Porady

Pierwsze wiosenne kwiaty – odmienią Twój ogród po zimie

0 (0 opinii)

Te kwiaty zakwitają najwcześniej! Poznaj pierwsze wiosenne kwiaty, które ozdobą Twój ogród tuż po zimie. To zwiastuny wiosny!

Pierwsze wiosenne kwiaty – dlaczego warto uprawiać i kiedy je posadzić?

Pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie to jedne z najbardziej wyczekiwanych roślin. Dlaczego? Po długiej zimie ich pojawienie się oznacza odrodzenie przyrody i oznakę nadchodzącej wiosny. Pojawiają się, gdy inne egzemplarze jeszcze nie zdążyły rozkwitnąć, ożywiając Twój ogród różnymi kolorami.

Większość wiosennych roślin (np. krokusy, narcyzy, hiacynty) jest łatwa w uprawie. Wystarczy posadzić je jesienią, aby na wiosnę cieszyć się ich pięknem. Cebulki należy jedynie umieścić w glebie na odpowiednią głębokość (najczęściej trzykrotną wysokość cebuli), a zimą pozostawić je w ziemi. Co więcej, pierwsze wiosenne kwiaty są nie tylko piękne, ale także ważne dla ekosystemu ogrodu. Stanowią one jedno z pierwszych źródeł nektaru i pyłku dla owadów zapylających, takich jak pszczoły i motyle, które budzą się pod koniec zimy.

Kiedy sadzić wiosenne kwiaty ogrodowe?

Termin sadzenia wiosennych kwiatów zależy przede wszystkim od rodzaju, który chcesz uprawiać. Większość z nich to wiosenne rośliny cebulowe, które należy sadzić jesienią, zazwyczaj we wrześniu lub w październiku. To pozwala cebulkom dobrze się ukorzenić przed nadejściem zimy i przygotować do kwitnienia, które przypada zazwyczaj na początek marca. 

Z kolei byliny możesz posadzić wczesną wiosną, późnym latem lub wczesną jesienią. Pamiętaj jednak o tym, że sadzenie wiosenne pozwala roślinom lepiej się ukorzenić przed latem, natomiast sadzenie jesienią zapewnia im czas na przystosowanie się przed nadejściem mrozów.

Jakie rośliny jako pierwsze kwitną wczesną wiosną? Lista

Miodunka w ogrodzie
Miodunka to jedna z pierwszych bylin wiosennych

Na początku warto wspomnieć o tym, że chociaż wiosna kalendarzowa zaczyna się 21 marca, to większość ogrodników kieruje się przede wszystkim sygnałami z przyrody, a nie samą datą. Kiedy temperatury na zewnątrz wynoszą od 0 do 5 stopni Celsjusza, mówi się już o przedwiośniu – to właśnie moment, kiedy pierwsze wiosenne kwiaty zaczynają się pojawiać w ogrodach. 

Uwaga: Powrót śniegu zwykle nie stanowi zagrożenia dla pierwszych kwiatów. Groźniejsze mogą być przymrozki bez pokrywy śnieżnej, dlatego warto wtedy zabezpieczyć wszystkie egzemplarze, przykrywając gałązkami lub agrowłókniną.

Pierwsze kwiaty wiosenne to:

  • przebiśniegi,
  • śnieżniki,
  • krokusy,
  • cebulice syberyjskie.

Do najwcześniejszych bylin i krzewów należą:

  • przylaszczki,
  • miodunki,
  • leszczyny,
  • kaliny wonne.

Zwiastuny wiosny najchętniej sadzone w polskich ogrodach

Kwiaty wiosny w swoim naturalnym środowisku często pojawiają się na polanach czy leśnych łąkach. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zwiastuny wiosny, które najchętniej sadzone są w polskich ogrodach.

Przebiśniegi

Przebiśniegi w ogrodzie
Białe przebiśniegi w ogrodzie

Przebiśnieg to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny, którego delikatne, białe kwiaty pojawiają się często już pod koniec zimy – kwitnie w lutym i marcu, przynosząc powiew świeżości do ogrodu. Najlepiej rosnie na stanowiskach półcienistych. Jego bulwy należy umieścić w glebie wilgotnej i przepuszczalnej.

