Porady

Mimoza – uprawa „wstydliwej” rośliny

5 (3 opinie)

Mimoza jest rodzajem roślin tropikalnych, wykazujących niezwykłe zjawisko tigmotropizmu, czyli wrażliwości na dotyk. Składanie liści i wiotczenie występuje u wielu gatunków mimozy, a najszybszą reakcję na bodźce (nawet 0,08 sek) wykazuje mimoza wstydliwa (Mimosa pudica). Jest uprawiana jako roślina ozdobna, przy czym w gruncie może rosnąć jedynie w strefie 10-12, podczas gdy najcieplejsze obszary Polski zachodniej mieszczą się zaledwie w strefie 7.

Jak wygląda mimoza wstydliwa?

Mimoza wstydliwa jest niewielkim półkrzewem o wysokości 30-50 cm. Liście ma podwójnie pierzaste. Każdy listek jest podzielony na 10-26 par mniejszych listków o długości 3-12 mm i szerokości 1-2 mm. O ile reakcja na dotyk i składanie liści mimozy wstydliwej następuje błyskawicznie, o tyle powrót do pierwotnego stanu trwa 20-30 minut. Kwiaty różowe do fioletowych są zebrane w kuliste pompony, przypominające główki mniszka. Zgodnie z tradycją rodziny bobowatych (motylkowatych) mimoza wytwarza strąki o długości do 25 mm i szerokości do 4 mm.

Bryła korzeniowa mimozy nie może nigdy całkowicie przeschnąć.

Jak uprawiać mimozę?

Subtelna uroda i niezwykła wrażliwość mimozy słusznie sugerują, że nie jest to roślina łatwa w obejściu i do tego wybaczająca opiekunowi błędy. Rzeczywiście, mimoza rośnie tylko wtedy, gdy ma ku temu optymalne warunki. Chcąc podziwiać tę delikatna roślinę ozdobną, należy przestrzegać pewnych zasad.

Jak rozmnażać mimozę wstydliwą?
Jak rozmnażać mimozę wstydliwą?

Właściwe stanowisko dla mimozy

Stanowisko dla rośliny powinno być:

  • jasne,
  • z małą ilością bezpośredniego nasłonecznienia,
  • ciepłe,
  • z wystarczającą wilgotnością powietrza,
  • bez dymu tytoniowego.
Mimoza rzadko bywa opanowana przez chorobę albo przez szkodniki
Mimoza rzadko bywa opanowana przez chorobę albo przez szkodniki

Co do swojego miejsca pobytu mimoza stawia naprawdę wysokie wymagania. Lubi stać w świetle i w cieple, ale w bezpośrednim słońcu, co najwyżej w godzinach porannych i wieczornych. Temperatura powietrza powinna wahać się w zakresie 18-22°C. Latem wolno mimozę wynieść na świeże powietrze. Nie jest jednak w żaden sposób odporna na chłód. Zanim temperatura na dworze spadnie poniżej 12°C, należy mimozę z powrotem przenieść do mieszkania. Jest również wrażliwa na zanieczyszczone powietrze, na przykład dymem papierosowym, nie może więc stać w pokoju palacza.

Mimoza wstydliwa – podlewanie i nawożenie

Bryła korzeniowa mimozy nie może nigdy całkowicie przeschnąć. Zastój wody jest jednak jeszcze gorszy. Należy podlewać roślinę umiarkowanie i dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa substratu wyschnie na kilka centymetrów.

Podczas wysokich temperatur trzeba zwracać uwagę na wystarczającą wilgotność powietrza i w razie potrzeby ustawiać obok niej naczynie z wodą.

Nawozić mimozy też nie należy zbyt często. Młodym roślinom nie podaje się w ogóle nawozu, a starsze zasila się składnikami pokarmowymi w odstępach dwutygodniowych albo miesięcznych.

Mimoza w doniczce - piękny kwiat
Planting Man
Mimoza w doniczce - piękny kwiat

Uprawa jednoroczna albo wieloletnia mimozy

Mimoza jako roślina doniczkowa jest uprawiana zwykle w cyklu jednorocznym, ponieważ przezimować ją nie jest łatwo. Większość roślin traci zimą swoje liście albo obumiera, ponieważ mają za ciemno, za chłodno albo za ciepło. Poza tym mimozy mają skłonność w drugim roku do zdziczenia. A że niechętnie pozwalają się przycinać, ich formowanie jest prawie niemożliwe. Z tego powodu wydaje się często bardziej rozsądne traktowanie mimozy jako rośliny jednorocznej i zakup na wiosnę nowej rośliny albo wyhodowanie z nasion.

Najprostszą metodą uprawy nowej mimozy jest siew nasion.

Zastosowanie mimozy

Jak wspomniano, mimoza wstydliwa jest bardzo wrażliwa na chłód i może być uprawiana wyłącznie, jako roślina doniczkowa. Spotykana czasem tzw. mimoza ogrodowa jest niewłaściwie nazywaną akacją srebrzystą (Acacia dealbata L.). Pochodzi południowo-wschodniej Australii oraz Tasmanii, podczas gdy ojczyzną mimozy wstydliwej są tropiki Ameryki Południowej. Oba gatunki łączy tylko przynależność do jednej rodziny botanicznej.

Mimoza wstydliwa w ogrodzie
Mimoza wstydliwa w ogrodzie

Jak rozmnażać mimozę wstydliwą?

Najprostszą metodą uprawy nowej mimozy jest siew nasion. Można je kupić w sklepach ogrodniczych, a kiedy własna mimoza przekwitnie i wytworzy strąki, można je zebrać i pozyskać nasiona. Najlepszą porą do siewu jest wczesna wiosna. Zabieg wykonuje się następująco:

  • nasiona namoczyć w letniej wodzie,
  • napełnić pojemnik ziemią bez zarodników grzybów (można zwykłą ziemię kwiatową sterylizować w piekarniku w temperaturze ok. 80°C,
  • zwilżyć powierzchnię ziemi,
  • wysiać nasiona,
  • przykryć nasiona cienką warstwą ziemi (mimoza nie należy do gatunków kiełkujących w świetle),
  • siew utrzymywać w stanie umiarkowanie wilgotnym,
  • pojemnik ustawić w miejscu jasnym i ciepłym.
Uprawia wstydliwej mimozy - dowiedz się, jak ją pielęgnować
Uprawia wstydliwej mimozy - dowiedz się, jak ją pielęgnować

Kiedy nasiona wykiełkują i siewki wytworzą co najmniej dwie paty liści, można młode mimozy przesadzić do oddzielnych doniczek.

Aby mimoza rozwinęła wiele kwiatów, powinna mieć wprawdzie dosyć przestrzeni dla swoich korzeni, ale doniczka nie powinna być zbyt obszerna. Tylko kiedy korzenie czują ograniczenie, roślina szczególnie pięknie i obficie kwitnie. Jeżeli mimoza została kupiona w doniczce, powinno się ją zaraz przesadzić, ponieważ młode rośliny są sprzedawane zwykle w zbyt ciasnych pojemnikach.

Mimoza jako roślina doniczkowa jest uprawiana zwykle w cyklu jednorocznym, ponieważ przezimować ją nie jest łatwo.

Mimoza – choroby i szkodniki

Mimoza rzadko bywa opanowana przez chorobę albo przez szkodniki. Czasem przy zbyt niskiej wilgotności powietrza mogą pojawić się na roślinie mszyce albo przędziorki. Należy roślinę regularnie kontrolować i dbać o właściwą wilgotność powietrza.

5 (3 opinie)