenia roślin, spulchniania ziemi i jej wyrównywania. Podstawowy zestaw powinien składać się z łopatki, widełek i pazurków. Przydatna będzie również ostro zakończona łopatka do sadzenia cebul.
  • Potrzebny będzie również sprzęt do transportu: wiadro, kosz lub taczka. Przydadzą się one do przenoszenia ziemi, roślin, chwastów, śmieci, liści. Istotny jest też transport narzędzi, aby nie stanowił niepotrzebnego wysiłku. W małym ogródku wystarczy wiaderko, zaś w większym niezbędna będzie taczka. Na mniejszej powierzchni wystarczy lekka taczka plastikowa. W dużym ogrodzie, gdzie trzeba przewozić cięższe rzeczy (narzędzia, kamienie, duże ilości ziemi), lepiej sprawdzi się taczka metalowa.
  • Konewka i wąż ogrodowy. W dużym ogrodzie dobrze sprawdzi się wąż ogrodowy lub system zraszaczy. Warto zaopatrzyć się w różne końcówki do węża lub końcówki z regulacją przepływu wody. Konewka przyda się do podlewania punktowego na grządkach.
  • Rękawice ogrodowe pozwolą ochronić dłonie i zwiększą komfort pracy. Warto zaopatrzyć się w kilka par rękawic grubszych i cieńszych.

Wyżej wymienione narzędzia są niezbędne w każdym ogrodzie. Ponadto należy zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt do poszczególnych części ogrodu.

W większym ogrodzie niezbędna będzie kosiarka elektryczna lub spalinowa
W większym ogrodzie niezbędna będzie kosiarka elektryczna lub spalinowa

Narzędzia do drzew i krzewów

  • Piła będzie potrzebna, gdy w ogrodzie są drzewa i będziemy musieli czasem usunąć konary lub odpiłować martwe gałęzie. Pilarka łańcuchowa elektryczna lub spalinowa przyda się, jeśli konieczne będzie przycięcie wielu grubych gałęzi.
  • Urządzenie do rozdrabniania gałęzi pozwoli zagospodarować niepotrzebne gałęzie i resztki roślinne. Można je spalić lub wywieźć za opłatą. Jednak posiadając elektryczny rozdrabniacz możemy bardziej ekonomicznie wykorzystać rozdrobnione resztki. Rozdrobnione gałęzie można użyć do ściółkowania grządek lub dorzucić do kompostu.
  • Siekiera będzie potrzebna na dużej, zadrzewionej działce. Przyda się także do porąbania drewna na opał.

Godne polecenia są narzędzia z tworzyw sztucznych, które są lekkie nie korodują. Ich uchwyty powinny znajdować się na wysokości odpowiedniej dla wzrostu ogrodnika. Dostępne są także wersje z regulowaną długością trzonka.

Narzędzia do kwiatów i warzyw

Narzędzia do kwiatów i warzyw to:

  • sznurek do podwiązywania roślin,
  • sadzarki i szpatułki do sadzenia i pikowania roślin,
  • pikownik do pikowania roślin,
  • ręczny kultywator do spulchniania wierzchniej warstwy gleby, usuwania płytko ukorzenionych chwastów i mieszania nawozu z ziemią.

Narzędzia do trawnika

Narzędzia do trawnika:

  • kosiarka – w małym ogrodzie wystarczy kosiarka o napędzie ręcznym. W większym niezbędna będzie kosiarka elektryczna lub spalinowa. Warto kupić kosiarkę z regulacją wysokości cięcia oraz dobrać kosz na ściętą trawę do wielkości trawnika,
  • nożyce do trawy służące do wyrównywania brzegów trawnika,
  • kosy i podkaszarki elektryczne i spalinowe przycinające trawę w miejscach trudnodostępnych dla kosiarki,
  • wertykulator i areator do spulchniania, napowietrzania ziemi i usuwania filcu z trawnika. Wertykulator nacina splątane pędy, dzięki czemu woda i powietrze mogą dostać się do korzeni. Areator nakłuwa darń, rozluźniając ją i umożliwiając dostęp powietrza do korzeni. Na małych trawnikach i grządkach wystarczą widły, nakładki z kolcami na buty lub wał z kolczastymi pierścieniami. Na większym trawniku potrzebny jest wertykulator elektryczny lub spalinowy.
Domek na narzędzia można zbudować samemu lub kupić gotowy
Domek na narzędzia można zbudować samemu lub kupić gotowy

Narzędzia do żywopłotu

Narzędzia do żywopłotu:

  • nożyce szpalerowe do żywopłotów czy cięcia krzewów w kulę,
  • nożyce elektryczne lub spalinowe – niezbędne w przypadku dużych żywopłotów. 

Przechowywanie i konserwacja 

Aby narzędzia służyły przez wiele lat, warto o nie dbać i przechowywać w odpowiednich warunkach. Po zakończonej pracy należy je oczyścić i schować w suchym miejscu. Idealną lokalizacją na narzędzia jest pomieszczenie z wejściem zarówno z ogrodu, jak i z domu. Przechowamy w nim nie tylko narzędzia, lecz także meble ogrodowe. Dobrze jest zaopatrzyć się w solidne regały, gdzie będzie można wygodnie rozłożyć narzędzia. Jeśli pomieszczenie posiada okno, możemy wykorzystać je do przygotowywania sadzonek. Jeśli nie dysponujemy pomieszczeniem w domu, warto postawić w ogrodzie domek na narzędzia. Taki domek można zbudować samemu lub kupić gotowy.

Przed nadejściem zimy narzędzia należy zakonserwować. W tym celu trzeba je oczyścić z ziemi i resztek roślinnych przy pomocy drucianej szczotki. Następnie opłukać w gorącej wodzie lub przetrzeć szmatką. Po tym zabiegu sprzęt powinien wyschnąć. Jeśli na jego powierzchni jest widoczna rdza, trzeba ją usunąć papierem ściernym, a następnie posmarować preparatem zapobiegającym korozji. Ostrza sekatorów oczyszcza się rozpuszczalnikiem lub roztworem alkoholowym. Ruchome części narzędzi należy zabezpieczyć olejem. Ostrza należy naostrzyć. W przypadku sekatorów i nożyc można to zrobić samemu. Kosiarkę lepiej oddać do serwisu.

0 (0 opinii)