Porady

Maciejka – piękny kwiat do ogrodu i na balkon. Jak ją uprawiać?

4,6 (12 opinii)

Ze względu na piękny, niepowtarzalny zapach trudno pomylić maciejkę z jakimkolwiek innym kwiatem. Dobrze jest też wiedzieć, jaka botaniczna nazwa jest do niej przypisana; tylko w ten sposób można roślinę jednoznacznie opisać.

Maciejka – charakterystyka 

Popularnie maciejką nazywa się lewkonię długopłatkową (Matthiola longipetala), zwaną też lewkonią dwurogą (Matthiola bicornis). Łacińska nazwa została nadana roślinie na cześć włoskiego botanika Pietro Mattioli (XVI w.). Natomiast nazwa „lewkonia” pochodzi od greckiego „leukoion” – „biały fiołek”. Polska nazwa lewkonii długopłatkowej jest najwyraźniej spolszczeniem łacińskiej nazwy rodzajowej.

Maciejka pochodzi z łagodnych regionów Afryki Północnej, Arabii i Grecji. Jako roślina rabatowa albo balkonowa zdobyła sobie trwałą pozycję również na naszej szerokości geograficznej. Dorasta do 20-40 cm wysokości. Liście ma szarozielone, lancetowate. Lawendoworóżowe, czteropłatkowe kwiaty nie są szczególnie efektowne i na dodatek otwierają się dopiero wieczorem. Intensywny, bardzo przyjemny zapach rekompensuje te drobne mankamenty.

Maciejka kwitnie od kwietnia do lipca. Aby przedłużyć trwanie pięknego zapachu w ogrodzie na dłuższy okres, wystarczy wysiewać nasiona maciejki okresowo, co dwa-trzy tygodnie.

Stanowisko i podłoże do uprawy maciejki

Dla pięknego i bujnego kwitnienia trzeba zapewnić maciejce optymalne warunki. Maciejka najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. W półcieniu również będzie rosła, ale kwitnienie może być mniej obfite. Miejsce powinno też być osłonięte od silnego wiatru. Doskonale nadaje się do uprawy w skrzynkach na balkonie albo tarasie, albo też na rabacie pod oknami domu.

Gleba dla maciejki powinna być dobrze odwodniona, aby roślina zachowała „suche stopy”. Wilgoć i późne przymrozki mogą zniszczyć maciejkę. Najbardziej odpowiednia jest gleba piaszczysto-gliniasta, z dostateczną ilością składników odżywczych. Młode rośliny powinny być od samego początku dobrze karmione. Jeśli gleba jest uboga, dobrze jest na kilka tygodni przed siewem zaopatrzyć ją w porcję kompostu. Odczyn gleby pH powinien być lekko kwaśny do lekko zasadowego. Ogólnie biorąc, nie jest jednak zbyt wymagająca.

Maciejkę można uprawiać w ogrodzie i na balkonie
Garden World
Maciejkę można uprawiać w ogrodzie i na balkonie

Kiedy i jak siać maciejkę?

Maciejkę wysiewa do gruntu pod koniec kwietnia. Aby uzyskać efekt długotrwałego kwitnienia, dobrze jest rozdzielić siew na kilka etapów, w odstępach dwu-trzytygodniowych. Kiedy przekwitnie jedna część roślin, następne będą kolejno rozwijać kwiaty.

Nasiona maciejki sieje się do gruntu rzędami co 20-30 cm. Kiedy pojawią się siewki, przerywa się je pozostawiając odstępy ok. 10 cm. Ze względu na długi korzeń palowy, maciejka nie lubi przesadzania.

Maciejka: podlewanie, nawożenie i pielęgnowanie

Jak wszystkie rośliny kwiatowe, maciejkę również trzeba regularnie podlewać. Większe dawki wody powinna otrzymywać w okresach suszy, nie wyschła bryła korzeniowa. W maju powinno się kwiatom ogrodowym podać dawkę nawozu, który je wzmocni i przedłuży kwitnienie. Rośliny uprawiane w skrzynkach albo doniczkach należy zasilać nawozem płynnym co dwa tygodnie.

Podlewając maciejkę należy kierować strumień wody na ziemię, a nie na rośliny, ponieważ można w ten sposób uszkodzić delikatne łodygi.

Regularne odchwaszczanie i spulchnianie gleby pomoże roślinom w bujnym wzroście i obfitym kwitnieniu. Nie należy dopuścić do powtarzającego się przesuszania gleby, ponieważ może to uszkodzić delikatne korzenie młodych roślin i zakłócić ich rozwój. Maciejka lubi zraszanie.

Szkodniki i choroby maciejki

Roślina jest na ogół bardzo odporna na choroby i szkodniki. Czasem zdarza się, że maciejkę zaatakuje mszyca. Lubi maciejkę również bielinek kapustnik. Późnym latem składa jaja na młodych roślinach. Kiedy wyklują się z nich larwy, natychmiast przystępują do dzieła i w krótkim czasie potrafią ogołocić roślinę z liści. Aby temu zapobiec, trzeba natychmiast wyzbierać gąsienice. Pomocne może okazać się opryskanie jakimś ekologicznym preparatem. Jeżeli obecność szkodnika odkryto za późno, nie pozostaje nic innego, jak rośliny wraz z larwami usunąć. Biały nalot na roślinie może świadczyć o pojawieniu się mączniaka. Opanowane pędy należy odciąć.

4,6 (12 opinii)