Porady

Najpiękniejsze odmiany fuksji na balkon i taras

4,7 (3 opinie)

Jakie są najpiękniejsze odmiany fuksji? Różnorodność i bogactwo gatunków fuksji posłużyły do wyhodowania tysięcy krzyżówek i odmian. Spotykane są najróżniejsze barwy kwiatów – od białych i różowych, do niebieskich i ciemnofioletowych.

Kwiaty fuksji mogą być pojedyncze (4 płatki korony), półpełne (5-7 płatków) albo pełne (8 i więcej płatków). Swoim kształtem jedne przypominają dzwonki, inne zaś – tańczące baleriny. Taki efekt daje niezwykła budowa kwiatów fuksji. Cztery wąskie działki kielicha, płatki korony przypominające kolorową spódniczkę baletową (paczkę) oraz długi słupek otoczony pęczkiem pręcików – całość sprawia wrażenie lekkości i wdzięku.

Fuksje mogą mieć pokrój krzaczasty, o wyprostowanych pędach; wiszący, z cienkimi spadającymi pędami albo półzwisły. Oto kilka przykładów pięknych odmian fuksji na balkon i taras z każdej z tych grup. Ten wybór jest oczywiście subiektywny, ale spośród tysięcy odmian fuksji każdy może wybrać te najpiękniejsze dla siebie.

Najpiękniejsze odmiany fuksji zwisających

Fuksje zwisające szczególnie nadają się do kwiatowych ampli, balkonowych skrzynek i wysokich podstawek.

  • Fuksja ‘Blue Angel'. Kiedy pęknie biały pąk i rozwiną się płatki korony, ukazuje się „błękitny anioł” w całej krasie. Nie często trafiają się fuksje o tak pięknych, atrakcyjnych kwiatach. Trzeba też wiedzieć, że właśnie biało-niebiesko kwitnące odmiany są trudne w uprawie i mają specjalne wymagania. Życzą sobie przepuszczalnej gleby i powściągliwości przy podlewaniu. Słońce i upał im nie odpowiadają, za to bardzo sobie cenią wysoką wilgotność powietrza.
  • Fuksja ‘Pink Marshmallow’. Ma ciekawie uformowane kwiaty, a budowa całej rośliny jest bardzo harmonijna. Długie międzywęźla dają dużym liściom i kwiatom wystarczająco dużo przestrzeni do rozwinięcia się. Zwisające gałęzie są mocne i mogą utrzymać ciężkie kwiaty. Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki w pełni rozwiniętym kwiecie układają się działki kielicha i płatki korony. Tworzą one efekt „dwupiętrowego” kwiatu, przez co wydaje on się jeszcze większy. Fuksje tej odmiany mają mocny wzrost, kwitną długo i obficie.
  • Fuksja ‘New Fascination’. Ta mniej znana fuksja została wyhodowana kilkanaście lat temu. Pokrój ma zwisający i równomiernie rozgałęziony. Pędy są elastyczne i niewrażliwe na wiatr. Rurka kwiatowa i kielich są jasnoczerwone, korona zaś białoróżowa z wyraźnym, czerwonym żyłkowaniem. Średnica kwiatu wynosi ok. 5 cm.
  • Fuksja ‘Leonhart von Fuchs’. Jest wyjątkowym zjawiskiem pośród nowych odmian fuksji. Nie ma chyba drugiej odmiany, której kwiaty osiągałyby długość 18 cm. Kolor mają pomarańczowy. Długie do 60 cm pędy pokrywają się wciąż nowymi kwiatami. Jest bardzo wrażliwa i wymagająca, ale przy jej urodzie można takie słabości wybaczyć.
Fuksja ‘Blue Angel' - odmiana
Hendriks Young Plants
Fuksja ‘Blue Angel' 

Fuksje do doniczek, pojemników i do uprawy piennej

Fuksje o pokroju wzniesionym to kwiaty odpowiednie dla doniczek, pojemników oraz do prowadzenia formy piennej.

  • Fuksja ‘Azure Sky’. Proste, średniej wielkości kwiaty biało-niebieskie. W trakcie kwitnienia zmieniają odcienie. Wzrost pionowy, bardzo odpowiedni do uprawy piennej 1-1,8 m.
  • Fuksja ‘Celia Smedley’. Uważana za jedną z najlepszych odmian wyhodowanych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Czysta, jasnoczerwona korona z białymi działkami kielicha bez żadnego udziału błękitu. Pozostaje taka do przekwitnięcia. Zarówno pojedynczo w doniczce, jak i w kombinacji z innymi, stanowi efektowną ozdobę. Przy dobrej pielęgnacji duże kwiaty rozwijają się bez przerwy do końca sezonu. Sadzonki ukorzeniają się szybko i bez problemu.
  • Fuksja ‘Walz Jubelteen’. Pokrój wyprostowany. Aby uzyskać krzaczastą roślinę, trzeba koniecznie usuwać wierzchołki pędów. Niezliczone, różowe kwiaty osadzone są na gałązkach pionowo i poziomo, przez co są wyjątkowo dobrze widoczne. Bardzo dobrze nadaje się do uprawy w doniczkach i na rabatach także w formie piennej.
Fuksja ‘Celia Smedley’
Cindy
Fuksja ‘Celia Smedley’

Fuksje półzwisłe – najpiękniejsze odmiany

Fuksje półzwisłe to kwiaty odpowiednie do skrzynek balkonowych, ampli i doniczek.

  • Fuksja ‘Snow Barner’. Bardzo duże, pełne kwiaty w klasycznych barwach czerwieni i bieli. Mocny wzrost.
  • Fuksja ‘Adalbert Bogner’. Mocny, dobrze rozgałęziony wzrost. Liście ciemnozielone. Tę fuksję charakteryzują bardzo duże, purpurowe kwiaty. Znosi pełne słońce na niezbyt gorącym miejscu.
  • Fuksja ‘Blue Satin’. Kielich biały z zielonymi końcówkami. Korona pełna, fioletowa, kwiaty duże. Stanowisko powinno być słoneczne do półzacienionego.
4,7 (3 opinie)