Porady

Najpopularniejsze odmiany malwy ogrodowej

5 (3 opinie)

Malwa to roślina niezwykłej urody. Przez pewien czas nieco zapomniana, powraca do ogrodów w niespotykanych dawniej odmianach. Wyprostowane pędy malwy dorastają do ponad 2,5 m wysokości. Kwiaty, których średnica dochodzi do 15 cm, rozwijają się od lipca do jesieni.

Większość odmian malwy zakwita dopiero na drugi rok po posadzeniu. Ścinając pęd kwiatowy po przekwitnięciu można przedłużyć trwanie malwy do 3-4 lat, jednak najpiękniej będzie kwitła tylko w drugim roku życia.

Ścinając pęd kwiatowy po przekwitnięciu można przedłużyć trwanie malwy do 3-4 lat, jednak najpiękniej będzie kwitła tylko w drugim roku życia.

Hodowcy stworzyli mnóstwo krzyżówek i odmian malwy o wspaniałych kolorach i formach. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne, całobrzegie i postrzępione. Oto kilka przykładów:

Odmiany malwy o kwiatach pojedynczych  

Alcea ficifolia ‘Antwerp’

Dorasta do 150 cm. Kwiaty pojedyncze w kolorze białym, różowym, żółtym, pomarańczowym. Posiada ciekawe, pięcioklapowe liście. Wykazuje dużą odporność na rdzę, najczęstszą chorobę malwy. Lubi słońce i boi się wiatru.

Alcea rosea annua 'Indian Spring'

Piękna odmiana jednoroczna. Proste, delikatne kwiaty rozwijają się od lipca do września. Możliwe kolory: biały, różowy, żółty, czerwony. Doskonale wygląda w nasadzeniach grupowych. Nadaje się też na kwiat cięty.  

Alcea rosea ‘Black pyramid’

Niezwykły i piękny kwiat. Odznacza się rzadką barwą płatków. Kwiaty zebrane w duże kłosowe kwiatostany mają nasycony, prawie czarny kolor i duże wymiary. Dorasta do 2 m. Może być sadzona na kwietnikach, wzdłuż ścian i płotów.

Malwa Alcea rosea annua 'Indian Spring'
Terroir Seeds
Malwa Alcea rosea annua 'Indian Spring'

Odmiany malwy o kwiatach pełnych

Alcea rosea ‘Double pink’

Odmiana o dużych, pełnych kwiatach koloru jasnoróżowego. Wyprostowana łodyga o wysokości do 180 cm jest gęsto pokryta kwiatami. Roślina bardzo lubi słońce, ale może rosnąć w półcieniu.

Alcea rosea ‘Summer Carnival’

Dorasta do 170 cm. Kwitnie długo i obficie. Pełne kwiaty zebrane w kłos mają kolor biały, różowy, czerwony, żółty. Ta odmiana lubi słońce. Jest wykorzystywana często, jako tło dla innych roślin. Nadaje się na kwiat cięty.

Alcea rosea ‘Majorette’

Kwiaty półpełne, duże, zebrane w grona. Odmiana dwuletnia. Bardzo lubi słońce. Kwiaty mogą mieć kolor bordowy, czerwony, żółty, różowy. Kwitnie długo i obficie. Doskonale nadaje się na ozdobę płotów i ścian, a także kwietników.  

Alcea rosea ‘Very Berry’

Niezwykle piękna odmiana malwy o pełnych kwiatach. Dorasta do 2 m. Kwiaty ma duże, w nasyconych kolorach różowym i bordowym. Może zdobić ściany i ogrodzenia albo tworzyć drugi plan w ogrodzie.

Malwa Alcea rosea Chater's Scarlet
Dobbies
Malwa Alcea rosea Chater's Scarlet

Alcea rosea 'Blackberry Sorbet'

Fascynująca odmiana malwy. Kwiaty w nasyconych kolorach żółtym i bordowym. Świetnie wygląda w nasadzeniach grupowych na rabatach kwiatowych. Efektownie dekoruje ściany i ogrodzenia. Dorasta do 2m.

Alcea rosea 'Chaters Violett'

Kolejna odmiana o pięknych, pełnych kwiatach. Duże, fioletowe kwiaty rozwijają się od lipca do września. Kwitnienie jest długotrwałe i obfite. Doskonała do obsadzenia ścian, płotów, a także do nasadzeń grupowych. Nadaje się na kwiat cięty. Lubi światło, ciepło i żyzną glebę. Dorasta do 2 m.

Alcea rosea ‘Double Creme de Cassis’

Bardzo efektowne białe kwiaty z malinowm środkiem. Kwiaty duże o średnicy 8-10 cm. Jest dosyć podatna na rdzę. Dorasta do 1,5-2 m.

Alcea rosea ‘Double Salmon’

Pełne kwiaty mają bardzo subtelną pomarańczową barwę z odcieniem koralowym. Lubi słońce i regularne nawożenie. Do ozdoby ścian i nasadzeń grupowych. Idealna na kwiat cięty.

5 (3 opinie)