Przebiśniegi to rośliny chronione. Uprawiając je w swoim ogrodzie, możesz więc nie tylko cieszyć się ich pięknem, ale również przyczyniać się do ich ochrony.

Krokusy

Białe i fioletowe krokusy w ogrodzie
Białe i fioletowe krokusy – zwiastuny wiosny

Krokus to kolejny wiosenny gatunek, a jego kwiaty pojawiają się nieco później niż przebiśniegi – najczęściej w marcu lub w kwietniu. Chociaż krokusy kojarzą się głównie z fioletowymi i żółtymi kwiatami, to niektóre odmiany mogą mieć barwę białą. Nadają się do obsadzenia na rabatach, trawnikach, a także skalniakach. Krokusy najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu.

Pierwiosnki

Kwiaty pierwiosnków w ogrodzie
Delikatne kwiaty pierwiosnków

Pierwiosnek, znany także jako prymulka, może być sadzony zarówno na rabatach, skalniakach, jak i uprawiany w doniczkach. Kwiaty mogą pojawić się na przełomie marca i kwietnia, natomiast odmiany doniczkowe – już w styczniu. Najbardziej typową barwą jego kwiatów jest kremowy lub żółty.

Uwaga: Dziko rosnące pierwiosnki lekarskie są objęte ochroną gatunkową.

Tulipany

Białe tulipany w ogrodzie
Białe tulipany zasadzone w ogrodzie

Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów w naszych ogrodach – i to nie tylko w gronie wiosennych kwiatów cebulowych. Ich okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj. Jako pierwsze będą zakwitać tulipany botaniczne.

Szafirki

Szafirki w ogrodzie
Charakterystyczne, niebieskie kwiaty wiosennych szafirków

Szafirki przyciągają uwagę swoimi niebieskimi, kulistymi kwiatostanami. Aby cieszyć się ich kwiatami w kwietniu i maju, cebulki szafirków należy sadzić we wrześniu, najlepiej w grupach. Najpiękniej prezentują się na rabatach oraz skalniakach. Nadają się również do uprawy w doniczkach, stanowiąc ozdobę balkonów i tarasów.

Ranniki

Żółte ranniki w ogrodzie
Żółte ranniki w ogródku

Ranniki wprowadzają do ogrodów intensywnie żółte akcenty. Te niskie byliny nadają się do ozdoby skalniaków i obrzeży rabat. Kwiaty rannika zimowego pojawiają się już w lutym, rannika wiosennego w marcu, a rannika białokwiatowego – w kwietniu.

Bratki (fiołki)

Bratki w ogrodzie
Bratki – kwiaty ogrodowe i doniczkowe

Bratek ogrodowy, czyli inaczej fiołek, to dwuletni kwiat ogrodowy, który wyróżnia się bogactwem kolorów kwiatów. W sprzyjających warunkach pogodowych kwitnie od marca aż do października.

Narcyzy (żonkile)

Żółte i białe żonkile w ogrodzie
Wiosenne kwiaty narcyza (żonkila)

Narcyzy (żonkile) charakteryzują się żółtymi kwiatami i mogą być uprawiane zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Cebulki narcyzów powinno się sadzić na przełomie sierpnia i września.

Zawilce

Kolorowe zawilce w ogrodzie
Drobne, kolorowe kwiatki zawilców

Zawilec tworzy bajeczne, rozległe „dywany” na rabatach i w leśnych ogrodach, czarując swoimi kolorowymi kwiatami w odcieniach bieli, różu lub żółci. Warto dodać, że jest gatunkiem szybko się rozrastającym, co pozwala na stworzenie naturalnych, gęstych nasadzeń.

Sasanki

Fioletowe sasanki w ogrodzie
Fioletowe sasanki

Sasankę można rozpoznać po delikatnie owłosionych pędach i liściach oraz dużych kwiatach. Zakwita w marcu i kwietniu, prezentując się w odcieniach fioletu, różu, bieli. Doskonale komponuje się w ogrodach skalnych, na rabatach czy jako ozdoba ścieżek w ogródku. Gdy zacznie przekwitać, wytwarza puszyste owocostany.

0 (0 opinii)