Porady

Liliowiec ogrodowy – długo kwitnący i efektowny. Jak go uprawiać?

4,7 (15 opinii)

Liliowce należą do najłatwiejszych w uprawie roślin ozdobnych. Przez całe lato aż do jesieni rozwijają wciąż nowe kwiaty. W zależności od gatunku i odmiany mogą być w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwonym albo w pastelowych odcieniach.

Liliowiec ogrodowy – charakterystyka

Nazwa botaniczna rodzaju Hemerocallis pochodzi od greckich słów hēméra - dzień i kállos - piękno. Trafnie określa szybko przemijającą urodę pojedynczego kwiatu, która trwa tylko jeden jedyny dzień. Na szczęście bylina wytwarza tyle pąków, że kwiatów wystarcza na długie tygodnie. Poza tym nawet po okresie kwitnienia pięknie prezentują się w ogrodzie wysokie i gęste liście liliowca.

Liliowiec, zwany u nas dziennicą, a w krajach zachodnich i północnych dzienną lilią, jest rodzajem bylin, liczącym wiele gatunków. Popularny liliowiec ogrodowy (Hemerocallis × hybrida hort.) powstał w wyniku skomplikowanego, wielokrotnego krzyżowania różnych gatunków: liliowca żółtego, rdzawego, cytrynowego, mniejszego, Midendorfa, Dumortiera, i Thumberga. Pierwszą hybrydę liliowca stworzył w 1893 r. George Yeld. Ze skrzyżowania dwóch dzikich gatunków – żółtego i rdzawego powstała odmiana ‘Apricot’.

Zainteresowanie tą rośliną zaczęło narastać lawinowo. W 1975 r. naliczono na świecie ponad 15 000 odmian, w 2004 r. zarejestrowano ich już 40 000, a obecnie występuje liliowiec w ponad 60 000 różnych wersjach. Oprócz przeróżnych barw, współczesne odmiany mają też na płatkach kwiatów ciekawe rysunki, falbanki i ząbki.

Liliowce są z reguły zimoodporne i nie wymagają specjalnej ochrony. Jednak kupując nowe odmiany, zwłaszcza wyhodowane za granicą, trzeba zapoznać się z ich właściwościami.

Stanowisko i podłoże do uprawy liliowca ogrodowego

Najlepiej czują się liliowce w słońcu, znoszą jednak także stanowiska półzacienione. Trzeba tylko pamiętać, że obfitość kwitnienia na tym pewno ucierpi. Jasna rabata albo pojemnik w słonecznym miejscu będą lepszym wyborem, niż cienisty zakątek ogrodu.

Roślina powinna też mieć odpowiednio dużo przestrzeni. Co najmniej półmetrowe odstępy między roślinami powinny być zachowane, aby umożliwić liliowcom swobodne rozrastanie się.

Co do podłoża nie są liliowce specjalnie wybredne. Mocno zasadowe albo kwaśne, suche albo wilgotne – nie robi dla nich różnicy. Dla uzyskania szczególnie dobrego wzrostu mocnych i zdrowych roślin zaleca się jednak substrat umiarkowanie żyzny, pulchny i przepuszczalny. Optymalna będzie zwykła ziemia ogrodowa, którą wzbogaci się nieco kompostem i w razie potrzeby spulchni dawką piasku.

Liliowiec ogrodowy kwitnie od lata do jesieni
Liliowiec ogrodowy kwitnie od lata do jesieni

Sadzenie liliowca ogrodowego

Liliowce można sadzić od kwietnia do października. Jest im przy tym obojętne, czy trafią na ogrodową rabatę, czy do pojemnika lub doniczki. Ważne jest jednak, aby ziemia w czasie sadzenia nie była zmarznięta i żeby korzenie nie były zbyt głęboko umieszczone w ziemi. Sadzenie powinno się wykonać następująco:

  • Aby rośliny szybko rosły i dobrze się rozwijały, ziemię trzeba przekopać na ok. 30 cm.
  • W razie potrzeby substrat odpowiednio przygotować albo wsypać w dołki mieszankę ziemi.
  • Byliny sadzić tak, aby korzenie znalazły się tylko ok. 2 cm w ziemi.
  • Podłoże wokół sadzonek ucisnąć i dobrze podlać.
  • Na wierzch można usypać grubą warstwę ściółki z kory.

Jak podlewać i nzawozić liliowiec ogrodowy? 

Okresowe braki opadów wytrzymują liliowce równie dobrze, co mrozy. To działa jednak dopiero wtedy, gdy dobrze się ukorzenią. Aby mieć długotrwałe i bujne kwitnienie, trzeba jednak chwytać za konewkę. Od kwietnia do czerwca liliowiec rośnie intensywnie i wytwarza pąki. W tym czasie ma duże zapotrzebowanie na wodę. Regularnie podlewana roślina rośnie lepiej i szybciej, a przy tym wytwarza więcej pąków kwiatowych. Woda może być zarówno deszczowa, jak i z wodociągu – dla byliny nie stanowi to problemu.

Jeżeli przed sadzeniem gleba była nawożona kompostem, w pierwszym roku nie potrzebne jest dodatkowe zasilanie nawozem. Od drugiego roku, najlepiej w maju, trzeba liliowcom podać dawkę składników pokarmowych. Najlepiej w postaci dojrzałego kompostu, wieloskładnikowego nawozu albo roślinnej gnojowicy. Jeśli ktoś zapomni o nawożeniu, może to wykonać jeszcze do czerwca. Po tym terminie podawanie nawozu może raczej zaszkodzić, ponieważ roślina nie zdąży się odpowiednio przygotować do zimy.

Sposoby rozmnażania liliowca ogrodowego

1. Rozmnażanie liliwoca przez podział

Liliowce można bardzo łatwo rozmnażać przez podział. Zabieg wykonuje się wiosną przed kwitnieniem, albo jesienią, kiedy kwiaty już przekwitną. Wykopaną roślinę dzieli się ostrym nożem na części, skraca korzenie do ok. 15 cm i sadzi na nowym miejscu. Podział stosuje się też do odmłodzenia byliny. Kiedy przestaje całkiem rozwijać kwiaty, albo kwitnie bardzo skąpo, powinno się roślinę wykopać i podzielić.

2. Rozmnażanie liliowca z nasion

Możliwe jest uzyskanie nowych roślin liliowca poprzez wysiew nasion, jednak w tym wypadku nie należy spodziewać się, że wyrośnie z nich czysta odmiana. W przypadku hybryd dziedziczenie cech rośliny macierzystej gwarantuje tylko rozmnażanie wegetatywne.

4,7 (15 opinii)